1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Etnomüzikoloji Nedir? Dünyaca Ünlü Etnomüzikologlar

Konusu 'Müzik' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 21 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Etnomüzikoloji Nedir? Dünyaca Ünlü Etnomüzikologlar

  Etnomüzikoloji
  Müziği kültürel bağlamında irdeleyen müzik bilimine etnomüzikoloji denir. İngilizcesi"Ethnomusicology"dir. Kültürel müzikoloji dendiği gibi "Sosyolojik yaklaşımla müzik" olarak da tanımlanmaktadır.
  Etnomüzikologlara göre müzikbilimcisi (müzikolog) müziğin kendisi üzerine çalışırken, etnomüzikolog tıpkı kültürel müzikolojide olduğu gibi müziği daha geniş kültürel çerçevesinde inceler görüşü yaygındır. etnomüzikologların, sadece derlemeci olduğuna dair yaygın ancak "yanlış" söylentiler vardır. Etnomüzikolojinin tanımına yönelik pek çok tartışma günümüzde hala devam etmektedir.
  Günümüzde etnomüzikologlar her ne kadar popüler kültür alanındaki ürünlere yönelmiş olsalar da, kimileri yeni notasyon teknikleri ve açıklamalı çalışmalar içerisinde yer almaktadırlar.


  [​IMG]
  Frances Densmore, Amerikan Etnoloji Bürosu için Blackfoot kabilesi şefi Dağ Şefi ile kayıt yaparken


  Etnomüzikoloji disiplinler arası önemli bir yerde bulunmakta ve tarihsel, sosyoloji, etimoloji, semiotik, matematik ve akla gelebilecek birçok bilim dalından yararlanmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise çalışılmakta olunan alan üzerinde hakimiyetin büyük ölçüde kurulabilinmesini sağlamaktır.
  Etnomüzikologlar ilk zamanlarında kayıtlarını işitsel olarak alıyor olsalar da günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle görsel ve işitsel kayıtları çok daha çağdaş bir biçimde kendi lehlerine çevirmektedirler.

  Dünyaca Ünlü Etnomüzikologlar
  • Don Campbell
  • Bruno Nettl
  • Terry E. Miller
  • David Morton
  • Béla Bartók
  • Zoltán Kodály
  • Robert E. Brown
   

Sayfayı Paylaş