Fatma Şahin kadına şiddeti 'bitirdi'

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,873
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#1
Fatma Şahin, kadınlara yönelik şiddetin artmadığını, demokratikleşme nedeniyle görünür hale geldiğini savundu. Şahin, endişenin nedeninin, şiddet haberlerinin gazetelerin üçüncü sayfalarının manşeti haline gelmesi olduğunu öne sürdü.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına yönelik şiddetin boyutunu önemsemediğini gösteren açıklamalar yapmaya devam ediyor. Dün Aksaray’da konuşan Şahin, daha önce de dile getirdiği bir iddiayı tekrarladı: “Rakamlar düşüyor fakat 3. sayfa haberleri ana manşete girince toplumda ‘acaba çok mu arttı’ şeklinde haklı bir endişe var.”

'Demokratikleşme sayesinde'
Aksaray Valisi Selami Altınok’u makamında ziyaret eden Şahin, bir gazetecinin kadına yönelik şiddet olaylarına ilişkin sorusu üzerine, aslında gözükmeyen, yok sayılan bir sorunla ilgili, ülke demokratikleştikçe, devlet kurumsal olarak bu sorunları görüp gerekli tedbiri aldıkça bir değişim süreci yaşandığını savundu. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu değişim sürecinin olduğunu öne süren Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dolayısıyla burada ‘arttı’ denilen şeyin algıda seçicilik olduğunu, rakamlarda çok ciddi düşüşler olduğunu görüyoruz. Rakamlar düşüyor fakat 3. sayfa haberleri ana manşete girince toplumda ‘acaba çok mu arttı’ şeklinde haklı bir endişe var. Biz ekip olarak bu işin azalması yönünde kurumsal altyapımızı oluşturduk.”

Şiddetsiz toplum hayali
AB ülkelerinden daha ileri yasa oluşturduklarını iddia eden Şahin “Bunda çok iddialıyız. İstanbul Anlaşması’nı birçok Batı ülkesi ‘mali külfeti var’ diye daha imzalamadı, biz imzaladık” diye konuştu. “Kimseye şiddet uygulanmaması gerekiyor. ‘Şiddet uygulanıyorsa, biz devlet olarak onların yanındayız’ anlayışından dolayı kendilerini daha güvencede hissediyorlar” diyerek sözlerini sürdüren Bakan Şahin, bu işi hızlı bir şekilde “şiddetsiz topluma” doğru götüreceklerini söylemekten de geri durmadı.

Savaş şiddet kaynağı değil mi?
Şiddet karşıtı açıklamalar yapan Şahin’in bir süredir Suriye’ye yönelik saldırıları savunması, kendi seçim bölgesi olan Gaziantep’in adeta savaş üssü haline gelmesine neden olan AKP’nin bir bakanı olması ise dün yaptığı açıklamaların ne ölçüde samimi olduğunun kanıtı durumunda.
 

Benzer konular

Top