Excel de ayrı sütunlardaki satırları çarparak toplamak-YARDIM

Merhaba,
Excel de
A B
A1 2 1
A2 3 2
A3 6 4
A4 5 1
.................
şeklinde iki sütun var. (A1*B1)+(A2*B2)+(A3*B3)+(A4*B4).....
C de herhangibir satıra bu toplamı yazdırmak istiyorum.
Üstteki işlemini daha kolay yapacak bir formül var mı?
Şimdiden teşekkürler...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Takım
GALATASARAY
Bu belki daha kısa bir formülle yapılabilir ancak yapılıyorsa da ben bilmiyorum. Uzun listelerde formülün çok fazla uzayıp gitiğini düşünüyorsanız biraz daha kullanışlı hale getirebilir. Örneğin benim uzun bir listede böyle bir duruma ihtiyacım olsa yönetimim şu olurdu.

Bunun için F sütunun kullanalım. F1 hücresine =A1*B1 formulünü girip sağ alt köşesinden fare ile tutup listem boyunca sürüklerim. Örn; 25. satıra kadar yaptık. Artık 25. satıra kadar A1 ve B1 hücrelerine hangi rakam girilirse girilsin karşılarında toplamları olacak.

Sonra C sütununda herhangi bir hücreye =TOPLA(F1:F25) formülünü girelim ve F sütununu kullanıcıdan gizleyelim. Böylelikle formülümüz çok daha stabil çalışacak. Hem de satırlardaki sayıları çarptığımız sütun görünmeyecek.

Artı her seferinde satır ekledikçe formülümüze yeni eklemeler yapmak zorunda kalmayacağız.

Alternatif fikirleri olanlar da olabilir. Bu benim önerim.

istediğin hücreye =(A1*B1)+(A2*B2)+(A3*B3)+(A4*B4) yazarak işlemi yaparsın daha kolayı olsa ne olacak ki işlemi exel yapacak nasıl olsa.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Takım
GALATASARAY
Satır sayısı 5.000 ise bu işlemi yapmak epey zaman alacaktır, sence?
Neden tek hücrede bunu yapmak istediğinizi anlayamadım. Zaten yukarıda belirttiğiniz şekilde bunu yapabilmeniz mümkün değil eğer 5.000 satırlı bir tablo varsa. Bakın inceleyin bütün muhasebe, cari stok programlarında hücre hesaplamaları için gizlenmiş sütunlar kullanılır. Böylece excel çok daha stabil çalışacaktır verileri çekerken.

Artı bir avantajı da her satır eklediğinizde formülde herhangi bir değişiklik yapma gereği duymazsınız. İlk mesaja verdiğim cevap hala geçerli benim açımdan.

Ancak maro yardımıyla sizin isteğinizin gerçekleşeceğini düşpünüyorum. Makrolar konusunda bilginiz varsa yazabilir belgenizde kullanabilirsiniz.