1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Farklı Milletlerin İnandığı Fantastik Yaratıklar

Konusu 'Efsanevi Yaratıklar' forumundadır ve Afitap tarafından 10 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. Absent

  Absent Özel üye

  Katılım:
  17 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.778
  Beğenileri:
  2.342
  Ödül Puanları:
  6.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Neverland
  Banka:
  6.686 ÇTL
  Tarih öncesi devirlerden günümüze kadar dünya üzerinde farklı birçok canlı türünün yaşadığı biliniyor. Yapılan araştırmalar, kazılar, incelemelerle beraber dünya üzerinde yaşamış olan bu canlıların türlerinin de belirlenmesi sağlanabiliyor. Mesela bulunan bir fosili inceleyerek insanlıktan çok önce yaşamış olan dinozorların varlığı kanıtlanabiliyor. Tabi bunun yanında yaşadığına inanılmasına rağmen, yaşadığına dair hiçbir kanıt bulunamayan yaratıkların da olduğunu söyleyebiliriz. Toplumların geleneklerinde var olan inanışlara göre bu canlılar efsanevi yaratıklar olarak adlandırılıyor. Hemen her ülkede ise bu şekilde gizemi çözülmemiş ve izine rastlanmadığı halde var olduğuna inanılan fantastik yaratıklar olduğunu söyleyebiliriz. Peki, birçok toplumun geleneklerini etkileyen fantastik yaratıklar hangileri? Bu inanışlardan ve yaratıklardan daha detaylı bahsedelim.

  1 Kraken (İskandinavya)
  Denizlerin efendisi olarak adlandırılan Kraken daha önce birçok filmde de konu alınmış efsanevi ahtapot olarak biliniyor. İskandinavya bölgesinde denizcilerin Kraken tarafından kutsandığına inanılıyor. Yunan mitolojisinde de yer alan efsanevi canavarın bölgede epey bir korku yarattığı da bir gerçek.

  [​IMG]
  Efsanevi Kraken


  2 Baba Yaga (Doğu Avrupa)
  Genellikle Doğu Avrupa bölgesinde var olan bir inanışa göre Baba Yaga adlı efsane bir cadı bulunuyor. İstediği anda şekilden şekile girebildiği düşünülen Baba Yaga’nın sürekli gezinen bir gezgin olduğuna inanılıyor. Ayrıca gezginle karşılaşanların hayatları boyunca lanetlendikleri de inanılan bir başka efsane.

  [​IMG]
  Baba Yaga Efsanesi


  3 Dullahan (İrlanda)
  Hikâyesiyle efsane filmler arasına girmeyi başarmış olan başsız süvarinin filminde konu edinilen hayaletin kendisidir. İrlanda bölgesinde Dullahan olarak adlandırılan hayaletin eski bir asker olduğuna ve karşısına kim gelirse gelsin öldürdüğüne inanılır. Hayaletin en çok konuşulan özelliği ise başının olmaması ve devasa boyutta olduğuna inanılan atıdır.

  [​IMG]
  Başsız Süvari


  4 Wendigo (Amerika)
  Belki birçoğunuzun daha önce kovboy filmlerinde duyduğu bu isim aslında Amerika bölgesinde yaşadığına inanılan bir yaratık. İlk olarak Kızılderililerin insan yediğine inandıkları bu yaratığın günümüzde de Amerika bölgesinde efsanesi dolaşmaya devam ediyor. İnanışa göre Wendigo insan yiyerek besleniyor.

  [​IMG]
  Wendigo efsanesi


  5 Kodama (Japonya)
  Japonların daha önce birçok kez Anime adı verilen çizgi dizilerde yer verdiği efsanevi ruhlardan biridir. Aslında iyi çocuk ruhları olarak adlandırılır. Fakat bu ruhlara zarar veren kişilerin ömrü boyunca lanetlendiği söylenir. Kodamaların yaşadıkları düşünülen yaşlı bir ağaç bu yüzden nesillerdir kesilmiyor.

  [​IMG]
  Kodama efsanesi


  6 Korrigan (İngiltere)
  Sadece İngiltere’de değil Fransa’nın bazı bölgelerinde de inanılan efsaneye göre Korrigan lanetli müziğe sahip bir yaratık. İnsanları söylediği şarkıyla uyuttuğu ve bu fırsattan yararlanarak çocukları kaçırdığı düşünülen bir yaratık bölgede epey bir korku salmış olacak ki Korrigan’ı uzak tutmak için evlere ilginç bazı nesneler asılıyor.

  [​IMG]
  Çocukları Kaçırdığına İnanılan Korrigan


  7 Tarasque (Fransa)
  Fransa’da yaşadığına inanılan bu efsanevi yaratığın diğerlerinden bir farkı var. Aslan başlı ve kaplumbağa kabuklu olan bu canlının orta çağ yıllarında yakalandığı ve çevreye korku saldığı gerekçesiyle taşlanarak öldürüldüğü söyleniyor. Hatta o döneme ait bazı kalıntılarda bu efsanenin izlerine rastlanıldığı bile söylenmiş. Ama henüz yaratık gizemini koruyor.

  [​IMG]
  Tarasque kaplumbağası


  8 Kappa (Japonya)
  Göllerde yaşadığı sanılan bu yaratık insanları yiyerek besleniyor. Korku filmlerine defalarca konu edilmiş olan efsanevi yaratığın gözle görüldüğüne dair bir kanıt yok. Buna rağmen Japonya’da bazı göllerin kıyı kesimlerinde Kappa uyarıları görmek mümkün.

  [​IMG]
  Japon Efsanesi Kappa


  9 Talos (Yunanistan)
  Daha önce kahraman bir asker olduğuna inanılan Talos’un tanrıların gazabına uğradığı ve tamamen taşa dönüştürüldüğüne inanılıyor. Yunan mitolojisinde geniş yer bulan Talos’un görevinin ise bulunduğu adayı korumak olduğu söyleniyor. Gizemli heykelin bu efsane yüzünden birçok kez yıkılmasının gündeme geldiğini söylemek lazım. Bazı kesimlere göre Talos’un ruhu adada dolaşmaya devam ediyor.

  [​IMG]
  Talos heykeli


  10 Broxa (Mısır)
  Daha önce birçok kez görüldüğü söylenen Broxa, hayvanlara saldıran efsane bir yaratık. Mısır bölgesinde yer alan yaratığın küçükbaş hayvanları öldürdüğü ve sadece kanını içtiği söyleniyor. inanışa göre daha önce bu şekilde öldürülmüş bir çok hayvan cesedi var. Ama Broxa’ya rastlanıldığına dair hiçbir resmi belge bulunmuyor.

  [​IMG]
  Mısır Broxa efsanesi


  11 Draugr (İskandinavya)
  Savaşçılarıyla ünlü İskandinavya’nın inanışa göre en kanlı savaşçısı Draugr. Hala yaşadığına inanılan yaratığın özellikle yalnız askerleri öldürüp derisini yüzdüğü söyleniyor. İskandinavya bölgesinde insanların rüyalarına da girdiği söylenen efsanevi yaratığın en çok dile getirilen özelliği ise dev kılıcı.

  [​IMG]
  Draugr efsane savaşçı


  12 Lamassu ( Mezopotamya)
  Taş oymaları ve tarihi heykelleri bulunan Lamassu’nun başı insann gövdesinin boğa olduğuna inanılıyor. Kanatlarının olduğu söylenen yaratığın insanlara kötülük yapmak için değil inşaları korumak için yaşadığı, inanılan başka bir düşünce.

  [​IMG]
  Lamassu efsanesi


  13 Menehuneler (Hawaii)
  İddialara göre Menehuneler cüce bir ırk. İrlandalıların Yeşil Cinlerine benzeyen ve hatta Yeşil Çin’in buradan geldiğine inanılan cüce ırka ait biri. Avrupalıların olmadığı dönemde bölgede yaşadıklarına inanılan cücelerin her hangi bir görüntüsü yok. Ama bölgeye ilk gelindiği dönemlerde cücelere ait evlerin olduğu ve bu evlerin yıkılmadığı söyleniyor.

  [​IMG]
  Menehuneler Cüceleri


  14 Pixiu (Çin)
  Çinlilerin düzenledikleri festivallerde sıkça görebileceğiniz ejderha figürünün çıkış noktası Pixiu efsanesidir. Aslan başına sahip olduğuna inanılan bu efsanevi ejderhanın Çinliler için büyük bir değere sahip olduğunu da söylemek lazım. Zira iyi şans getirdiğine inanılan Pixiu heykelleri Çinlilerin en iyi dekorasyon ürünleri olarak biliniyor.

  [​IMG]
  Pixiu Çin


  15 Bubak (Çek Cumhuriyeti)
  Biraz cadılar bayramını andıran bu efsaneye göre balkabağı başlı olan Bubak geceleri ortaya çıkıyor. İnanışa göre gece dolaşan kişileri öldüren ve öldürdüğü bu kişileri kostüm olarak kullanan Bubak kedilerin sürdüğü bir de at arabasına sahip.

  [​IMG]
  Bubak korkuluğu
   
  YoRuMSuZ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş