Evde Siyah Nokta Karşıtı Maske Yapıyoruz !

LâL

ღ GALATASARAY ღ
Katılım
20 Ags 2013
Mesajlar
5,123
Beğeniler
2,312
Yaş
22
Şehir
Ankara
#1
YÜZDEKİ SİYAH NOKTALAR NASIL GEÇER ?

Hepimiz yüzümüzün olabildiğince güzel görünmesi için onun pürüzsüz, kırışıksız, sivilcesiz, lekesiz ve en önemlisi siyah noktasız olmasını isteriz. Zira siyah noktalar diğer kusurlara sahip olmasanız bile cildinizin oldukça kötü görünmesine neden olurlar ve bu durum da çekiciliğe büyük bir gölge düşürür.

Her ne kadar siyah noktaları sıkarak çıkartmak mümkün olsa da bu hem uzun vadede iz ve lekelerin oluşmasına neden olacaktır, hem de sadece çok kısa süreli bir çözüm olacaktır. Dolayısıyla yüzdeki siyah noktalar nasıl geçer diyenler için daha kalıcı olabilecek yahut zarar bırakmayacak çözümleri araştırmaya çalıştık.

Elbette siyah noktalardan kurtulmanın en kolay yollarından bir tanesi onların oluşmalarına izin vermemekten geçmektedir. Siyah noktalar aslında tenimizdeki gözeneklerin oksitlenmesi ile oluşmaktadırlar ve dolayısıyla yüzünüzü düzenli olarak temizlemiyorsanız oluşmaları çok daha kolay olmaktadır.

Çeşitli eczane ve kozmetik marketlerinde siyah noktalarla savaşta kullanabileceğiniz ve teninize zarar vermeyen yüz temizleme tonikleri bulunmaktadır. Kendi cilt tipinize uygun olan temizleme jelleri veya ürünlerini önerildiği kadar kullanarak siyah noktaların oluşumunu oldukça yavaşlatabilirsiniz .

Ancak yine de bir miktar siyah nokta oluşacaktır ve bu durum özellikle yağlı olan ciltlerde çok daha sık bir şekilde yaşanacaktır.Siyah noktalarınızı kendiniz sıkarak çıkarmaya çalışırsanız, hem derinizdeki damarlara hem de siyah noktanın bulunduğu bölgelerdeki deri hücrelerine zarar verirsiniz !
Evdeki malzemelerle yapacağınız maske ile daha temiz ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yarım bardak suyun içine 3 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip iyice kaynatın. Ateşi kısarak, başınıza bir örtü örtün ve yüzünüzü buhara tutun. Yüzünüzü 15 dakika buharda tutun. Ardından yüzünüzü yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesiyle silin. Bu işlem haftada 2 kez tekrarlanabilir.

Birer tutam kırlangıç otu ve ayrık otu bir kaba konularak üzerine 5 bardak su ilave edilir. Karışım bir gece dinlendirildikten sonra yüze sürülür.

Bir adet çok olgun domates ezilir ve ince bir tülbentle süzülür. 1 tatlı kaşığı gliserin ve iki damla asilbent tentürü katılıp karıştırılarak şişeye doldurulup kullanılmak üzere saklanır. Cildin siyah noktalı kısımlarına bol miktarda sürülür.

Birer tutam nane, yabani kekik yaprağı, ıhlamur bir kaba konulup yeteri kadar su ilave edilerek kaynatılır. Soğuduktan sonra siyah noktaların üzerine sürülür.

3 limon, 1 salatalık ve 1 portakal kabukları ile birlikte mikserde çekilir. Karışım bir tülbentle süzülerek elde edilen sıvıya 3 çorba kaşığı gül suyu ilave edilir. Bu karışım bir saat bekletildikten sonra sabah ve akşam cilt bu sıvıyla silinir. Bu işlemin ardından da cildin gerginliğinin sağlanması açısından susam ya da badem yağıyla masaj yapılabilir.

Bir kaşık yoğurt ile bir tatlı kaşığı mısır ununu iyice karıştırılır. Karışım banyo yaptıktan sonra yüzünüze, siyah noktalarınıza dağıtarak sürünüz. Daha sonra yavaş yavaş ovularak masaj yapılır. Ardından ılık su ile iyice yıkanır.

Yüzünüze sabun benzeri temizleyiciler kullanmayın. Siyah noktaları sıkarak çıkarmaya çalışmayın. Aksi durumda kalıcı izler bırakabilir. Cildinizde çok fazla siyah nokta bulunuyorsa bir uzmana gitmekte fayda vardır.

 
Top