Ez-Zellaka Muharebesi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Ez-Zellaka Muharebesi

Ez-Zellaka Muharebesi (Arapça الزلاق‎) (23 Ekim 1086) Murabıt Yusuf ibn Taşfin ve Kastilya Kralı VI. Alfonso arasında yapılmış olan savaştır.

Yusuf ibn Taşfin üç Endülüslü liderin (III. Abbas el-Mu'tamid ve diğerleri) çağrısına yanıt vermiştir ve Endülüs'e Murabıtlar'dan 7.000 savaşçı ile geçmiştir. Ordusuyla Endülüs'ün kuzeyine ez-Zellaka'ya varana kadar ilerlemiştir. Murbıtların ordusu Endülüs'ün her tarafından gelen savaşçılardan oluşuyordu ve yaklaşık 30.000 savaşçıya ulaşmıştı. Castile Kralı VI. Alfonso savaş meydanına 60.000 savaşçı ile gelmişti. İki lider savaştan önce mesajlarını birbirlerine iletmişlerdir. Yusuf ibn Taşfin düşmanına üç seçenek vermiştir: İslam'a geçmek, haraç vermek (cizye) veya savaşmak.

VI. Alfonso Murabıtlara karşı savaşmayı seçmiştir. Muhabere Cuma günü şafakta VI. Alfonso'nun saldırısı ile başlamıştır. Yusuf ibn Taşfin ordusunu üçe bölüğe ayırmıştır. İlk bölük III. Abbas el-Mu'tamid tarafından yönetilen 15.000 savaşçıdan oluşuyordu, ikinci bölük Yusuf ibn Taşfin tarafından yönetilen 11.000 savaşçıdan oluşuyordu ve üçüncü bölük ise ellerinde Hint kılıçları ve ciritleri ile 4.000 siyah Afrikalı savaşçıdan oluşuyordu. III. Abbas el-Mu'tamid ve bölüğü VI. Alfonso ile öğleden sonraya kadar savaşmıştır, sonra Yusuf ibn Taşfin ve bölüğü savaşa katılarak VI. Alfonso'yu ve ordusunu çevrelemişlerdir. Alfonso'nun ordusu panik yapmış ve geri çekilmeye başlamıştır, sonra Yusuf üçüncü bölüğe saldırmaları ve savaşı bitirmelerini emretmiştir. Alfonso'nun ordusunun verdiği kayıp çok büyüktür (59.500 ölüden fazla). Yalnızca 100 şövalye Castile'ye geri dönebilmiştir. VI. Alfonso savaştan sağ çıkmıştır fakat bacağını kaybetmiştir.

Savaş alanı ez-Zellaka (Türkçede kaygan zemin) olarak adlandırılmıştır, çünkü savaşçılar tüm savaş alanı boyunca o gün akan muazzam kandan dolayı kaymaktaydılar. Hıristiyan kaynakları Sagrahas savaşı olarak kullanmaktadır.

Genellikle sayıları abartan çağdaş kayıtlara rağmen, Castile ordusu yaklaşık 2.000 atlı şövalye dahil 14.000 adamdan oluşmaktaydı ve en azından ordunun yarısı ölmüştür. Yaralı Kral ve soyluların birçoğu hayatta kalmıştır, ancak Rodrigo Muñoz ve Vela Oveguez gibi bazıları ölmüştür. Murabıt tarafında da büyük kayıplar vardı, özellikle kampı savaşın ilk saatlerinde yağmalanan Davut ibn Aysa tarafından yönetilen ordu ve Badajoz valisi al-Mutawakkil ibn al-Aftas. Sevilla valisi el-Mu'tamid ilk çarpışmada yaralanmıştır fakat kahramanlığı Endülüs kuvvetlerini Alvar Fañez tarafından yönetilen Castile hücumundaki zor anlarda birleştirmiştir. Ölenler arasında Cordoba'da ünlü bir imam olan Abu-l-Abbas Ahmad ibn Rumayla da vardır. Yusuf'un katliamdan dolayı cesaretinin kırıldığı söylenmektedir, ek olarak varisinin ölümünden dolayı Afrika'ya erken dönmek zorunda kalmıştır, böylece Castile ordusunda büyük kayıplar vermesine rağmen çok fazla toprak kaybetmemiştir.
 

Benzer konular

Top