Facebook’u “Başkalarının Hayatlarını Gözetlemek İçin” Kullanmak, Psikolojiyi Bozuyor

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Facebook’u “Başkalarının Hayatlarını Gözetlemek İçin” Kullanmak, Psikolojiyi Bozuyor
Yeni bir araştırmaya göre, sosyal paylaşım sitesi Facebook'u "başkalarının hayatlarını gözetlemek için" kullanmak, kişinin psikolojisi üzerinde olumsuz etki yaratabiliyor.

ABD'deki Missouri-Columbia Üniversitesi'nden uzmanlar, Facebook'un farklı kulllanım amaçları ve bunların insan psikolojisi üzerindeki etkilerini araştırdı. Singapur'da yapılan ve 700 öğrencinin katıldığı araştırmaya göre, Facebook kullanıcıları, arkadaşlarının paylaşımlarına bakıp kendi hayatlarını onlarınkilerle kıyaslama eğilimde olabiliyor. Bu kıyas sonucu arkadaşlarının hayatlarına özenmek de, kişiyi depresyona sürükleyebiliyor.

Araştırma ekibinden Margaret Duffy "Facebook, aile ve arkadaşlarla iletişim halinde kalmak için kullanıldığında faydalı ve eğlenceli olabilir. Ancak bu sosyal paylaşım sitesi, listenizdeki arkadaşlarınızın zenginlik ya da iyi bir ilişki içinde olduğunu görüp, bu duruma imrenmenize ve sonunda depresyona sürükleyecek duygular beslemenize neden olabilir" diyor.

Araştırma süresince, Facebook'u sadece arkadaşlarıyla iletişim kurmak için kullananların psikolojilerinde, herhangi bir negatif değişiklik gözlenmedi. Ancak arkadaşlarının paylaşımlarına bakıp onların yaptıkları tatillere ya da ilişkilerine özenen kullanıcılar, bu durumdan ruhsal olarak olumsuz etkilendiklerini belirttiler.

alıntı

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Bu zımbırtıyı, bunun için yapmamışlarsa, bende birşey bilmiyorum.

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Nefret ediyorum faceden ben, yurtdisina cikip adim adim etiketleyenler mi dersin (bunu en cok lise ogretmenlerim yapiyordu ve kiskancliktan orta yerimden catliyordum), kavaboza doldurdugu zeytinleri bile cekip koyanlar mi dersin...
Zaman kaybindan baska bir sey degil ve full yalan haber dolu bir platform oldugunu dusunuyorum