Evde Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,252
Takım
GALATASARAY
#1
Evde Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Kendi cüzdanınız ve çevremiz için suyu korumanın önemini öğrenmelisiniz. Ön yüklemeli çamaşır makinesi, su tasarrufu sağlayan ayarlı tuvalet gibi yeni uygulamalara harcayacak paranız varsa, su tasarrufu yapmanız kolaylaşır. Ancak, paranız yoksa hayat kaynağımız olan suyu korumakta zorlanırsınız.

1. Evlerde kullanılan suyun yaklaşık yüzde 75′i banyoda tüketiliyor. Bu nedenle, işe başlamak için en ideal bölge banyodur.

2. Duş sürelerinizi azaltın. 10 dakikalık bir duş boyunca neredeyse 150 litre su tüketiyorsunuz. Duşta kaldığınız süreyi 5 dakikaya düşürerek 75 litre su tasarrufu yapabilirsiniz.

3. Az akışlı duş başlıkları alın. Ucuz fiyata bulabileceğiniz tasarruflu duş başlıklarını kullanırken, hiçbir fark hissetmemenize rağmen, faturanızda su kullanımınızın düştüğünü göreceksiniz.

4. Tuvaletinizin sifonunda bozukluk ya da sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Bozulan parçalarını daha az para harcayarak değiştirebilirsiniz.

5. Sifonunuzun tankına kum ya da taş dolu bir şişe yerleştirerek, sifonu çektiğinizde akan su miktarını azaltabilirsiniz.

Evin kalan bölümünde su tasarrufu yapmanın sırları:

6. Sıcak su borularınızın etrafına yalıtım kaplayın. İzolasyon borularınızdaki suyu ılık tutacak, böylece suyun ısınmasını daha az süre bekleyeceksiniz.

7. Musluklarınızın sızıp sızmadığını kontrol edin. Eğer sızıntı varsa, hemen tamir ettirin.

8. Bulaşık ve çamaşır makinenizi tam dolmadan çalıştırmayın.

9. Bahçenizde bitkileri sulamak için yağmur suyu kullanın.
 

Benzer konular

Top