Fatih Projesinde son gelişmeler - Yerli tablete teşvik

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,478
Beğeniler
9,014
Takım
GALATASARAY
#1
Yerli tablete ''kademeli'' teşvik geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: Kim bu akıllı tahtayı ve tablet bilgisayarları Türkiye'de üretmeyi taahhüt ediyorsa ondan alacağız


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Fatih Projesi kapsamında akıllı tahta ve tablet bilgisayarları Türkiye'de üretmeyi taahhüt eden firmaya ihaleyi vereceklerini belirterek, ''Birinci yıl yüzde 40 yerlilik oranına, ikinci yıl yüzde 60, üçüncü yıl yüzde 80 yerlilik oranına ulaşmayı taahhüt eden firmadan alacağız. Kademe şartnamede de olacak'' dedi.

Ergün, Kanal 24;te katıldığı bir televizyon programında Fatih Projesi ile ilgili alınan ''yerlilik oranı'' kararını açıkladı.

Bakan Ergün, Fatih Projesi'nin kaldıraç gücü olan bir proje olduğuna işaret ederek, bütün öğrencilerin artık akıllı tahtalar ve tablet bilgisayarlarla, e-kitaplarla eğitimlerini devam ettireceklerini, bu durumun yazılım sektörü ve ders içerikleriyle ilgili çok büyük bir sektörü de meydana getireceğini söyledi.

Tablet bilgisayarlar ve akıllı tahta üretiminin de çok önemli bir konu olduğunu vurgulayan Ergün, proje kapsamında ''yerli üretime'' kademeli teşvik verileceğini açıkladı.

Nihat Ergün, şöyle devam etti:

''Şimdi diyoruz ki, biz böyle büyük bir proje başlattık, bu 7-8 milyar dolarlık bir tablo oluşturuyor 4 yıl içerisinde. Biz bu yapıdan bir üretim de çıkarmak istiyoruz. Kim bu akıllı tahtayı ve tablet bilgisayarları Türkiye'de üretmeyi taahhüt ediyorsa ondan alacağız. İşte belki kademe şartnamede olacak. Birinci yıl yüzde 40 yerlilik oranına, ikinci yıl yüzde 60, üçüncü yıl yüzde 80 yerlilik oranına ulaşmayı taahhüt eden firmaya biz bunu vereceğiz. Bu firma kimse yani, siz olursunuz, başkası olur, rekabete açık bir şekilde tabii ki bunlar gerçekleştirilecek. Ama önemli olan şu; eskiden bu yüksek satın alma gücünü ucuza alalım diye kullanıyorduk. Şimdi size diyoruz ki, kardeşim biz 10 bin tane alacağız, ama burada üretirsen alırız senden. Şimdi siz de bakıyorsunuz, ya sayı 1.000'den 10 bine çıktı, 100 bine çıktı. O zaman burada bir üretim bandı kurmak avantajlı, benim için de avantajlı ve sürekli bir pazar, siz yatırımınızı buraya getiriyorsunuz bu sefer. Böylece yatırımı da çekmiş oluyoruz. O teknolojiye sahip oluyoruz, o know-how bizim oluyor. Daha önce ithal ettiğimiz ürünleri, bu sefer içeride üreten, hatta ihraç eden bir ülke haline gelmiş oluyoruz. Yani, offset sistemlerinin ve kamunun proje kabiliyetinin, yüksek satın alma gücü kabiliyetinin bir kaldıraç olarak kullanılması çok önemli sonuçlar doğuruyor. Yeni dönemde inşallah bu sonuçları da hep beraber görmüş olacağız.''

ÖRNEK OLACAK

Ergün, Fatih Projesi ile büyük bir yazılım sektörünün de doğacağını belirterek, ''Çünkü, ders içerikleri, değişik aplikasyonlar yazılacak sürekli. Bunun için, yani genç yazılımcılar sürekli çalışacaklar, onlar için de büyük bir pazar meydana gelecek. Komşu ülkeler de eğitim potansiyellerini artırmak için, bizdeki başarı hikayelerini görecekler, o başarı hikayelerini kendi ülkelerinde yaşatmak isteyecekler ve onlarla belki bizim bu alanda attığımız adım bütün etrafımızdaki ülkelere de örnek olacak ve büyük bir ihracat potansiyeli ortaya çıkacak'' diye konuştu.

''BOING VE AIRBUS'A PARÇA VERİYORUZ"

Bakan Ergün, kamu ihalelerinde, kamunun projelerinde offset uygulamalarıyla ilgili de bilgi vererek, uygulamaya ilk savunma projeleriyle başlandığını ve çok iyi bir noktaya gelindiğini söyledi.

Uygulama ile Türkiye'de bir sürü savunma şirketinin ortaya çıktığını belirten Ergün, şunları kaydetti:

''Bunlar, küçük çaplı şirketlerdi, sonra onlar kendine mahsus ürünler de geliştirmeye başladılar. Bunu diğer alanlara da yaygınlaştırıyoruz. Yani offset sistemini diyelim ki Sağlık Bakanlığı'nın tıbbi cihaz alımları konusunda da offset mekanizmalarını geliştireceğiz. Veya işte Türk Hava Yolları'nın uçak alımlarını, havacılık sektörünü de başlattık. Şimdi Türk Hava Yolları'nın uçak alımları sebebiyle bazı şartlar konuldu, offset şartları konuldu. Bazı havacılık firmalarımız şimdi Boeing'e parça veriyorlar, Airbus'a parça veriyorlar mesela.

Yani 500 milyon dolarlık bir yılda parça alımı taahhüdü yapılmıştı, ama beğenildi, havacılık sektörü de gelişti. 1 milyar dolarlık, 1,5 milyar dolarlık parça vermeye başladık Boeing'e, Airbus'a. Bu parçalar gün geçtikçe gelişiyor. İşte gövde parçası, kuyruk parçası, yarın öbür gün elektronik parçalar vesaire gibi zaten bu büyük üretimler; uçak gibi vesaire gibi büyük üretimler dünyanın değişik yerlerine bu tür sistemlerle yaygınlaştırılıyor. Biz de bundan istifade etmek amacıyla bunu yaygınlaştırıyoruz. İşte sağlık sektöründe, eğitim sektöründe, şimdi Fatih Projesi'yle bunu yaygınlaştıracağız.''

PETROL FİYATLARI

Nihat Ergün, petrol fiyatlarındaki dalgalanmanın sanayiye etkisinin ne olacağına ilişkin de şunları söyledi:

''Petrol fiyatlarında zaman zaman dalgalanmalar oluyor, daha önce de oldu, aşırı yükselmeler oldu. Tabii ki bu bizim petrol fiyatlarımıza, içerideki fiyatlarımıza da yansıyor. Mümkün olduğu kadar bunu değişik mekanizmalarla aşırı derecede sanayimizi etkilemeyecek hale getirmeye çalışıyoruz; üzerindeki vergi yükleri hafifletiliyor vesaire.

Ama nihayetinde bizim dışımızdaki bir gelişme olarak ve enerjide dışa bağımlı bir ülke olarak bu tür gelişmeler bizim üretim maliyetlerimizi, enerji maliyetlerimizi nispi olarak etkileyecektir. Bunlar bizim karlılığımızı belki azaltacak, sanayiciler karlarından fedakarlık ederek bir müddet bunu finanse etmeye çalışacaklar. Biz başka türlü destek mekanizmalarıyla bunu bir miktar aşağıya çekmeye çalışacağız. Ama nihayetinde 'hiç etkilenmeyeceğiz' desek bu gerçekçi bir şey olmaz. Dünyanın bugünkü konjonktürü bu tür etkilenmelere son derece açık.''

Kaynak: AA
 
Son düzenleme:

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#2
Şimdi öğrenciler çok şanslı biz daha zor şartlarda okuduk :)

Ben Lisede bilgisayar dersi görürken, Bizim masaüstü bilgisayarların kasası ekranın altında olurdu, cd bölümü yoktu sadece disket sürücüleri vardı :)

Şimdi öğrencilerin tabletleri var okulda iyimi :eek:
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,478
Beğeniler
9,014
Takım
GALATASARAY
#3
Antalya'da pilot bölgelerden biriydi ama biz de hala tabletleri göremedik. Sürecin ne zaman tamamlanacağı konusunda da bilgiye sahip değiliz maalesef.
 

felsefe_mi

...!...
Özel üye
Katılım
14 Ksm 2011
Mesajlar
6,247
Beğeniler
426
#4
İnternette tablet kullanan hocalar bu durumdan pekte memnun olmadıklarını söylemişti ama bakalım.
seneye pilot okullar artırılıp 2014te tüm okullar tablete geçecekmiş. bizdeki hocaların çoğu slayt hazırlamayı bile beceremezken bakalım tabletli eğitim nasıl olacak
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,478
Beğeniler
9,014
Takım
GALATASARAY
#5
Memnuniyetsizlik zaten bu yüzden olur. Bilgisayara alışamadığı için birkaç yıl daha emekli olmayı düşünmezken emekli olanları biliyorum ben :)
 

felsefe_mi

...!...
Özel üye
Katılım
14 Ksm 2011
Mesajlar
6,247
Beğeniler
426
#6
Öğrensinler hocam ben o konuda biraz katıyım işin eğitim ve bir insan yetiştirmekse gelişmelere gözünü kapayıp 1950den kalma ders notları ile öğrenciye racon kesmeyeceksin.
fakat memnuniyetsizlik ondan değil de öğrenci derste çok pasif kalıyor sürekli slayt öğrenciyi uyutuyo diyeydi. o yüzden önce nasıl slayt hazırlanir diye eğitim versinler. kitapta geçen her cümleyi slayta yazıp sonra onu okursanız öğrencide uyur. bende öğrenci olsam bende uyurum :-)
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,478
Beğeniler
9,014
Takım
GALATASARAY
#7
Ama üniversitede ders anlatı gibi olmamalı tabiiki. Zaman zaman durdurulup üzerinde konuşulmalı tartışılmalı. Öğrenciyi derste daha aktif hale getirmekte mümkün işi bilince. Ama ben açarım slaytı o ilerler ben otururum denilebilir tabi :)
 
Katılım
11 Tem 2011
Mesajlar
524
Beğeniler
8
Yaş
26
#9
gecen hafta diyarbakırdaydım 5 pilot okul secilmiş. öğrencilerin merak dolu heyecanı, öğretmenlerin acemice kullanımları falan.. :) eğlenceli gecmişti. eğitime köklü bir yenilik ve fayda getireceğinden eminim bu projenin.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,478
Beğeniler
9,014
Takım
GALATASARAY
#10
Beklemekten başka çare yok ama hakikiaten merak ediyorum sistemi. Pilot okul öğretmenlerine ciddi bir seminer vermişler sistemin kullanımı ile ilgili olarak.
 
Top