Facebook Resmen Dibe Battı

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,808
Beğeniler
6,476
Şehir
Seattle.
#1Yatırımcılar haftasonu yarı çıplak fotoğrafları ortaya çıkan Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'i arkadaş listesinden çıkarıyor.

Büyük yatırımcılar için işlem yasağının dün sona ermesi ile birlikte Facebook hisselerini sattılar. Hisseler 20 doların altına düştü.

Facebook yatırımcıları için hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor. Halka arzdan alım yapan büyük yatırımcılar için işlem yasağının dün sona ermesi ile birlikte gelen satışlar ile Facebook hisseleri yüzde 6.3 daha değer kaybetti.

Facebook, Ocak 2011'den bu yana halka arz edilen şirketler arasında en fazla düşüş yaşayan ikinci hisse konumuna geldi. Facebook hisseleri halka arz edildiği 18 Mayıs tarihinden itibaren bakıldığında ise yüzde 48'lik erime ile dikkat çekti.

Ençok değer kaybını ise yüzde 7.9 ile Zynga yaşadı.

Facebook hisseleri dün NYSE'de 1.33 Dolar düşüşle 19.87 solar'dan kapandı.

Halka arzda 421 milyon adet hisse satılmıştı. 91 günlük yasağın kalkmasıyla 271 milyon adet hisse daha alım-satıma açık olacak. Bu durum, hissedarların şirkete olan güvenini göstereceği için Facebook kurucu ve CEO'su Mark Zuckerberg için de önemli bir test olacak.

ZARARIN NERESİNDEN DÖNÜLÜRSE KÂR

Şirketin değerini etkileyebilecek büyüklükte satış yapabilecek firmalar arasında Goldman Sachs, Microsoft ve yatırım fonu Accel öne çıkıyor. Bunlar arasında 2007'de 15 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden Facebook'a 240 milyon dolarlık yatırım yapan Microsoft, uzun vadede Google ile rekabet edebilmek için şirketteki payını korumak istiyor. Accel ve Goldman Sachs'ın ne yapacağını kestirmekse zor. Geçtiğimiz aylarda sık sık Zuckerberg'in danışmanların ve kullanıcıların tavsiyelerini dinlemediği, kendi bildiğini okuduğu ve bu durumdan hissedarların rahatsız olduğu yönünde haberler ABD basınında yer bulmuştu. Bu nedenle yatırımcılar 'zararın neresinden dönülürse kârdır' düşüncesini benimseyebilir. Goldman'ın 911 milyon dolar, Accel'in ise 3.3 milyar dolar değerinde Facebook hissesi bulunuyor.

 

Benzer konular

Top