Ezogelin Gelinlerin En Güzeliymiş..

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,047
Beğeniler
6,402
Takım
GALATASARAY
#1
Ezogelin Gelinlerin En Güzeliymiş..

Kış aylarında çorba deyince insanın aklına ilk gelen çorbalardan biri ezogelindir, değil mi? Üstelik çok besleyicidir de. Bazen içine hem bulgur hem pirinç koyarlar. Taneli, bereketli bir çorbadır ezogelin. Pişirmesi de çok kolaydır. Soğanı tereyağında kavurursunuz. Salçayı, suyu ve mercimeği koyup üzerine pirinç ya da bulgur ilave eder, kısık ateşte pişirirsiniz. Sonra da bol nana ile servis yaparsınız. Peki bu çorba ilk nasıl çıkmıştır ortaya acaba? Bir kitabın içinde yer vermişler ''ezogelin '' çorbasının hikayesine.

Asıl adı Zöhre Bozgelik olan Ezo Gelin 1909 yılında Gaziantep'te doğmuş. Yedi kardeşlermiş.

Çok küçük yaşlarından beri köyün en çok sevilen, en güzel kızıymış. Büyüdükçe güzelliği dillere destan olmuş Ezo Gelin'in. Talipleri de çokmuş. Sonunda evlenmiş, ama bu evlikleri uzun sürmemiş. Baba evine geri dönmüş Ezo Gelin.

Güzelliği dillere destan olmaya devam ediyormuş. Suriye'nin Kozbaş köyünde yaşayan teyzesinin oğlu ile ikinci evliliğini yapmış. Kadınlı erkekli bütün köy halkı ağlayarak Ezo Gelin'i yolcu etmişler... Bir grup da peşlerinden gitmiş ağlayarak. İlk eşi de kabullenememiş eski karısının evlenmesini, yanık türküler söylemiş durmuş. Ezo Gelin'in ününün yayılmasına bu türkülerin büyük etkisi olmuş. Ezo Gelin'in 6 kızı olmuş, sadece biri yaşamış. Türkiye'ye sık sık gelip gitmiş. Çok çileli bir hayatı olmuş. Vücudu daha fazla dayanamamış Ezo Gelin'in, verem hastalığına yakalanmış. Gözleri de iyi görmemeye başlamış. Hastaneye yatırmışlar. Hastane yemeklerini beğenmediği için kendi çorbasını pişirirmiş. Diğer hastalar çorbanın kokusuna dayanamazlarmış ve isterlermiş. Ezo Gelin çorbası burada başlamış. Adı Türkiye'de de bir çorbaya verilmiş. 1956 yılında hayata veda etmiş. Vasiyeti üzerine Türkiye'de defnedilmiş.

İşte çok ilginçtir ki bazı yemeklerin tadı kadar hikayeleri lezzetli olamıyor. Evlerde daha çok gelinler yemek yapar ve gelinlerin en güzeli Ezo Gelin olduğu için çorbaya bu ismi verilmiş diye yazanlar da var.
 
Top Bottom