Fermuarın İcadı

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1

Fermuarın İcadı

Fermuar'in bulunusu aslinda bir zaruriyetten kaynaklandi. 1. Dünya Savasindan önce insanlar giysilerini iri ve kapanmasi zor olan dügme ile kapatmaya çalisirlardi.Bu sirada ortaya çikan Whitcomb L.Judson , Chicago'lu bir makine mühendisiydi. Judson o yillarda Tramvay ve otomobil gelismelerini incelemekte ve basarili buluslara imza atmaktaydi. 1891 yilinda Judson, "ayakkabilar için kilit açici " bulusuyla ortaya çikti.

Ancak Judson'un bulusunda birçok tasarim hatasi vardi. Yaratici zeka'nin bir ürünü olan bulus kaba ve kullanissiz oldugu için tutulmadi. Judson'un sirketinde çalisan Gideon Soundback isimli Isveçli bir genç mühendis "Kancasiz20" isimli bulusuyla büyük ilerleme yapti. Esnek ve güvenilir olmasi için baglayicilarin küçük olmasi gerektigini farketti. 1913'e kadar bu dogrultuda hareket ederek bulusunu gelistirdi.

1917 'de ABD'nin savasa girmesiyle birlikte, donanma komutani binlerce fermuar ismarlayarak bir gecede Soundback'i zengin etmekle kalmayip, hepimizin vazgeçemedigi ve açik kaldiginda rezil olabilecegimiz çok önemli bir bulusun bu günlere kadar tasinmasina yardimci oldu.

Sonuç olarak, birçok tesadüfi icat gibi, fermuar da bir dizi maceradan sonra bugünkü halini aldi.
 

Benzer konular

Top