1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Excel'de Koşullu Biçimlendirme

Konusu 'Excel Çalışmaları' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 25 Ocak 2007 başlatılmıştır.

1. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.366
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.922 ÇTL
    Konu ile ilgili dosyayı [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] indirebilirsiniz.
    Excel sütunlarındaki rakamlardan özelliklere uyanların farklı renkte ve görünümde olmasını ve bunun otomatik olarak halledilmesini sağlayabiliriz. Bunun için Excel'in Koşullu Biçimlendirme özelliğinden yararlanacağız.

Koşullu Biçimlendirme menüsüne Biçim > Koşullu Biçimlendirme yolu ile ulaşıyoruz. Alttaki şekle ulaşıyoruz.

Şimdi bir kaç örnek yapalım.

EŞİT Bir sütunda belirtilen rakama eşit olan sayıyı farklı renk/boyutta göstermek için (Alttaki şekil, 1. Sütun);

1. Şekildeki gibi A2 den A11 e kadar hücreleri seçiyoruz.
    2. Yukardaki şekilde 1 numara ile gösterilen açılır pencereden alandan eşit seçiyoruz.
    3. Yukardaki şekilde 2 numaralı alana basarak pencereyi küçültüyoruz ve bu arada eşitliği sağlayacağımız hücreyi gösteriyoruz[Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] Örneğin alttaki şekilde A12 hücresine eşit olan sayı kırmızı ve kalın yapılmış.
    4. Biçim menüsüne tıklayarak yazı tipi, büyüklüğü, rengi seçilip tamam diyoruz.
    5. Son olarak Yukardaki şekilde Tamam diyoruz. Artık sütunda gösterdiğimiz alandaki sayıya eşit olan otomatik olarak belirlediğimiz görünümde gösterilecektir.

ARASINDA: Belirtilen sütun aralığında uyanları farklı renk/boyutta götermek için (Alttaki şekil, 2. Sütun 30-60 araındaki sayıları kırmızı ve kalın yap);

1. Koşullu Biçimlendirme penceresini açıyoruz.
    2. Yukardaki şekilde 1 numara ile gösterilen alandan Arasında seçiyoruz.
    3. Şekilde 2 numaraile gösterilen alanda iki alan belirecek. Birinci bölüme en küçük, ikimci alana en büyük değeri giriyoruz.
    4. Biçim menüsüne tıklayarak yazı tipi, büyüklüğü, rengi seçilip tamam diyoruz.
    5. Tamam diyoruz.

BÜYÜK EŞİT: Belirtilen sütun aralığında uyanları farklı renk/boyutta götermek için (Alttaki şekil, 3. Sütun 36 ya eşit ve büyük olanları kırmızı ve kalın yap);

Bunun için EŞİT olayının anlatıldığı bölümle aynı olayları gerçekleştiriyoruz. Tek fark yukardaki şekilde 1 numara ile gösterilmiş alandan Büyük-Eşit seçiyoruz.

Omer0147 bunu beğendi.
  2. etvers

etvers Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    170
    Banka:
    0 ÇTL
    teşekkürler,
    öğrencilerime 5 lik sistemde not vermek istiyorum.başka bir deyimle 5 ayrı koşul. yapabilirmiyim. 3'ten fazlasını yapamadım.yardımcı olursanız. sevinirim. saygılar.

3. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.366
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.922 ÇTL
    Eğer istediğiniz öğrencilerin notlarının yazı olarak ifadesi ise bunu koşullu biçimlendirme değil, EĞER ifadesini kullanarak almamız gerekir;

Örnek: A1 hücresinde 1'den 5'e kadar rakamlar var. B1 hücresine formülü girip not olarak karşılıklarını okutabiliriz. Bu durumda formül şöyle olacak:
    Kod:
      Kodları görebilmek için ÜYE omalısınız !

erkan_gorkem bunu beğendi.
  4. humpyers

humpyers Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    Merhaba arkadaslar,

benim yapmak isteddiğim birşey var ve nasıl yapacağımı söylerseniz çok mutlu olucam:)

Şimdi 1 sutuna 01.06.2010 yazdım. Bu tarhin gelmesine 15 gün kala hemen yanındaki sutun herhangi bir renkte olucak. Mesela tarih 15.05.2010 olduğunda 01.06.2010 yazan sutunun yanına, tarihin zamanın yaklaştığını belirten bir uyarı gibi. Bunu yapabilirsem çok güzel olucak. :)

5. ruhu'm

ruhu'm Aktif

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    630
    Meslek:
    oLüm GéLdiği Zaman YaniMa GéLMé.. Bén AzRaiLLé'Dé
    Yer:
    bi ara tabelaya bakarım x)) ♥AkLım Hep Sende
    Banka:
    0 ÇTL
    Teşekkkürler bilgi için

6. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.366
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.922 ÇTL
    Soru sorulalı çok zaman olmuş ancak ben şimdi görüyorum maalesef...

Eğer 3 kriterden fazla (koşullu biçimlendirme ancak 3 adet kriteri destekliyor) excelde koşullu biçimlendirme kullanarak belirttiğiniz tarihe 15 gün kala ilgili hücrenin renklenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir örnek yapalım.

* A1 'den A20'ye kadar sütunu seçili hale getirelim. Daha sonra Biçim > Koşullu Biçimlendirme yolunu izleyip formülü seçin.
    * Formül alanına alttaki formülü yazın ve Biçim alanından istediğiniz gibi ister yazıyı şekillendirin isterseniz hücre renklendirmeyi.
    Kod:
      Kodları görebilmek için ÜYE omalısınız !
    * Böylece bugünkü tarihe 15 gün kala hücre belirlediğiniz kritere göre renklenecektir. Örnek olarak A1 - A20 sütun aralığına örnek tarihler yazıp test edebilirsiniz.

Not: Makro kullanarak çok daha detaylı renklendirme örnekleri yapabilirsiniz...

7. ugursarkaya

ugursarkaya Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    arkadaşlar merhaba. ben bir konuda takıldım ve yardımlarınıza ihtiyacım var. ben staj devam çizelgesi hazırladım ve koşullu biçimlendirme yaptım.30 gün staj süremiz var. çizelgemde, 29 dan küçük ve eşit olanlar kırmızı dolgulu bir hücrede staja devam ediyor yazıyor. sayımız 29 dan büyük oldugunda dolgu rengı sarı olup sataj bitti yazıyor.
    şimdi benim yapmak istediğim; 29 dan büyük olduğunda küçük bir animasyonla el sallayan birrisi " avatarımda olduğu gibi" yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

8. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.366
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.922 ÇTL
    Animasyon için makro lazım hocam. Eğer kodlarla halledilebilir tarafı varsa da ben bilmiyorum. VB kodlarına da uzun süredir ilgilenmeyince hakimiyetimi kaybettim. Bilen arkadaşlar varsa yardımcı olacaktır.

9. ugursarkaya

ugursarkaya Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    teşekkür ederim ilginiz için

Sayfayı Paylaş