Evlilik erkekleri daha mutlu ediyor

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1Evlilik erkekleri daha mutlu ediyor

Avustralyalı bir profesör evliliğin erkeğe parasal olarak ölçüldüğünde kadına göre daha fazla mutluluk getirdiğini öne sürdü

Son 8 senesini 10 bin kişiyi izleyerek insanların hayatındaki büyük olayların yarattığı etkileri parasal olarak ölçmeye ayıran Avustralyalı profesör Paul Frijters, mutluluğun parasal karşılığını ise kişinin zevk aldığı hizmet ya da ürünü satın almak için harcayacağı değer üzerinden hesapladı.

Prof. Frijters’in hesaplamalarına göre, erkek evlendiğinde 44.835 TL’lik mutluluk elde ediyor, buna karşılık kadınların kazancı 22.424 TL’de kalıyor. Ancak ayrılmanın erkek üzerinde yarattığı tahribat da kadına göre çok fazla. Boşanma erkeğe 153.234 TL, kadına ise sadece 12.453 TL kaybetmiş gibi üzüntü veriyor.

Partnerini kaybetmek erkeği yıkıyor
Çocuk sahibi olmak babayı 44 bin TL’lik mutlu ederken annenin sevinci 12 bin TL düzeyinde kalıyor. Araştırmada kişinin sevdiğini kaybetmesinin yarattığı çöküntünün yeni bir sevgili bulmanın getirdiği sevinci çok geride bıraktığı da ortaya çıktı. Örneğin partnerin ölmesi kadında 181 bin TL’lik, erkekte de 871 bin TL’lik duygusal hasar oluşturuyor.
 
Top