Fermuar Nedir? Fermuar Çeşitleri

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1Fermuarın açılması


Fermuarın kapanması
Fermuar Nedir? Fermuar Çeşitleri


Fermuar, iki kumaş türü yakanın geçici olarak birleştirilmesine yarayan bağlantı türü

1891 yılında Whitcomb Judson adlı Amerikalı mucit tarafından icat edildi. 1918 yılına kadar yalnızca kovboy çizmelerinde kullanıldı. Elbise, valiz, çanta, çadır, uyku tulumu gibi tekstil ürünlerinde sıkça kullanılır. Yerine düğme, çıtçıt, bağcık, cırt-cırt da kullanılabilir.

Günümüzde metal ya da plastikten oldukça ucuza imal edilebilmesine rağmen, tek bir dişin bozulmasıyla ürün fonksiyon dışı kalabilir. Çünkü bir diş kırılınca diğerleri de kullanılamaz hale gelir.

Çalışma


Fermuar kullanılarak bitiştirilecek iki yaka, genelde sayıları 10 ile 100 arasında değişen ve birbiri içine geçebilen özel dişler içeren kumaş bantla donatılır. Fermuar, iki yaka arasında gidip gelebilen ve elle kontrol edilen özel bir sürgü sayesinde açılır ya da kapanır. Sürgünun içinde yer alan Y-şeklindeki kanal, dişleri sıkıştırarak birleştirir ya da ayırır.

Fermuar sektörü, genel itibariyle yıllara göre değişim ve gelişim göstermektedir. Bugün yeni buluş ve yeniliklerin getirdiği ilerleme, fermuar sektörüne ileriye dönük beklentiler yönünden bakış açısı oluşturmaktadır. Özellikle son yıllarda EMR’nin geliştirdiği Anti-Bacterial ve Su İtici fermuarlar, fermuar sektörünün gelişimi açısından önemli çalışmalar olarak düşünülmektedir. Ürünün tamamlayıcısı olan fermuar, ürün üzerindeki özellikleri yansıtması açısından bu gibi yenilikler ile kullanım oranının arttığı bir sektör haline gelmektedir.

 

Benzer konular

Top