Farklı ADSL abonelik ücreti, tüketici lehine sonuçlandı

sherry

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Arl 2006
Mesajlar
2,661
Beğeniler
43
#1
Adem YAZICI/ANKARA, (DHA)

TÜRK Telekom (TTNet A.Ş.)'nin internet kullananlara sağladığı ve mahkemeye yansıyan farklı ADSL abonelik ücreti, tüketici lehine sonuçlandı.

TTNet A.Ş.'nin ADSL abonelik ücretlerini iki senelik sözleşme yaparak 29.00 YTL.den almakta iken, yeni abonelere ücreti 14.99 YTL.ye indirmişti. Yüksek ücret ödememek için eski aboneliklerini iptal ettirmek isteyen kişilerden, imzalanan sözleşmeye dayanarak iki seneden arta kalan ayların ücretini de yüksek tarifeden alması üzerine Hukukun Egemenliği Derneği (HED) Genel Başkanı Avukat Erdem Akyüz tarafından dava açılmıştı.

HED Genel Başkanı Avukat Erdem Akyüz, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nde açtığı davada, geleceğe dönük olarak iki senelik yapılan sözleşmelerin aboneleri bağlamaması ve isteyenin istediği zaman aboneliğine son verebilmesi veya eski abonelere de yeni tarifenin uygulanması gerektiğini belirtmişti. Akyüz açtığı davada, “Abonelik 2 sene müddetle yapıldığı için, kısa bir süre önce abone olan kişilerin pahalı tarifelerini iptal ederek, yeni tarifeye geçmeleri halinde, iki senelik ücretlerini ödemeleri gibi bir durum hasıl olmaktadır. Eski üyeliğini sona erdirmek isteyen abonelerden, ileriye yönelik olarak ve verilmeyen bir hizmet karşılığı, gelecek 2 senelik abonelik ücretinin istenmesinin hiç bir yasal temeli yoktur. Bu suretle eski aboneler kandırılmış ve aldatılmış olmakta, verilmeyen bir hizmetin bedeli istenmektedir. Bu durumda eski aboneler herhangi bir ödeme yapmaksızın aboneliklerine son verebilmeli veya kendilerine yeni tarife üzerinden hizmet verilmelidir'' şeklinde dava açmıştı.

Akyüz, Türk Telekom aleyhine açtığı davada, Hakem Heyeti'nin ‘Eski abonelerin ileriye yönelik olarak hiç bir ödeme yapmaksızın, aboneliklerini iptal edebilecekleri’ yolunda karar verdiğini ifade ederek şu açıklada bulundu.

“Bu durumda eski aboneler, ileriye yönelik olarak hiç bir ödeme yapmaksızın aboneliklerini iptal edebilecek ve yeni tarife üzerinden düşük ücretle yeniden abone olabileceklerdir. Abonelik sözleşmesine taraf olan tüketiciler, isteklerini satıcıya yazılı olarak bildirmek kaydıyla aboneliklerine tek taraflı olarak son verebilirler. Satıcı, tüketicinin aboneliğine son verme isteğini, yazılı bildirimin kendisine ulaştığı tarihden itibaren en geç 7 gün içinde yerine getirmekle yükümlüdür. Süreli yayınlarda ise bu işlem, yayının türüne göre değişen sürelerde veya en geç bildirimden sonraki ilk yayın tarihinde yapılmalıdır. Satıcı, abone ücretinin geri kalan kısmını hiçbir kesinti yapmaksızın onbeş gün içinde iade etmekle yükümlüdür. İki senelik sözleşmeye dayanarak ilerideki aylar için hiç bir ücret talep edilemeyecektir.'' Akyüz, tüketicinin istediği zaman abonelik sözleşmesine son verebileceğine vurgu yaparken, “İnternet sağlayıcılar, yaptıkları uzun süreli sözleşmeye dayanarak, sözleşmeden arta kalan aylar ve yıllar için hiçbir ücret talep edemeyeceklerdir. Tüketici, ileriye yönelik olarak hiç bir ödeme yapmaksızın, abonelik sözleşmesine tek taraflı olarak son verebilecek ve istediği takdirde yeni tarife üzerinden yeni bir sözleşme yapabilecektir. Yapılması gereken şey, yeni tarifenin, eski abonelere de uygulanması idi. Bu suretle eski aboneliklerine son vererek yeniden abone olmak gibi, her iki taraf için de uzun ve yorucu işlemlere gerek kalmayacaktı. Bu bakımdan internet sağlayıcıları, TTNet'i, Türk Telekom'u uyarıyoruz. Binlerce abonenin, aboneliklerini iptal ettirmeden, yeni tarifeyi eski abonelere de uygulayarak bir çözüm getirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde, binlerce abone, aboneliklerini iptal ettirecek ve belki de büyük bir kısmı bir daha abonelik tesis etmeyecek ve başka iletişimcilerle irtibat kuracaklardır. Ancak bugüne kadar ödenen yüksek ücretlerin iadesi için mücadelemiz de devam edecektir'' dedi.

Milliyet
 
Top