Fatih Sultan Mehmed'in Annesi

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
155
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
Bizanslı tarhiçilerin ve kaynak olarak yerli kaynakları incelemeyerek yabancı tarihçilerin yazdıklarını kaynak olarak kabul eden yerli yazarların iddiasına göre Fatih Sultan Mehmed in annesi daha sonradan Huma Hatun ismini alan "Mara Despina adlı bir Rum"muş ve Fatih de gizli bir Hıristiyanmış. Ve Huma Hatun hayatının son dönemlerini Aya İrini kilisesinde geçirmiş ve Hıristiyan mezarlığına gömülmüş.

Olayın gerçek şekli aşağıdadır:

Çelebi Mehmet’in 1421 yılında ölmesinden sonra Osmanlı Devleti nin tahtına ikinci Murat geçti.

İkinci Murat’ın hedefi bütün Anadolu’yu Osmanlı topraklarına katmaktı. 1424 yılında Bolu yakınlarında karşılaşan Osmanlı ve Candaroğlu kuvvetlerinin savaşından İsfendiyar Bey yenik ayrıldı ve Sinop’a çekildi.

Osmanlı ordusuna karşı gelmekten pişmanlık duyan İsfendiyar Bey Sultandan affını isteyerek oğlu Tacettin İbrahim Bey’in güzelliği ile ünlü kızını (HATİCE ALİME HUMA HATUN) şerri nikahla kabulünü rica eder. Bunun üzerine İkinci Murat mektup ve hediyeleri kabul ederek düğün hazırlıklarının yapılmasını ister.

İsfendiyar Bey’in mektup ve hediyelerinden memnun kalan İkinci Murat kırgınlıkları unutarak Candaroğulları topraklarına dokunmadı. Çaşnigir başı Elvan Bey başkanlığında bir heyeti birçok hediye ve mihr ile birlikte 1423 yılında Kastamonu’ya gönderdi. Devrekani’ye geçen heyet Çayırcık Köyüne geldi.

Sultan Murat ile Hatice Alime Hüma Hatun’un düğünü Çayırcık köyünde yapıldı. Devrekani’deki düğün töreninden sonra gelin yükte hafif pahada ağır pek çok hediye ile Bursa’ya gönderildi. Bursa’da ise İkinci Murat’ın kız kardeşlerinden biri İbrahim Bey’in oğlu İsmail Bey e, birisi Anadolu Beylerbeyi Karaca Paşa’ya, üçüncüsü de Candarlızade Halil Paşa’nın oğlu Mahmut Çelebi’ye verildi.

Düğünlerin hepsi 1424 yılında aynı anda yapıldı. İkinci Murat ile evlenen Huma Hatundan 1431 yılında Sultan Mehmed Han (Fatih) dünyaya geldi.

* Bu olayın anısına her yıl Mayıs ayının son haftasında Çayırcık Mahallesinde fetih şölenleri düzenlenmektedir.*

Fatih in ve annesi Hatice Alime Huma HATUN un türbeleri Fatih Küllyesi ndeki Fatih Cami sinin yanındadır.[ALINTI]
 
Top