Fazla Uykunun Zararları

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,087
Beğeniler
8,001
Şehir
izmir :)
#1
Uykunun sağlık için ciddi bir gereksinim olduğu bir gerçek.Ancak fazla uyumanın zararları olabilir mi ?

Uyumanın “fazla” olması demek yetişkin bir insan için 8 saatten daha fazla uyumak anlamına gelir. Yetişkin bir insanın günde en az 6 en fazla 8 saat uyuması, sağlığı açısından ciddi bir zarar görmemesi için iyi bir önlem.
Uzmanlar, bu standartlara uyan insanların kalp ve damar hastalıkları dahil yaşlanmaya bağlı pek çok rahatsızlıktan uzak durmalarını kolaylaştırdığını belirtiyor. Özellikle genç yaşlarda 6 saatin altında ya da 8 saattin üzerinde uyumak, kalp ve damar hastalıkları ile vücudun ileriki yaşlarda zarar görme ihtimalini yükseltiyor. Vücudun fazla uykudan zarar görmemesi için muhakkak düzenli bir uyku tercih edilmeli.
Örneğin bir gün 3 saat uyuyup, ertesi gün 16 saat uyumak, kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Her zaman olmasa da genel olarak 6-8 saat arasında bir uyku çekmek sağlığınızı pozitif anlamda inanılmaz etkileyecektir.
Karanlık ve sessiz bir mekan tercih edilmeli.Sağlıklı bir uyku için önemli unsurlarda biri ise karanlık, sessiz ve iyi havalandırılmış bir odada uyumak. Özellikle iyi havalandırılmayan bir odada uyumak, zaman içerisinde kalp ve damar hastalıklarının yanında, solunum yolu rahatsızlıklarından da zarar görmenize sebep olabilir.
 
Katılım
5 Ags 2013
Mesajlar
323
Beğeniler
6
Şehir
İstanbuL
#4
Bana da bir aralar öyle derlerdi sonra alıştılar artık . bazen hiç uyuyamıyorum saat sabah 7 8 e kadar tek bir damla uyku yok sonra yatıp gün öğlene yada sabaha bile kalkabiliyorum yetenek galiba
 

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,292
Beğeniler
4,999
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#6
Konudada anlatıldığı gibi 6 saatlik bir uyku sağlık bir insan için yeterli. Tabii bunun gece olması en uygunu. Uyku düzeninde şaşmalar vücudunda dengesini bozmakta . Kendimden örnek vereyim. Gece uyuyacağım en az 4 saatlik uyku gün içinde bana yeterlidir. Gündüz uykusunu nadir yaşarım ve o zaman aldığım uyku 4 saatte olsa kendimi uykusuz hissetmeme neden olur. Bir alışkanlıkda denebilir belki. :)
 
Top