1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Evli Erkeğin Psikolojisi

Konusu 'Erkeklerin Dünyası' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 25 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.270
  Beğenileri:
  4.932
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.947 ÇTL
  Mutsuz evliliklerin çoğu eşlerini gerçek bir psikolog tahlile tabi tutamamalarından kaynaklanır.Bekar erkekle evli erkek veya bayan arasında tahminlerden fazla psikolojik farklar vardır.

  Evlilikte tıpkı şairlikyazarlıkressamlık gibi sanattır.Bütün mesele bu sanatı hassas dozlarına ve milimetrelik ayarlarına göre icra edip etmemektedir.

  Huzur ve mutluluk arayan hanımlara evli erkeğin psikolojisiyle ilgili tespitlerimiz var şimdi…Bunları bilen ve itinayla uygulayan kadınkocasıyla kolay kolay uzun süre problem yaşamaz.

  1.Bir kadın her zaman yoğundur.Uzun süre evli Kalmış çiftlerin sıklıkla karşılaştıkları bir problem vardır.Evliliklerin yıl dönümünde kadın tarafından evde güzel bir masa ve hoş bir ortam hazırlar.Hatta özenle seçilen bir hediye bile konur masanın üzerine… Akşam eve gelen eşgördüğü manzara karşısında donup kalır.Eşinin bu ince düşüncesine mukabil sevinsin mikendi unutkanlığına dövünsün mü? Kafası allak bullak olur.Çünkü bu önemli gün tamamen kafasından çıkmış ve eve eli boş gelmiştir.Tabii ardından küçük rahatsızlıklar yaşanır.Pekiböyle bir durumda erkek ne kadar hatalı? Yoğun bir tempoyla geçen günlerimizde hangi birimiz kafamızı toparlayıp hatırlamamız gereken şeyleri beynimizin bir köşesine not edebiliyoruz?Dolayısıyla kocasının psikolojisini tahlil edebilen bir hanımbu durumda problem çıkarmaz veya en azından hadiseyi büyütmez.

  2.Günümüz dünyasında her erkek sinirlidirbirazcık delidirruh hastası gibi görünür.Asabiyet sergilemeyensinirlerine hakim olan öfkesini engelleyen gerçek kahraman bir koca beklentisindeki kadın boşuna bekler.Yapılması gerekenmümkün mertebe sinirlilik ortamı meydana getirmemeye çalışmaktır.Dışarıya karşı en masum görünen “beyefendilerin” de çoğu maalesef böyledir.Normalde iki yüzlü insanlara kızarız; günümüz dünyası 20 yüzlü bazen 200 yüzlü insanlardan meydana gelmiştir.

  3.Evli erkek haklı çıkmaya çok sever ve arzular.Evli erkeğin belki de ne karakteristik özelliği sayılabilecek bu durumun farkındaki kadınevlilik sanatını büyük bir ustalıkla icra ediyor demektir.Ayrıca bütün karı-koca problemleri karı koca arasındaki haklılık yarışından çıkmaktadır boşanmaların ana sebebi de budur.

  4.Evli erkek aslında büyük bir ilgiye desteğeyardıma muhtaçtır.Siz bakmayın onun asıp kesen konuşmalarına aile reisliği havalarına…Hayatta belki en yardıma ve ilgiye muhtaç kişi evli erkektir.

  5.Evli erkek rahatına çok düşkündür çünkü bu lüks hakkını sadece ve ancak evde kullanabilmektedir.Hayat yükünü omzunda hissetmek bakımından erkekler kadınlardan daha endişeli bir yapıya sahiptirler.Erkeğin 10 gr. stresi kadının 1 kg. stresine eşittir.Bu bakımdan evlilik sanatkarı bir kadınkocasına evdeki “rahata düşkünlük” lüksünü çok görmemelidir.

  6.Evli erkeğe en çok bıkkınlık veren şey; eve gelince eşinden dert sıkıntı felaket haberleri dinlemektir.İdeal bir kadın beyi eve geldiğinin ilk 1.5 saati içinde ona dert ve tasa haberleri vermez.

  7.Evli erkek karısının kendisiyle söz yarışmasına ve dalaşına girmektense akşam yemeğinde zehir sunmasını tercih eder.Her seferinde nefsini avukat gibi müdafaa eden kadınaslında baltayı ayağına vurarak eşini kendisinden bir santim daha uzaklaştırmaktadır.

  8.Evli erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer.2x2=4 kadar net bir gerçektir bu…

  9.Evli erkek çok dağınıktır ama asla dağınık bir ev ve dağınık bir eş istemez.Erkeklerin fıtratında dağıtmakadınlarınkindeyse toplamama özelliği ağır basar. “Yuvayı yapan dişi kuştur” atasözü bundan dolayı söylenmiştir.Evliliğini dağıtmamak isteyen bir kadın kocasının dağıttıklarını toplama sabrını ve becerisini memnuniyetle gösterir.

  10.Evli erkeğin evdeki durgunluk ve sessizlik tavrını çok iyi anlamak gerekir. “Hiç konuşmuyor; durgun sessiz ve dalgın!” değerlendirmesini yaparken kırıcı olmamak gerekir.Evli erkeğin cilveli sevgi sözlerini sıklıkla sarf etmesini ondaki sevgi noksanlığından değil çeşitli sorumluluk psikolojisinin verdiği yoğunluğa bağlamak daha doğru olur.

  11.Evli erkek aşırı ve hayali kıskançlıktan kaynaklanan bıkkınlık verici strese asla tahammül edemez.Kıskançlık aslında güzel normal ve gereklidir ama dozu ayarlanmamış kıskançlık evli erkeği çileden çıkarıp büyük bir stres altına sokar.Bu durumdaki erkek tahmin edilenden çok olumsuz tepki gösterebilir.Kıskançlığın dozunu iyi ayarlamakçeşitli ağır ve hayali suçlamalarla kırıcı olmamak en ideal bir davranıştır.Aksi halde hayali endişeler yavaş yavaş gerçeğe bürünebilir.

  12.Evli erkek aile meselelerine en yakınlarının dahi yerli yersiz müdahalesinden hoşlanmaz.En beceriksiz kocalar bile böyledir.Akıllı bir kadın bu tür müdahalelere fırsat vermeziplerin kocasının elinden çıkmasına zemin hazırlamaz.Ana-baba amca-dayıteyze-hala vs.de olsa evli erkek aile nizamatında ortaklığı hiçbir zaman kabullenemez.Bu durumda iyilik yapayım derken iyiden iyiye aileyi baltalamak için iki tarafın yakınları da kendi işlerine bakmalı “yol gösterme” ve “yardımcı olma” adı altında müdahaleci ve ukalaca karşılanabilecek tutumlardan sakınmalıdır.Tabiri caizseher horoz kendi çöplüğünde ötmelidir.

  13.Evli erkek eşinin kendisine bizzat ve ismen dua ettiğini bilmek ve öğrenmek ister.Duanın gücü dünyaca meşhur dergilere konu olmuş enteresan bir etkileyiciliğe sahiptir.Kocasının başarısıproblemlerinin giderilmesi ve huzuru için sıklıkla ve bizzat dua eden bir kadın esasen son derece önemli bir faaliyet icra etmektedir.Bunu fark eden kocası manevi bir güven ve doyum yaşayacağından inanılmaz derecede rahatlargevşer ve istenilen kıvama gelir.Beylerin ve hanımların duadaki bu gücü keşfetmeleri gerekir.

  14.Evli erkek bir sanatkar ise veya kendi işinde başarılı olmak için çırpınan biriyse onun olumsuz görünen tavırlarını iki kat anlayışla karşılamak gerekir.Çünkü sanatkarlar ve işkolikler aslında iki evlidirler.Normal evliliklerin dışında adeta işleriyle de evlenmişlerdir.Ne yaparsanız yapınbir sanatkarı veya iş sahibini kendi faaliyetlerinden uzaklaştıramazsınız.En iyisi onunla mücadele etmek yerine diyalog kurmaya çalışmakher işine burun sokmadan ona yardım etmekproblemlerinin çözümüne katkıda bulunmaktır.
   
 2. felsefe_mi

  felsefe_mi ...!... Özel üye

  Katılım:
  14 Kasım 2011
  Mesajlar:
  3.539
  Beğenileri:
  426
  Ödül Puanları:
  3.730
  Banka:
  148 ÇTL
  Bu maddeden sonra okumamın bir anlamı kalmadı :(
   
Benzer Konular
 1. Hazangülü
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  797
 2. wezyr
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  787
 3. Celal28-
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  810
 4. KıRMıZı

  Evli..

  KıRMıZı, 5 Haziran 2010, Paylaşıldığı Yer: 18+ Fıkralar
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  1.020
 5. yeşüLL
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  583
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş