1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Excel 2013'teki yenilikler

Konusu 'Excel Çalışmaları' forumundadır ve NANA tarafından 29 Aralık 2006 başlatılmıştır.

 1. NANA

  NANA Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2006
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  180
  Banka:
  360 ÇTL
  Excel'i açtığınızda göreceğiniz ilk şey, yepyeni bir görünüm olacak. Daha temiz ve aynı zamanda kısa sürede profesyonel görünümlü sonuçlar elde etmenize yardımcı olacak şekilde tasarlandı. Bir dolu sayıdan kurtulmanıza ve verilerinizin daha güçlü çizimlerini yapmanıza olanak tanıyan, bu şekilde daha iyi ve daha bilinçli kararlar almanız için size yol gösteren birçok yeni özellik bulacaksınız.

  Başlıca özellikleri keşfedin - Hızlı bir biçimde kullanmaya başlama

  [​IMG]

  Şablonlar, kurulum ve tasarım çalışmalarının çoğunu sizin yerinize gerçekleştirir ve siz de verilerinize odaklanabilirsiniz. Excel 2013'ü açtığınızda bütçe, takvim, form ve raporlar için kullanabileceğiniz yeni şablonlar göreceksiniz.

  Anlık veri çözümleme

  [​IMG]

  Yeni Hızlı Çözümleme aracı en çok iki adımda verilerinizi grafik ve tabloya dönüştürmenize olanak tanır. Koşullu biçimlendirme, mini grafikler veya grafiklerle verilerinizi önizleyin ve tek bir tıklatmayla seçiminizi yapın.

  Tüm bir sütunu hızla verilerle doldurma

  [​IMG]

  Hızlı Doldurma, çalışmanızı sizin yerinize tamamlayan bir veri yardımcısı gibidir. Ne yapmak istediğinizi algıladığı anda, Hızlı Doldurma verilerinizde belirlediği desene göre verilerin kalanını bir hamlede girer.

  Verileriniz için doğru grafiği oluşturma

  [​IMG]

  Grafik önerileri ile, Excel, verilerinizi temel alarak en uygun grafikleri önerir. Verilerinizin farklı grafiklerde nasıl görüneceğini anlamak için hızlı bir bakış atın ve ortaya koymak istediğiniz izlenimi sağlayan grafiği seçin. İlk grafiğinizi oluştururken bu özelliği bir deneyin.

  Dilimleyicileri kullanarak tablo verilerine filtre uygulama

  [​IMG]

  PivotTable verilerini filtrelemek için etkileşimli bir yöntem olarak ilk kez Excel 2010'da eklenen dilimleyiciler, artık Excel tablolarındaki, sorgu tablolarındaki ve diğer veri tablolarındaki verileri de filtreleyebilir. Kurulumu ve kullanımı basit bir yöntem olan dilimleyiciler geçerli filtreyi gösterir ve siz de artık hangi verileri gözden geçirdiğinizi tam olarak bilebilirsiniz.

  Bir çalışma kitabı, bir pencere

  [​IMG]
  Excel 2013 içinde her çalışma kitabının kendi penceresi vardır ve bu da, aynı anda iki çalışma kitabı üzerinde daha kolay çalışabilmenizi sağlar. Ayrıca, iki monitörle çalışırken de hayatı kolaylaştırır.

  Yeni Excel işlevleri

  [​IMG]

  Matematik ve trigonometri, istatistik, mühendislik, tarih ve saat, arama ve başvuru, mantıksal ve metin işlev kategorilerinde çeşitli yeni işlevler bulacaksınız. Ayrıca, var olan Temsili Durum Aktarımı (REST) uyumlu Web hizmetlerine başvuru amacına yönelik birkaç yeni Web hizmeti işlevi de vardır.

  Dosyaları çevrimiçi kaydetme ve paylaşma

  [​IMG]

  Excel, çalışma kitaplarınızı kendi çevrimiçi konumunuza, örneğin ücretsiz SkyDrive'a veya kuruluşunuzun Office 365 hizmetine kaydetmenizi kolaylaştırır. Ayrıca, çalışma sayfalarınızı başkalarıyla paylaşmak da daha kolaylaşmıştır. Kullandıkları aygıta veya bulundukları yere bakılmaksızın, herkes çalışma sayfasının en son sürümüyle çalışabilir, hatta gerçek zamanlı olarak birlikte de çalışabilirsiniz.

  Çalışma sayfası verilerini web sayfasına ekleme

  Çalışma sayfanızın bir bölümünü web'de paylaşmak için, bunu web sayfanıza eklemeniz yeterli olur. Bunu yaptığınızda diğer kişiler Excel Web App'te verilerle çalışabilir veya ekli verileri Excel'de açabilir.

  Excel çalışma sayfasını çevrimiçi toplantıda paylaşma

  Nerede olursanız olun ve hangi aygıtı kullanırsanız kullanın (akıllı telefon, tablet veya bilgisayar), Lync'i yüklediğiniz sürece çevrimiçi toplantıda bir çalışma kitabına bağlanabilir ve bunu paylaşabilirsiniz.

  Yeni bir dosya biçiminde kaydetme

  Dosyaları artık yeni Kesin Açık XML Elektronik Tablosu (*.xlsx) dosya biçiminde kaydedebilir ve açabilirsiniz. Bu dosya biçimi, 1900 yılına ilişkin artık yıl sorunun çözmek için ISO8601 tarihlerini okumanıza ve yazmanıza olanak tanır.


  Yeni grafik özellikleri - Grafikler için şeritte yapılan değişiklikler

  [​IMG]Ekle sekmesindeki yeni Önerilen Grafikler düğmesi, verileriniz için uygun olan çeşitli grafikler arasından seçim yapmanıza olanak tanır. Dağılım ve kabarcık grafikleri gibi birbiriyle ilgili grafik türleri aynı şemsiye altına toplanmıştır. Ayrıca, en çok istediğiniz grafikler arasında yer alan açılır grafikler için de yepyeni bir düğme eklenmiştir. Bir grafiği tıklattığınızda, daha basit bir Grafik Araçları şeridi görüntülenir. Yalnızca Tasarım ve Biçim sekmelerini içeren bu şeritte, gerek duyduğunuz işlevleri daha kolay bulabilirsiniz. www.cerezforum.com

  Grafiklerde hızla ince ayar yapma

  [​IMG]
  Yeni eklenen üç grafik düğmesi, grafik öğelerini (başlıklar ve etiketler gibi), grafiğinizin görünümünü ve stilini veya gösterdiği verileri hızla seçmenize ve değişiklikleri önizlemenize olanak tanır.

  Daha zengin veri etiketleri

  [​IMG]

  Artık, veri etiketlerinize veri noktalarından zengin ve yenilenebilir metinler veya başka metinler ekleyebilir, bunları biçimlendirme veya ek serbest biçimli metinlerle geliştirebilir ve neredeyse her şekilde görüntüleyebilirsiniz. Farklı bir grafik türüne geçtiğinizde bile veri etiketleri yerlerinde kalır. Ayrıca, yalnızca pasta grafiklerde değil, tüm grafiklerde öncü çizgilerle bunları veri noktalarına bağlayabilirsiniz.

  Grafiklerde animasyon görüntüleme

  Kaynak verilerinde değişiklik yaptığınızda grafiğin nasıl canlandığını izleyin. Bunu izlemek eğlenceli olduğu gibi, grafikteki hareket sayesinde verilerdeki değişiklikler de daha net görülür.


  Güçlü veri çözümleme - Verilerinize uygun bir PivotTable oluşturma

  [​IMG]

  Verilerinizi PivotTable raporunda özetlerken doğru alanları seçmek göz korkutucu bir işlem olabilir. Artık bu konuda biraz yardım alabilirsiniz. PivotTable oluştururken, Excel verilerinizi özetlemek için çeşitli yollar önerir ve alan düzenlerinin hızlı bir önizlemesini görüntüleyerek, istediğiniz izlenimi veren düzeni seçmenizi sağlar.

  Tek bir Alan Listesi kullanarak farklı türde PivotTable'lar oluşturma

  [​IMG]

  Tek bir Alan Listesi kullanarak, bir veya birden çok tablonun kullanıldığı bir PivotTable düzeni oluşturun. Hem tek hem de çok tablolu PivotTable'ları barındıracak şekilde yenilenen Alan Listesi, PivotTable düzeniniz içinde istediğiniz alanları bulmanızı, daha fazla tablo ekleyerek yeni Excel Veri Modeli'ne geçmenizi, tabloların tümünü incelemenizi ve tablolar arasında gezinmenizi kolaylaştırır.

  Veri çözümlemenizde birden çok tablo kullanma

  Yeni Excel Veri Modeli, daha önce yalnızca PowerPivot eklentisi yüklendiğinde kullanılabilen güçlü veri çözümleme özelliklerine ulaşmanızı sağlar. Geleneksel PivotTable'lar oluşturmanın yanı sıra, artık Excel'deki birden çok tabloyu temel alan PivotTable'lar da oluşturabilirsiniz. Farklı tabloları içeri aktararak ve aralarında ilişki oluşturarak verilerinizi çözümleyebilir ve geleneksel PivotTable verilerinden elde edemeyeceğiniz sonuçlar alabilirsiniz.

  Yeni veri kaynaklarına bağlanma

  Excel Veri Modeli'nde birden çok tabloyu kullanmak için, artık ek veri kaynaklarına bağlanabilir ve buralardaki verileri tablo veya PivotTable olarak Excel'e aktarabilirsiniz. Örneğin, OData, Windows Azure DataMarket ve SharePoint gibi veri akışlarına bağlanabilirsiniz. Ayrıca, başka OLE DB sağlayıcılarının veri kaynaklarına da bağlanabilirsiniz.

  Tablolar arasında ilişki oluşturma

  Excel Veri Modeli'nde birden çok tabloda farklı veri kaynaklarından verileriniz olduğunda, bu tablolar arasında ilişki oluşturmak, verilerinizi tek bir tabloda birleştirmek zorunda kalmadan kolayca çözümleyebilmenizi sağlar. MDX sorgularını kullanarak, anlamlı PivotTable raporları oluşturmak için yine tablo ilişkilerinden yararlanabilirsiniz.

  Zaman çizelgesi kullanarak farklı dönemler için verileri görüntüleme

  Zaman çizelgesi, farklı dönemlere ilişkin PivotTable veya PivotChart verilerinizi karşılaştırma işlemini basitleştirir. Tarihlere göre gruplandırma yerine, tek bir tıklatmayla yalnızca tarihleri etkileşimli olarak filtreleyebilir ve aylık performans toplamları gibi sıralı dönemler arasında ilerleyebilirsiniz.

  Farklı ayrıntı düzeyleri elde etmek için Detaya Gitme, Detaydan Çıkma veya Çapraz Detay kullanma

  Karmaşık bir veri kümesinde farklı ayrıntı düzeylerini görmek için detaya gitme kolay bir işlem değildir. Özel kümeler yararlı olabilir ancak Alan Listesi içindeki çok sayıda alan arasından bunları bulmak zaman alır. Yeni Excel Veri Modeli'nde, farklı düzeylere artık çok daha kolay gidebilirsiniz. PivotTable veya PivotChart hiyerarşisinde, daha küçük ayrıntı düzeylerini görmek için Detaya Git, "büyük resme" bakmak üzere daha üst düzeye gitmek için Detaydan Çıkseçeneğini kullanın.

  OLAP hesaplanmış üyelerini ve ölçülerini kullanma

  Yeni self servis Karar Destek (BI) özelliğinin gücünden yararlanın ve kendi Çok Boyutlu İfade (MDX) tabanlı hesaplamalarınızı bir Çevrimiçi Analitik İşlem (OLAP) küpüyle bağlantılı olan PivotTable verilerine ekleyin. Excel Nesne Modeli'ne erişmeniz gerekmez; artık hesaplanmış üyeleri ve ölçüleri doğrudan Excel'de oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.

  Tek başına bir PivotChart oluşturma

  PivotChart'ın artık bir PivotTable ile ilişkilendirilmesi gerekmez. Tek başına veya ayrılmış bir PivotChart, yeni Detaya Git ve Detaydan Çık özelliklerini kullanarak verilerde ayrıntılara gitmenin yeni yollarından yararlanmanızı sağlar. Ayrıca, ayrılmış bir PivotChart'ı kopyalamak ve taşımak da çok daha kolaydır.

  Gelişmiş Görünüm

  [​IMG]

  Office Professional Plus kullanıyorsanız, Power View'ın avantajlarından yararlanabilirsiniz. Kolayca uygulanabilen üst düzeyde etkileşimli, güçlü veri inceleme, görselleştirme ve sunum özellikleriyle verilerinizi derinlemesine keşfetmek için yalnızca Power View düğmesini tıklatmanız yeterlidir. Power View, tek bir sayfada grafikler, dilimleyiciler ve diğer veri görselleştirme öğeleri oluşturmanıza ve bunlarla etkileşimli çalışmanıza olanak tanır. Excel 2013'te Power View hakkında daha fazla bilgi edinin.


  Yeni ve geliştirilmiş eklentiler ve dönüştürücüler - Excel için PowerPivot eklentisi

  Office Professional Plus kullanıyorsanız, PowerPivot eklentisi Excel'e yüklenmiş olarak gelir. PowerPivot veri çözümleme altyapısı artık Excel'de yerleşik olarak bulunur ve böylece doğrudan Excel'in içinde basit veri modelleri oluşturabilirsiniz. PowerPivot eklentisi, daha gelişmiş modeller oluşturabileceğiniz bir ortam sağlar. Bu eklentiyi kullanarak, içeri aktardığınız verilere filtre uygulayabilir, kendi hiyerarşilerinizi, hesaplama alanlarınızı ve önemli performans göstergelerinizi (KPI) tanımlayabilir ve gelişmiş formüller oluşturmak için Veri Çözümleme İfadeleri (DAX) dilini kullanabilirsiniz. Excel 2013'teki PowerPivot eklentisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

  Inquire eklentisi

  Office Professional Plus kullanıyorsanız, Inquire eklentisi Excel'e yüklenmiş olarak gelir. Tasarımını, işlevini ve veri bağımlılıklarını anlamak için çalışma kitaplarınızı çözümlemenize, gözden geçirmenize ve formül hataları ya da tutarsızlıklar, gizli bilgiler, kopuk bağlantılar gibi çeşitli sorunları ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. Inquire eklentisinden, Elektronik Tablo Karşılaştırma olarak adlandırılan yeni bir Microsoft Office aracını başlatabilir ve bu aracı kullanarak çalışma kitabının iki sürümünü karşılaştırabilir ve değişikliklerin yerlerini net bir şekilde görebilirsiniz. Bir denetim sırasında, çalışma kitaplarınızdaki değişiklerin tümüyle görünmesini sağlarsınız.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Mayıs 2016
 2. yusuftan

  yusuftan Üyecik

  Katılım:
  10 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  20
  Banka:
  0 ÇTL
  TŞk Ler Allah Razi Olsun
   
 3. deletem

  deletem Üyecik

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  20
  Banka:
  0 ÇTL
  Teşkkürler, geleceğin teknolojisi bunlar
   
 4. salman

  salman Üyecik

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  20
  Banka:
  0 ÇTL
 5. kemaldemir

  kemaldemir Üyecik

  Katılım:
  22 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  20
  Banka:
  0 ÇTL
  böyle bir paylaşım için sizlere çok teşekkür ederim.
   
 6. aatakan

  aatakan Üyecik

  Katılım:
  30 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  20
  Banka:
  0 ÇTL
  Herkese Selam Arkadaşlar Part 4 Te Bir Sorunmu Var Link ölmüş Galiba
   
 7. jeunneTurc

  jeunneTurc Üyecik

  Katılım:
  29 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  20
  Banka:
  0 ÇTL
  PArt 4 çalışmıyor, Hepsini tazelesin koyan kişi bi zahmet
   
 8. ossiozzy67

  ossiozzy67 Üyecik

  Katılım:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  20
  Banka:
  0 ÇTL
  ya ne olur part 4 ölmus
   
 9. Hazangülü

  Hazangülü Forum Onuru

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  4.480
  Banka:
  4.128 ÇTL
  3 link calistigi icin onlari biraktim insalah gerisi duzelir en kisa zamanda
   
 10. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.340
  Beğenileri:
  8.754
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.817 ÇTL
  Linkler düzeltildi arkadaşlar. Ancak linklerin tümünün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeden download etmeye başlamanızı önermem. Son parta gelip çalışmadığını görmek hoş olmayacaktır.

  Şu an tüm linkler aktiftir.
   
Benzer Konular
 1. ustaöğretici
  Mesaj:
  16
  Görüntüleme:
  10.278
 2. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  9
  Görüntüleme:
  5.001
 3. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.124
 4. evrensel43
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  638
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş