Fazlalıktan değil, şişmanlıktan korkun

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,872
Beğeniler
1,920
#1
Kilo probleminin sağlığı tehdit eder boyutlara geldiğinde tıbbi yöntemlerle çözülmesi gerektiğine inancım sürüyor ama sorunun bazen gereğinden fazla büyütüldüğü düşüncesine katılıyorum.
Birkaç kiloluk fazlalığın çok ciddiye alınmasını, hatta takıntı haline getirilmesini ben de doğru bulmuyorum. Nedeni de şu...

Fazla kilolu olmanın dereceleri, bu derecelerin sağlıkla ilgili bazı olumsuz sonuçları var. Ben kilo sorununu derecelendirirken üç sözcüğü tercih ediyorum, daha doğrusu “kilo problemi” olanları üç gruba ayırıyorum: Toplu, tombul, şişman! Kilo artışının yarattığı sorunları ise dörde ayırıyorum: Ruhsal, kozmetik, mekanik ve metabolik...
İdeal kilonuzdan yüzde 5-10 civarında bir kilo artışınız var ve bu rakam yüzde 10’u geçmiyorsa “toplu” biri olduğunuzu düşünebilirsiniz. İdeal kilonuzun yüzde 10’unu geçince “tombul” sınıfına girer, yüzde 30’u aşınca da şişman sayılırsınız. Eğer birkaç kiloluk bir fazlalığı olan “toplu” biriyseniz fazla kiloların sizdeki mekanik ya da metabolik etkileri ciddi değildir. Sorun ruhsal etkileri ve kozmetik problemleriyle sınırlı kalır. Özellikle bu gibi durumlarda kilo problemini bir takıntı haline getirmenin gereği yok. Hatta “toplu ama mutlu” biri de olabilirsiniz. Nedeni de şu...

Kilo ne zaman sorun ?

Toplu biri olmanın yani hafif kilo kazanımlarının ne gibi sorunlar yarattığının yanıtını hala verebilmiş değiliz: Hafif kilo kazanımlarını ciddiye alıp birkaç kilo vermenin sağlığa olumlu etkisi gerçekte ne kadardır? Bu kilolardan kurtulmak iyi bir sağlığın mutlak garantisi midir? Sağlıklı kilosunu muhafaza edenler, ılımlı bir kilo fazlalığı olan toplu kişilerden daha mı uzun yaşıyor? Bu sorulara genel bir yanıt vermek kolay değil. Bana göre, eğer tombul ya da şişman biri değilseniz (yani vücut ağırlığınızdaki artış can sıkıcı boyutlara ulaşmamışsa), sağlığınız için çok fazla endişelenmeniz gerekmez. Tombul veya şişman insanların daha kolay hastalandıkları, daha erken yoruldukları doğru ama kilo fazlalığınız bu ölçülere varmamış, üç-beş kiloluk bir fazlalıkla sınırlı kalmışsa, siz de en az normal kilolular kadar sağlıklı olabilirsiniz. Üstelik hafif kilo birikiminize rağmen bir de düzenli egzersiz alışkanlığınız varsa, sağlığınızın daha iyi ve yaşam sürenizin daha uzun olabileceğini gösteren araştırmalar bile var. Kısacası eğer işin ruhsal ya da kozmetik yanını ciddiye almıyorsanız –ki almak zorunda değilsiniz- özellikle ideal vücut ağırlığınızın yüzde 5’ini geçmeyen kilo kazanımları (çok özel durumlar dışında) sağlığınızı bozmaz.

Yazdıklarımı sakın yanlış değerlendirmeyin. Ben “canınız istediği kadar veya canınızın çektiği her şeyi yiyin” veya “yan gelip yatın, aktiviteyi filan ciddiye almayın!” “kilo sorununu özellikle hafifi kilo kazanımlarını ciddiye almayın” demiyorum! Ama şu noktayı da unutmayın: Sağlıklı bir kiloda kalmak, aktif fit-formda bir vücuda sahip olmak, hayattan daha çok keyif almak, huzur denizlerine daha çok dalmak içindir. Bunun yolu da kendinizle, beyniniz ve ruhunuzla barışık, uyabileceğiniz, yapabileceğiniz, başarabileceğiniz, kendinizi daha iyi hissedebileceğiniz şeylerle sürdürdüğünüz keyifli, hedefli, coşkulu bir hayattır. Bundan sonrasıysa koskocaman bir palavradır.

Üç beş kiloyu dert etmeyin

BİR ÖNERİ- Bana sorarsanız bilinen bir kalp damar hastalığınız, by-pass operasyonu, stend uygulaması gibi bir sağlık hikâyeniz, hipertansiyonunuz, şeker hastalığınız yoksa vücut ağırlığınızın yüzde 5’ini geçmeyen kilo kazanımları durumunda bunlardan kurtulmaya çalışın ama problemi fazla da abartmayın. Kilo kazanımının ilerleyici olduğunu hissettiğiniz durumlarda arka planda tıbbi bir problemin bulunabileceğini aklınızdan çıkarmayın ama üç-beş kilo fazlalıkları sağlıklı genç biriyseniz sorun yapmayın, takıntı haline getirmeyin.
Amacınız güzel, hoş, fit görünmekten önce güzel yaşamak, iyi yaşlanmak, keyifli ve huzurlu bir hayat sürmek olsun. Bu bilgileri “inceldiği yerden kopsun” veya “atın ölümü arpadan olsun” gibi de anlamayın. Sadece, “birkaç kilo fazlam” var diye de hayatı kendinize zindan etmeyin yeter!

Tombulluktan ziyade şişmanlıktan korkun

BİR UYARI- Eğer kilo kazanımınız ideal kilonuzun yüzde 10-30 aralığında bir rakama ulaşmışsa (mesela 70 kilo olmanız gerekirken 80-85 kiloları bulmuşsanız) artık “tombul” biri olduğunuzu kabul edin. Bu aşamada soruna ruhsal veya kozmetik problemlere mekanik sorunlar da eklenir. Bir süre sonra özellikle fazla yağlar karın göbek ve üst beden bölgenizde birikmişse, tansiyonunuz ve kan şekerinizin de yavaş yavaş yükseldiğini, kan-yağ dengenizin giderek bozulduğunu da görürseniz şaşırmayın. Kilo rakamınız yükseldikçe mekanik problemleriniz ağırlaşacak, pişikler, kızarıklıklar, aşırı terlemeler, horlamalar, uykuda solunum durmaları, merdiven ya da yokuş çıkınca nefes nefese kalmalar da canınızı sıkmaya başlayacaktır. İdeal vücut ağırlığının yüzde 30’unu geçtiğinizde “şişmanlık hastası” oldunuz demektir. Bundan sonra nelerin olabileceğini tekrar tekrar yazıp canınızı sıkmak istemiyorum. İşin bu kısmı artık bir “hastalık” halidir.
 

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,536
Beğeniler
8,003
Şehir
izmir :)
#2
Ben fazlaliktan da cok ama cok korkarim cunku her sismanlik fazlalikla basliyor, azicik kilo aldiysaniz bile hemen yok etmek gerekiyor bence.
 
Top