FaceBook'a Rakipler :)

Katılım
16 Ksm 2008
Mesajlar
4,490
Beğeniler
38
Şehir
B!L€C€G!M
#1
Bunlardan ilki Twitter...
Facebook'a en ciddi tehdit olarak görünsede içeriği bakımında facebooktan epey bir farklıdır.

Twitter,kelime anlamı olarak kuş cıvıltısı anlamına geliyor. Logosuna da dikkat ederseniz kuş var. Twitter kullanıcılarının aynı msn iletisi gibi 140 karakter gibi bir mesaj sınırlaması ile anlık olarak birbirleri ile etkileşim içinde olmalarını sağlıyor.
Her geçen gün inanılmaz derecede büyüyen Twitter‘ı herkes kullanıyor şirketler, Kanallar bireysel kullanıcılar açtıkları hesaplarla kendileri hakkındaki gelişmeleri paylaşıyorlar. İşin mantığını anlatmak gerekirse o an yaptığınız, yaşadığınız bir olayı duyurabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse bilgisayar başında değilsiniz sinemaya gidiceksiniz “hızlı ve öfkeli 4″ ü izlemeye gidiyorum gibi bir ileti yazdığınızda takipçileriniz bunu görüyor ve o filmi izlemek isteyen ve izleyen kişiler yorum yapıp sizinle etkileşim içine giriyor. Sözü fazla uzatmadan Twitter nasıl kullanılır size onu anlatayım


Hesap Nasıl açılır:

Twitter.com a giriyoruz ve ekranın ortasında bulunan “Get Started-Join” e tıklıyoruz. Açılan ekranda üyelik bilgilerini isteyecektir kısa olduğu için pek vaktinizi almadan hemen üye oluyorsunuzArkadaşlarımı Nasıl Takip Ederim:

Üyelik işlemini gerçekleştirdikten sonra sağ üst köşedeki seçeneklerden “Find People” butonuna tıklıyoruz. Find on Twitter sekmesi isim aratmanızı sağlarken, hemen yanındaki Find on other networks bölümü, Gmail, Hotmail, Yahoo gibi servislerdeki adres listenize davet gönderebilmenizi sağlıyor. Dilerseniz Invite by email seçeneğiyle arkadaşlarınızın e-posta adresini yazarak davet gönderebilirsiniz.


Twitter’da İleti Nasıl Yazılır:

Tek yapmanız gereken sayfanın üst tarafındaki boş alana 140 karakteri geçmeyen mesajı yazmak ve alttaki update butonuna tıklamak cep telefonunuzdan da m.twitter.com’u ziyaret edip güncelleme yapabiliyorsunuz. Örneğin başınıza çok ilginç bir olay geldi direk pc başına geçmeden direk cep telefonunuzdan arkadaşlarınıza bu olayı paylaşabilirsiniz. Unutmayın ki ABD de nehire inen uçağı yazılı veya görsel basından önce uçakta Twitter hesabı olan bir insanın “uçağımız nehre indi, herkes iyi” iletisini paylaşmasıyla twitter da olay duyuldu.

Web Sayfamda Twitter İletilerimi Nasıl Yayınlarım:

Twitter iletilerinizi kendi web sayfanızda yayınlama olanağıda sağlıyor bunun için Settings bölümünden (You can also add Twitter to your site here) linkine tıklayarak widgets sayfasına ulaşabilirsiniz. Facebook blogger myspace hesabınız varsa şablonlardan yola çıkarak iletilerinizi yayınlayabilirsiniz. Şablonlarda yok ise Other a tıklayarak sitenize koymanız gereken kodları temin edebilirsiniz. Wordpress kullananlar yönetim panelinde bileşenler bölümüne gelerek yeni metin kutusu seçeneğine tıklayıp kodu oraya yapıştırabilirler.

Umarım yararlı olmuştur. Bu arada beni twitter dan takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Geldik 2.ye HATEBOOK
Buda facebook a bir rakip gibi olsada amaç facebook gibi arkadaş bulmak değil tam aksine düşmanlarınızı bulmaktır.

Adını İngilizce "nefret" (Hate) kelimesinden alan sitede, Facebook'taki gibi sevilen değil nefret edilenler bir araya getiriliyor.
Buradan düşmanlarınız ve arkadaşlarınız hakkında son dedikodulara ulaşabiliyor, nefret ettiğiniz insanlar listenize onların fotoğraf ve videolarını ekleyebiliyorsunuz.
Birbirinden nefret eden insanları bir araya getiren antisosyal bir hizmet olarak tanımlanan site, Facebook'u tiye alarak "dünyayı ele geçirin" sloganıyla hareket ediyor.geldik 3. ye orkut.com
Google, Facebook'a karşı kozunu oynamaya hazırlanıyor. Hem de bir Türk yazılımcının geliştirdiği siteye destek vererek. Bu haber, 50 milyon kişiyi ilgilendiriyor.Her ne kadar ülkemizde bilinmese de www.orkut.com, Google'da çalışan bir Türk geliştirici tarafından hayata geçirilen bir proje.

Facebook'tan daha önce açılmış olmasına rağmen, tüm dünyada beklediği ilgiyi görmese de Brezilya gibi Güney Amerika ülkelerinde, internet kullanıcıları neredeyse bu siteden çıkmıyorlar ve resmi sözlüklerine "Orkut" kelimesini bile eklediler. Google, bu sitedeki ışığı görmüş olacak ki, tüm geliştiricileri, Orkut için uygulama yapmaya davet ediyor.

(Buraya üye olmak için 1 adet gmail adresi almanız lazım. Bugün inceledim fena değil :)


ALınTı....
 
Top