Excel İle Web Sayfalarından Veri Çekmek

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,482
Beğeniler
9,017
Takım
GALATASARAY
#1
Excel’in fazla bilinmeyen/kullanılmayan bir özelliği de Dış Veri Al özelliğinin kullanımıdır. Bu yöntemle web sayfalarını açma gereği duymadan, her hangi bir sitenin istediğiniz bölümünün değişken verilerini Excel ile görebilirsiniz.

Bir Excel çalışma sayfasında birden fazla web sitesinden veriler çekebilirsiniz. Böylece değişik web sitelerini açmadan tek bir Excel çalışma sayfası aracılığı ile istediğiniz bölümlerdeki verileri görebilirsiniz.

Excel 2000, 2002 ve 2003 versiyonlarında bu işlem için Veri > Dış Veri Al > Yeni Web Sorgusu menüsüne kliklediğimizde karşımıza Web sayfalarını görüntülemek için pencere gelecektir.Alttaki ekran açıldığında numaralandırılmış alanlara göre yapmanız gerekenler;

1. Bu bölüme gidilecek web sayfasının adresini yazıyoruz.
2. Adresi yazdıktan sonra 2 numaralı Git butonuna klikliyoruz.
3. Sarı renkli sağ ok şekilleri veri çekebileceğimiz tabloları göstermektedir. Hangi alandan veri çekmek istiyorsanız sol üstündeki sarı renkli oklara klik yapın.
4. Seçtiğimiz tablo seçili hale gelecektir.
5. Al butonuna klik yaparak artık verimizi Excel tablomuza aktarıyoruz.Örnek olarak ben www.cerezforum.net adresini kullanarak istatistikler bölümündeki En Çok Konu Açanlar verisini Excel’e aktardım. Artık siteye girmek zorunda kalmadan bu istatistiği Excel çalışma sayfamı açarak görebiliriz.

Bir çalışma sayfasında istediğiniz sayıda web sitesinden istediğiniz kadar veri gösterimi yapabilirsiniz. Örneğin aynı sayfada günlük döviz kurları, sitenizin istatistikleri vs bilgileri tek bir Excel çalışma sayfasında, sitelere gitmeden izleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz Dış Veri tablolarını excel araçlarını kullanarak görsel olarak düzenleyebilirsiniz.Verileri güncellemek istediğinizde, oluşturduğunuz tablonun üzerine gelip sağ klik yapın ve açılan menüde Veri Yenile satırına kliklemek yeterli olacaktır.

İsterseniz verileri belirlediğiniz zaman aralıklarında otomatik olarak da güncelleyebilirsiniz. Bunun için yine oluşturduğumuz veri alanına sağ klik yapıp, çıkan menüden Veri Aralığı Özellikleri satırına klikleyin. Açılan pencerede gerekli otomatik veri yenileme süresi belirleyebilirsiniz.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,482
Beğeniler
9,017
Takım
GALATASARAY
#3
Herhangi bir sitenin herhangi bir bölümünden veri çekmek en çok 5 dakikanızı alacaktır. 2. denemenizde bunu 2 dakikada halledersiniz :)
 
Katılım
2 Ock 2008
Mesajlar
16
Beğeniler
0
#4
:v:v:v

deneyelim

ilk kez duydum bende diyorum ne işe yarıyor bu dış veri

Belgelerimden dosya almaya çalışııyordum ben onunla :v:v
 
Katılım
9 Ksm 2011
Mesajlar
46
Beğeniler
3
Şehir
İstanbul
#6
Sn. YoRuMSuZ, paylaşım için teşekkür ederim.
Bir öneri: daha fazlası için Google'a "Excel ile Web Sayfaları Veri İşlemleri" yazabilirsiniz.

Hpşça kalın !!!
 
Katılım
8 Arl 2007
Mesajlar
1
Beğeniler
0
#7
merhabalar , cozemedıgım ufak bır sorunum var . bır web sıtesınden verılerı excel ortamına atıp bır ıstatıstık duzenlemeye calısıyorum ama basarılı olamıyorum sureklı bu web sıtesınden herhangı bır verı dondurulemedı dıyor .makro konusunu pek bılmıyorum ,bu konuda bılgısı olup yardımcı olabılecek kımse var mı ?
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,482
Beğeniler
9,017
Takım
GALATASARAY
#8
Eğer web sayfasındaki verileri rakamsal olarak çekebiliyorsanız grafiği oluşturmak sorun olmaz sanırım.
 
Top