Evlilik Başvurusu Nasıl Yapılr? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1


Evliliğe adım atacak olan çiftleri oldukça teferruatlı bir hukuki süreç bekliyor. Bu süreç tahmin edebileceğiniz gibi birçok farklı resmi belgenin toparlanması ve gerekli yerlere ulaştırılmasını içeriyor. Ancak zamanınızı boşa harcamamak ve son dakika aksaklıkları yaşamamak için bu belgeleri önceden hazırlamanız sizin yararınıza olacaktır. işte evliklik öncesi sizi bekleyen hukuki süreç ve bu süreç içerisinde toparlamanız gereken belgeler.

-Öncelikle evlenecek kişilerce imzalanmış 4 nüsha "Evlenme Beyannamesi" hazırlanmalı ve beyannamelerden sadece 1 nüshasına fotoğraf yapıştırılmalıdır. Diğer 3 adet evlilik beyannamesi fotoğrafsız olarak hazırlanmalıdır.

-Fotoğraflı ikamet ve nüfus cüzdanı suretleri ile beyannameler, evlenecek çiftlerin bağlı bulundukları mahalle muhtarlıklarınca doldurulup tasdik edilmelidir.

-Çiftlerden her biri için 7 adet vesikalık fotoğraf istendiğinden son altı ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraflar hazır edilmelidir.

-Çiftler başvurularında resmi nüfus cüzdanlarını ve fotokopilerini -resimsiz nüfus cüzdanı kabul edilmemektedir- yanlarında bulundurmalıdır. Eğer evlenecek çiftlerden biri yabancı uyruklu ise pasaportlarının yanı sıra, kendi konsolosluklarının ya da bulunduğu ülkenin vatandaşı ise yerel makamlarının düzenleyecekleri onaylı doğum belgesi istenmektedir.

-Çiftler kayıtlı oldukları Nüfus Müdürlüklerinden en son medeni hallerini belirten nüfus kayıt örneği almalıdırlar.

-Yabancı uyruklu olan erkek veya kadın, bağlı bulunduğu konsolosluktan, bekar olduğuna dair Türkçe bekarlık belgesi alacaktır. Bu belgeyi Türk Dışişleri Bakanlığı'na tasdik ettirecektir. Daha sonra bu belgenin 3 adet fotokopisi arkalı önlü çekilecektir.
Bayanın evleneceği erkek yabancı uyruklu ise bayan erkeğin vatandaşlığına geçip geçmeyeceğine dair 5 nüsha dilekçe yazacaktır.

-Çiftlerden birinin talebi halinde HBSAG (bulaşıcı sarılık), ANTİ HIV (AİDS) kan grubu testlerini de içeren bir sağlık raporu alınması tavsiye edilir.

-Uluslararası Evlenme Cüzdanı, Evlendirme Müdürlüğünden belirli bir bedel karşılığında temin edilmektedir. Bu işlem için de ayrıca 3 adet fotoğraf Müdürlüğe getirilecektir.

-Müdürlük tarafından kayıtlar saat 11:00'e kadar alınmaktadır.


Evlilik Beyannamesini doldururken dikkat edilmesi gerekenler:


1-Evlenme Beyannamesi'nin bütün bölümleri okunaklı kitap harfleri ve dolma kalemle veya bilgisayar/daktilo ile doldurulmuş olmalıdır.

2-Beyannamelerdeki medeni hal kısmı, "bekar, dul ya da boşanmış" seklinde açık olarak yazılmalıdır. Eşi ölen kişi eşinin kesin ölüm tarihini, boşanmış ise, boşanma kararının kesinleşme tarihini beyannameye yazmalıdır. Bayanların boşanmaları ya da önceki esinin ölümü üzerinden 300 günlük sürenin kaldırılması kararı getirilecektir.

3-Doğum tarihleri gün, ay ve yıl olarak tam yazılacaktır.

4-Ad ve soyadları kendi hanelerine ayrı ayrı, yazılacaktır; birden fazla ismi olanlar isimlerini kısaltmadan nüfus cüzdanlarındakinin aynısı olacak şekilde yazacaklardır.

5-Nüfus cüzdanlarının numara ve seri numaraları mutlaka yazılmalıdır.

6-Reşit olmayan adaylar söz konusu ise, erkek adayın 17 yaşını, kız adayın da 15 yaşını bitirmiş olması şartı aranır. Beyannamenin arka tarafındaki "Rıza Belgesi" kısmına yaşı küçük olan kız ise kızın, erkek ise erkeğin anne ve babasının adı ve soyadı yazılarak imzalanmalı ve kendi muhtarlıklarına onaylattırılmalıdır. 15 yaşını doldurmamış kız çocuğu ile 17 yaşını doldurmamış erkek çocuğunun evlenebilmesi için hem beyanların arkasını ana ve babası rızası muhtardan onaylatılacak hem de mahkemeden 88. madde kararı alarak mevcut evraklara eklenecektir. Ana ve babadan biri ölmüş ise öldüğünü, beyanın arkasına yazarak muhtara da tasdik ettirmelidirler. Vasisi olanlar vasi kararı getirmelidirler ve yine beyanın arkasına vasi imzası alınıp muhtara da tasdik ettirilmelidir.

Evlenmeden Önce Sağlık Kontrolü
Kanunen zorunlu olan bu sağlık taraması evlenecek çiftler için çok önemli bir konudur. Sağlık Bakanlığı bu uygulamayı 2007 yılından itibaren ücretsiz hale getirdi. Sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yaptırabileceğiniz gibi özel hastanelerde de evlilik öncesi check-up paketlerinden faydalanmanız mümkün. Bu taramalar sonucunda çiftlerin kalıtsal hastalıklarının olup olmadığı anlaşılır, cinsel temasla bulaşan hastalıkların evlilik öncesinde bilinmesi ve doğacak çocukların sağlığı açısından dikkat edilmelidir.

Evlilik öncesi sağlık taramasında yapılacak tahliller şöyledir.

Kan grubu ,Hepatit yönünden (HBs Ag, Anti HBs), AIDS yönünden (Anti HIV) Frengi yönünden (VDRL), Akdeniz Anemisi (Talasemi) tahlili Kan Grubu Tahlili ,anne ile baba arasında olabilecek kan uyuşmazlığını saptamak için yapılır. Kan uyuşmazlığı kan grubu ile değil kanınızda ki Rh faktörü ile ilgilidir. Yalnızca kadının Rh negatif, erkeğin ise Rh pozitif olduğu durumlarda oluşabilir. Kadın Rh pozitif, erkek Rh negatif ise uyuşmazlık yoktur. Kadın Rh negatif, erkek Rh i negatif ise uyuşmazlık yoktur. Kadın Rh pozitif , erkek Rh pozitif ise uyuşmazlık yoktur. Kan uyuşmazlığının varlığının bilinmesi gebelik öncesinde veya gebeliğin başlangıcında gerekli tedbirlerin alınarak ortaya çıkabilecek rahatsız edici durumları engeller.
 

Benzer konular

Top