FARE değil BOĞA

Katılım
9 Ekm 2006
Mesajlar
604
Beğeniler
3
#1
Bu fare 1 ton!Sadece kafatası 53 cm ve suaygırına çok benziyor...

İngiliz Proceedings of the Royal Society dergisinde 17 Ocakta yayımlanacak makalede paleontologlar, 4 milyon yıl önce yaşadığı sanılan fosilin sadece kafatasının 53 santimetre olduğunu ve uzun dişleri bulunduğunu belirtti.

Kafatasının ölçüsü ve dişleri, dev kemirgenin 468 kilo ila 2,5 ton arasında bir ağırlığı sahip olabileceğini düşündürüyor. Makalede, paleontologların en muhtemel ağırlık olarak bir ton üzerinde görüş birliğine vardıkları kaydedildi.

Kemirgenin azı dişlerinin küçük olduğunu, muhtemelen yumuşak sebze ve meyveyle beslendiğini kaydeden paleontologlar, fosili günümüzdeki fareden ziyade bir suaygırına benzetiyor. Makalede, bu yeni türe Güney Amerika'daki kemirgenlerin uzmanı olan Uruguaylı paleontolog Alvaro Mones anısına "Josephoartigasia monesi" adı verildiği ifade edildi.

Fosiller arasındaki ağırlık rekoru, Venezuela'da 2003'te bulunan, 700 kilogram ağırlığında olduğu sanılan "Phoberomys pattersoni"ye ait. En tombul kemirgen ise halen Arjantin'de yaşayan ve 60 kilo kadar olan "carpincho" olarak biliniyor.
 
Katılım
9 Ekm 2006
Mesajlar
604
Beğeniler
3
#2
bundan benim evde de vardı. Bir zamanlar iyi geçiniyorduk neyse mefta oldu yazık. iyi günlerimiz geçti :v
 

Benzer konular

Top