Fakir çocuklar hayata doğuştan geride başlıyor

sessiz gemi

Forum Tutkunu
Katılım
10 Ock 2009
Mesajlar
2,031
Beğeniler
30
Şehir
Ankara
#1

Türkiye'deki çocukların erken dönem gelişimleriyle ilgili yapılan saha araştırmasında ilginç sonuçlara ulaşıldı. Koç Üniversitesi ve TÜBİTAK işbirliğiyle yapılan araştırmaya göre, sosyoekonomik durumu iyi olan ailelerin çocukları hayata fakir ailelerin çocuklarından hep bir adım önde başlıyor.

Zengin ailelerin bebeklerinin boyu daha fazla uzuyor, zekâsı da daha iyi gelişiyor. Yine ekonomik durumu iyi olan ailelerin çocukları da ortalama 700 gram daha fazla ağırlıkta doğuyor.

Koç Üniversitesi'nden Doç. Dr. Nazlı Baydar tarafından yürütülen çalışmada, Türkiye'deki çocukların 3 yaşından 8 yaşına kadar gelişimlerini ve onların gelişimini etkileyebilecek olan çevresel özellikler incelendi. Araştırmada farklı alanlarda uzman Doç. Dr. Aylin Küntay, Doç. Dr. Fatoş Gökşen, Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cemalcılar ve Yrd. Doç. Dr. Bilge Yağmurlu görev aldı. TÜBİTAK'ın da destek verdiği çalışmanın amacı, çocuk gelişiminin aile ve mahalle düzeyindeki etkenlerini araştırmak.

ZİHİNSEL VE BEDENSEL FARK VAR

Projenin 1. tur saha çalışması için, Mayıs-Eylül 2008'de 22 ilden toplam bin 52 anne ve onların üç yaşındaki (36-47 ay) çocukları ile uygulama yapıldı. Türkiye'deki çocukların ve annelerin özellikleri sosyoekonomik düzeye göre çarpıcı bir şekilde ayrışıyor. Aileleri düşük sosyoekonomik düzeydeki (DSED) çocuklar, aileleri yüksek sosyoekonomik düzeydeki (YSED) çocuklara göre doğumdan itibaren sağlık ve gelişim açısından dezavantajlı durumda. 3 yaşında ölçüm yapıldığında DSED çocukların boyu 100 cm iken, YSED çocukların boyu 105 cm. Aileleri düşük sosyoekonomik düzeydeki çocuklar daha 3 yaşındayken zihinsel, dil bilgisi, sosyal ve duygusal gelişim açısından yüksek sosyoekonomik düzeydeki çocuklara göre önemli ölçüde geri kalıyor. Bir hafıza testinde, YSED çocukların yüzde 50'si belleklerinde 3 parça bilgi tutabilirken, DSED çocuklarda ise bu oran yalnızca yüzde 25 olarak gerçekleşti.
 

Benzer konular

Top