1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Felsefenin Temel İlkeleri

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.339
  Beğenileri:
  8.752
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.815 ÇTL
  GİRİŞ

  I..Felsefe Nedir ?
  Eski Yunanlılar, felsefeden, bilgi sevgisini anlıyorlardı. Philosophia’nın (philo, sevgi; sophia, bilgi)sözcük anlamı budur, felsefe buradan gelir.

  Ama felsefenin en kalımlı anlamı şöyledir: “Genel bir dünya anlayışıdır ki, bu anlayıştan, belli bir davranış tarzı çıkabilir.”

  II..Niçin Felsefeyi İncelemeliyiz ?
  Bazıları başarmak için, başarı koşullarının gerçekleşmesinin yeterli olduğunu sanırlar. Yanlıştır, çünkü bu koşulları gerçekleştirmeyi bilmek de gerekir. Ve işler karmaşıklaştıkça, ne yapacağını bilmek, daha büyük ö nem kazanır.

  III.. Hangi Felsefe İncelenmeli ?
  Bilimsel bir felsefe: diyalektik materyalizm.
  “Materyalist doğa görüşü, doğanın olduğu gibi, yabancı bir şey katmadan, yalın biçimde kavranmasından başka bir şey değildir.” der Engels.

  [​IMG]

  Bilimlerin her biri, “doğanın olduğu gibi” bir yönünü inceler. Marksist felsefe ise, “doğanın, olduğu gibi, genel olarak kavranılması”dır. Onun için, her ne kadar bilimlerle özdeşleşmese de, bilimsel bir felsefedir.

  Tarihsel materyalizm, diyalektik materyalizmin ilkelerini topluma uygular.

  Diyalektik materyalizm ve tarihsel materyali zm, bilimsel sosyalizmin ve bunun sonucu olarak komünizmin teorik temelini oluştururlar.

  Dünyaya doğrudan bakmak materyalizmdir.

  Dünyaya gerçek gelişmesi içinde bakmak, diyalektik materyalizmdir (diyalektik, toplumun gelişmesini açıklayan yasaları inceler.)

  IV.. VARGI :Teori ve Pratiğin Birliği
  Dediler ki, “Elbette, Marksizm, eskiden iyiydi. Ama bugün Marksizm aşılmıştır.” …

  Burjuvazi, bu iş için, uluslar arası sosyal-demokrasi liderlerinden gayretkeşçe bir yardım gördü. Leon Blum’un yardımı … “Marksizm, diyalektik ve tarihsel materyalizm, sosyalizm için hiç gerekli değiller; dinsel telkin de onun kadar değerlidir.”

  Marksist felsefeyi incelemeye başlayacak olanların hiçbir zaman unutmaması gereken bir nokta vardır. Devrimci proletaryanın bilimsel felsefesi , Marksizm, hiçbir zaman teoriyi (yani bilgiyi) pratikten (yani eylemden) ayırmaz.


  Yazar: GEORGES POLITZER
   

Sayfayı Paylaş