Ev Yönetiminin Alanları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
Ev Yönetiminin Alanları

Ev yönetiminin amaçlarının gerçekleştirilebilmesi için; alan, ders, kurs, ünite kap samında çeşitli konuları kapsayan alt dallar vardır.Ev Yönetimine Giriş

Yönetimle ilgili temel ilke, yöntem, teori ve kavramların bilgisini kapsayan bu alan da, yönetimsel bilgi ve becerilerin kazandırılması hedeflenir. Yöneticinin sahip olma sı gereken özellikler ile iyi bir yönetimin ev ve aile hayatındaki önemi benimsetilir.

Aile Ekonomisi

Ailenin yaşam biçimini iyileştirmek, yaşam standardını yükseltmek için gerekli bilgi ve becerilerin kazandırılması hedeflenir. Bireysel, aile ve toplum kaynaklarının, ihtiyaçların karşılanması ve en iyi şekilde kullanılması ile tasarruf, yatırım, kredi kullanımı, borçlanma gibi konuları kapsar.

Ev Araçları

Ev teknolojileri olarak da bilinen ev araçlarının özellikleri, seçimi, satın alınması, et kili ve verimli kullanılması, bakımı, onarımı ile ilgili konuların yer aldığı bir alandır.

Konut Planlama ve Dekorasyon

İnsanın temel ihtiyaçlarından olan konutun niteliği, iyi planlanmış, konutta bulunması gereken bölümler, konutun insan sağlığı üzerindeki etkileri, ülkede konut sorunları gibi konuları kapsayan bir alandır.

İnsan İlişkileri

Ailede ve toplumda insan ilişkilerinin öneminin, iyi ilişkiler kurma ve geliştirmenin yollarının, insan ilişkilerinin aileler, kurumlar ve toplum bakımından öneminin vurgulandığı bir alandır. Birey, aile ve toplum değerlerinin, gelenek, görenek, âdet ve alışkanlıkların öneminin, gerekliliğinin tartışıldığı toplumsal konular da bu alan da yer alır.

Aile Kaynaklarının Yönetimi

Birey, aile ve toplum kaynaklarının niteliği, kaynaklardan azami yararlanmanın il keleri, kaynakları çoğaltma, arttırma yolları, birey, aile ve toplum kaynaklarını verimli kullanmanın gelişme ve kalkınmadaki önemi, bu alanın konuları arasındadır.

Tekstil Teknolojileri

Tekstil ürünlerinin hazırlanmasında kullanılan dokuma maddelerinin lif özellikleri ve kumaş bilgisi, temel konulardır. Tekstil ürünü hazırlama, bu ürünlerin temizliği, bakımı ve korunması ile ilgili bilgi ve becerilerin geliştirilmesi, bu alanın temel hedeflerindendir.

Besinler ve Besin Hazırlama

Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmenin önemi, besin gereksinimleri, besin maddeleri, besin hazırlamada temel ilkelerin neler olduğu temel konulardandır. Aileler için sağlık ve beslenme kurallarına uygun, ekonomik yiyecek satın alma, pişirme ve saklama ile ilgili temel bilgi ve becerilerin kazandırılması hedeflenir.
 

Benzer konular

Top