Fenerbahçenin G.S. zaferlerinin Sırrı.

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
4,355
Beğeniler
33
Şehir
En sevdiğimin yanından :=)
#1
Prof. Osman ÖZSOY Haber 7 F.Bahçe'nin G. Saray zaferlerinin sırrı

Turkcell Süper Lig’de sezonun ikinci büyük derbisi hafta sonu Fenerbahçe - Beşiktaş takımları arasında oynanacak. Bu maç vesilesi ile ülkemizde oynanan derbilerimizi dünya derbilerinden ayıran en belirgin ve en dikkat çekici özelliğe yazımızın içinde yer vermek istiyorum.
Kuşkusuz F. Bahçe, Galatasaray ve Beşiktaş takımlarımızın kendi aralarında oynadıkları derbiler sadece ülkemizde değil dünyada da yakından takip ediliyor.
Trabzonspor taraftarları hemen celallenmesinler. Sadece ülkemizin değil, dünyanın da yakından izlediği derbilerden söz ediyorum. Bu değerlendirmeyi yapan ben değilim. Spor dünyası bunun da kriterlerini belirlemişler.
Derbi maçlar konusunda araştırmalar yapan ”Footballderbies.com” adlı internet sitesi, Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki ezeli rekabetin dünya derbiler listesinde ilk sırada yer aldığını ve listenin en başına yerleştiğini gösteriyor.
Biliyorsunuz gürültü ölçü birimi olarak desibel kullanılıyor. F. Bahçe – G. Saray derbisi ülkemizde gürültünün en yüksek ölçüldüğü ortam durumunda.
Dünya derbi listesinde Beşiktaş - Fenerbahçe maçları listeye 16, G. Saray Beşiktaş maçları ise 22. sıradan girmiş görünüyor. Yani bu üç güzide kulübümüz arasında oynanan maçlarda içinde F. Bahçe’nin olduğu derbi listelerde daha önde görünüyor. (Sıralamayı yazının sonunda görebilirsiniz)
2 hafta önce oynanan F. Bahçe – G. Saray derbisi öncesinde F. Bahçe, kulüp tarihi açısından son 30 yılın en kötü sezonu geçiren bir takım olarak çıkmıştı sahaya. O kadar ki, haber7 editörü Yaşar İliksiz maç öncesinde, “Hayatımda ilk kez GS'den korkuyorum!” başlıklı bir yazı kaleme almış ve o günkü tabloyu çarpıcı bir şekilde yansıtmıştı.
Maç F. Bahçe’nin 4–1 galibiyetiyle sonuçlanınca kaleme aldığı “Derbiye ve duaya farklı bir bakış” başlıklı yazısında ise, “Galatasaray’ın Fenerbahçe’ye niçin yenildiğinden ve tarihin neden tekerrür ettiğinden yola çıkarak derin bir tefekküre daldım, tarihi kimlerin yazdığı konusunda garip bir açılım yakaladım” dedikten sonra takımı başarıya götüren nedenleri sorgulamış, ardında da; “Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, dua; psikolojik rahatsızlık geçiren, bunalıma girmiş ve strese sokulmuş insanlar üzerinde Placebo (fizyolojik hiçbir etkisi olmayan, farmakolojik açıdan sadece telkine dayalı tedavide destek için kullanılan ilaçlar) etkisi yapıyor. Dua eden insanın kasvet seviyesi düşüyor, fizyolojik yükü hafifliyor ve ego fonksiyonu normale dönüyor…” diyerek alınan sonuçta saha dışı faktörlere ve işin manevi boyutuna işaret etmişti.
Yaşar İliksiz haksız sayılmazdı. Fener taraftarları F. Bahçe ligin dibine demir atmış takımlarla maça çıkarken, yada 2. lig takımlarıyla Türkiye kupası elemesi oynarken bile sonuç ne olacak diye kaygılanıyorlardı ama G. Saray maçlarına oldukça rahat çıkıyorlardı. Bu rahatlık sadece taraftarların ruhuna değil, sporcuların da iliklerine kadar işlemiş vaziyetteydi. Fakat son F. Bahçe – G. Saray derbisi öncesi durum alışagelmiş tablodan çok farklı görünüyordu. Fener fark yer diyen spor otoriteleri az değildi. Fakat kader hükmünü bir kez daha icra etti. Dokuz yıllık gelenek bozulmadı.
Biz bu yazımızda tespit edebildiğimiz ipuçlarından yola çıkarak bu rahatlığın nedenlerini ve takımı motive eden etkenleri aktarmaya çalışacağız.
Haydi antremana…
Geçtiğimiz yıl (8 Aralık 2007’de) Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda oynanan maçta Fenerbahçe Semih ve Deivid’in golleriyle maçı iki sıfır kazanmıştı. O zaman takımın başında teknik direktör olarak Zico vardı.
Zico maç sonrası oyuncularına, “Bu güzel futbolun karşılığı 2–0 değil, çok daha farklı olmalıydı. Kaçırdığınız golleri atamadığınız için hepinize kızıyorum” dedi.
Fakat Zico F. Bahçe’ye G. Saray karşısında galibiyet getiren asıl şifreyi sonradan açıkladı. Takımı başarılı kılan ve motive eden asıl unsurun “Didi taktiği” olduğunu söyledi.
Meğer Fenerbahçe uzun yıllar boyunca Galatasaray maçına hep "Didi motivasyonu" ile çıkıyormuş.
Samandıra'dan Şükrü Saracoğlu Stadı'na gitmeden önce futbolculara son taktikleri veren Zico, sözlerine şöyle başlamış: "Didi döneminde Fenerbahçe, Galatasaray'ı hep yenmiş. Nedeni de o ünlü futbol adamının Galatasaray maçlarından önce sürekli olarak takıma 'Bu hafta bir antrenman maçımız var' diyerek motive etmesi olmuş. Evet arkadaşlar, iki saat sonra sizler de bir idman maçı yapacaksınız…"
Fenerbahçeli oyuncular bu telkinle çıktıkları geçen seneki maçta Kadıköy'de G. Saray’a karşı sekiz senelik yenilmezliğini sürdürmekle kalmamışlar, o tarih itibariyle Galatasaray'ın namağlup apoletini de kaldırmışlar.
Maçtan sonra soyunma odasına giden Zico futbolcuların tek tek yüzüne baktıktan sonra, “Didi yine kazandı. Çalışınca başarıyorsunuz.. Belki çok yoruluyorsunuz ama söylediklerimi yapınca kazanıyor, mutlu oluyor, milyonlarca kişiyi de mutlu ediyorsunuz…" demiş.
Fakat oyuncular daha fazla övgü beklerken, Brezilyalı hoca birden ses tonunu yükselterek "Hepinize kızıyorum. Neden çok gol atmadınız. Bu güzel futbolun karşılığı 2–0 değil, çok daha fazla olmalıydı..." demiş. Sonra Samandıra'ya gidilmiş. Takım dağılmadan maç bir kez daha izlenmiş. İkinci yarının başında kaçan golleri futbolcular "Bir, iki, üç, dört, beş…" diye sayarak dokuza, ona kadar çıkınca, "Tarihi farkı kaçırmışız.." diye hayıflanmışlar. İşte F. Bahçe’nin 4–1 kazandığı son maçta uzatma dakikalarında bile takımın hala gol aramaya çalışmasının bir nedeni de benzer motivasyondan kaynaklanıyormuş.
Hafta sonu oynanacak F. Bahçe – Beşiktaş derbisi öncesi bu konuyu buraya taşımamızın nedeni sadece bir spor yazısı yazmak ve F. Bahçe’yi övmek değil… Hemen her işte motivasyonun önemine vurgu yapmak. Ölmek üzere olan bedeni bile diriltme etkisi gösteren sihirli cümlelerin gücüne temas etmek. Hangi sektörde olursa olsun herkese anlayacağı dilden konuşmanın önemini dile getirmek. Neticede maçları kazanan en güçlü olan değil, en iyi motive olan oluyor. F. Bahçe – Beşiktaş derbisini de kuşkusuz maça en iyi motive olan kazanacak.
Dünya derbi listesi
Derbi maçlar konusunda araştırmalar yapan ”Footballderbies.com” adlı internet sitesi takımları çeşitli açılardan puanlıyor. Belirlenen kriterlere göre Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki ezeli rekabeti, 8.5 puanla listenin ilk sırasında yer alıyor.
Listenin ikinci sırasında Arjantin'in dünyaca ünlü takımları Boca Juniors ile River Plate, üçüncü sırada ise İskoç liginin en büyük iki takımı Celtic ve Glasgow Rangers arasındaki rekabet geliyor.
Listeye geçmeden önce şu önemli noktanın hemen altını çizelim. Dünyadaki diğer tüm derbilerin en belirgin özellikleri arasında etnik, kültürel, bölgesel, din yada mezhepsel vb. ayrılıkçı ve ayrıştırıcı nitelikler taşıması ve bunlardan etkilenmesi geliyor. Ülkemizdeki derbiler ise dupduru, tertemiz bir sportif anlayıştan kaynaklanıyor. Nefrete dayalı tarihsel hiçbir kökten beslenmiyor. Aslında bu durum milletimize ait gurur duyacağımız vasıflardan da biridir.
Dünyanın en büyük derbileri listesi şöyle:
1-FENERBAHÇE-GALATASARAY: 8.5
2-Boca Juniors-River Plate (Arjantin): 8.3
3-Celtic FC-Rangers FC (İskoçya): 8.3
4-Palmeiras-Corinthians (Brezilya): 8.3
5-Cenova-Sampdoria (İtalya): 8.3
6-Olympiakos Piraeus-Panathinaikos (Yunanistan): 8.1
7-Kızıl Yıldız Belgrad-Partizan Belgrad (Sırbistan): 8.1
8-Wydad-Raja (Fas): 8.0
9-AS Roma-Lazio Roma (İtalya): 7.9
10-Benfica-Sporting Lizbon (Portekiz) : 7.9
16-BEŞİKTAŞ - FENERBAHÇE : 7.8
22-GALATASARAY - BEŞİKTAŞ : 7.6
 

Benzer konular

Top