Facebook tehdidi büyüyor

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,464
Beğeniler
8,983
Takım
GALATASARAY
#1
Türkiye'de 28 milyon 400 bin kişinin üyesi olduğu sosyal paylaşım platformu Facebook, bilgisayar korsanlarının uyguladıkları tekniklerle dikkatsiz kullanıcılar için ciddi tehdit haline geldi.

Facebook'un 'beğen' veya 'like' olarak isimlerilen uygulamasıyla, ilgi çeken gönderilerden kullanıcıların kendi arkadaş grubunu haberdar etmesine imkan tanınıyor. Bu uygulamanın benzerini yapan bilgisayar korsanları kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmeye çalışıyor.

'Beğen' tuşunu taklit eden uygulama çalıştırıldığında ekrana gelen 'Beğenme' ifadesi, Facebook yönetiminin yeni bir uygulaması gibi algılanarak dikkatsiz üyeler tarafından tıklanıyor. Tanıdığı birinin sayfasından yüklenen uygulamayı güvenle yükleyen kullanıcılar, bilgilerinin çalınması tehdidine kapı aralıyor.

Kötü niyetli uygulamayı yükleyenlerin kişisel bilgileri açısından tehdit olduğunu açıklayan uzmanlar, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım platformlarında tam olarak ne işe yaradıkları bilinmeyen uygulamaların yüklenmemeleri uyarısında bulunuyor.

Güvenlik ayarlarının sık sık güncellendiği sitelerde, hangi bilgilerin paylaşılmasına izin verildiğine de dikkat edilmesi gerektiği vurgulanıyor.
 

Benzer konular

Top