Evliliği Sürdürebilmek

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1

Evlilik, toplumsal olarak kabul görmüş ve içinde huzuru, mutluluğu, birlikte yaşamanın gücünü bulmamıza yardımcı olan bir kurumdur.

Ancak her ilişki biçiminde olduğu gibi, evlilik de sürekli yenilenmeyi ve beslenmeyi ister. Kendini tazelemeden, beslenmeden, yatırım yapılmadan ayakta durması mümkün değildir.

Bir evliliği ayakta tutabilmek, dışarıdan görüldüğü kadar kolay değildir ancak altından kalkılamayacak kadar zor da değildir. Her şey gibi, evlilikte kendine ait bir dengeye ihtiyaç duyar.

Evliliğin doğasını anlayabilmek ve bu kurumu devam ettirebilmek için, kendinizi, eşinizi, evlilik kavramını, duyguları, ilişkide sorunlar oluştuğunda çözme biçimlerini iyi tahlil etmeniz gerekir.

Evlilik, sadece aşkla yürümez; yanında mantıklı davranış ve akıl da ister. Sadece gözü kapalı, aşkın şehvetiyle hareket etmek, evliliğin geleceğini sağlayabilmek açısından zorlayıcıdır.

Evlilik, hangi açıdan bakarsak bakalım, kültürel bir durumdur. Her topluluğun farklı evlilik anlayışı ve inançları olmasının sebebi budur.

Evliliğinizin devamını sağlayabilmek için; eşinizin ve kendinizin davranış biçimlerinizi, kişiliklerinizi ele alın.
İletişimi nasıl kuruyorsunuz?
Bir problemle karşılaştığınızda nasıl çözüyorsunuz?
Birbirinize karşı nasıl davranıyorsunuz? Dışarıda, sosyal yaşamda benzer durumlarda ne tür tepkiler veriyorsunuz?

Bu soruların cevapları, sizin evliliğe karşı tutumunuzu belirleyecektir.
Eğer ortak yöntemler bulmayı, sorunlar karşısında doğru davranış biçimleri edinmeyi becerebilirseniz, evliliğinizin temellerini çok sağlam atar ve devamını sağlayabilirsiniz.

Düşünce biçimleriniz farklılığı, evliliğinizin üzerinde bir diken gibi durmamalıdır. Ortak noktada buluşabilmek, tartışma ve anlaşmazlıkların ortadan kalkmasını ve evliliğinizde huzursuzluğun olmamasını sağlayacaktır.

Her iki tarafın da karşısındakinin zaaflarını, gerginliklerini belirlemesi; zayıf anlarda bu noktaların üstüne gitmemesi, tartışmaların kısa sürede düzelmesini sağlar.

Unutmayın;
evliliğinizi sürekli ve huzurlu kılmak için, mutlaka taze tutmalı ve onu beslemelisiniz. Evliliğiniz hep yenilenirse, siz de çift olarak mutluluğunuzu yenilersiniz.

Candan Ünal

 

Benzer konular

Top