1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Fidanlık ve fidelik tesis edilecek arazilerden nematod tahlili için örnek alma

Konusu 'Bitkiler' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 6 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  Fidanlık veya fidelik tesis edilecek arazi boş ise, sadece toprak örneği alınır. Arazide herhangi bir kültür bitkisi (sebze, meyve ağacı, çeşitli fidan ve fideler) veya yabancı ot mevcutsa, bunların kökleri çevresinden alınacak toprak örneğine kültür bitkisinin veya yabancı otların köklerinden de bir miktar ilave edilir. Daha önce bahçe tesisi yapılmış sahalarda fidanlık kurulmasından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
  Alınan toprak örneği, birim sahayı tamamen karakterize edebilecek nitelikte olmalıdır. Genel olarak birim saha 0-5 dekar olarak kabul edilmektedir. Beş dekara kadar olan arazi parçalarının 60 ayrı noktasından toprak sondası yardımıyla örnek alınır. Toprak örneği alınacak derinlik 20-40 cm arasında değişebilir. Altmış ayrı noktadan alınan toprak örnekleri paçal yapılarak 0,5 kg' ı ayrılır. Torba içine konulan toprak örneği etiketlenerek en kısa zamanda ilgili enstitüye ulaştırılır. Her 5 dekar için bir örnek alınmalıdır. 5 dekardan büyük olan alanlarda, bu işlem her 5 dekar için tekrarlanarak alınan örnekler karıştırılmak suretiyle içerisinden 0,5 kg' lik bir tek paçal toprak örneği alınmalıdır. Yukarıda sözü edilen örnek alma işlemi, büyüklüğü 50 dekara kadar olan alanlar için geçerlidir. Daha geniş arazilerde her 50 dekarlık alan için yukarıda belirtilen şekilde paçal yapılmış ayrı bir örnek alınarak ilgili enstitüye gönderilmelidir (örneğin : 100 dekarlık bir araziden 2 toprak örneği gönderilmelidir.)
  Örnek alınacak toprak çok kuru veya aşırı su ile doymuş olmamalı, yani tav durumunda olmalıdır. Örnek alma sırasında toprak sıcaklığı 10°C' nin üzerinde olmalıdır. Bu nedenle kış aylarında nematod tahlili için toprak örneği alınmaz. Toprak sıcaklığının yüksek olduğu çok sıcak yaz ayları da (Temmuz, Ağustos) örnek almak için uygun değildir.
  Toprak örneklerinin tahlili ücret karşılığında yapıldığından, geçerli olan ücret enstitülerin döner sermayesi hesabına yatırılmalıdır. Resmi fidanlıkların toprak tahlilleri de ücrete tabidir.
  Sökülen fidanlık veya fideliklerin yerine yenilerinin tesisi halinde (azami 4 yılda bir) ruhsatları yenilenmelidir.
  Enstitüler ve onlara bağlı iller için, toprak örneklerinin aşağıda belirtilen aylarda alınması uygundur.
  Ankara Zir. Müc. Arşt. Enst Mayıs, Haziran - Eylül, Ekim
  Yalova Atatürk Bahçe Kül. Mer. Arşt. Ent. Mayıs, Haziran - Eylül, Ekim
  Adana Zir. Müc. Arşt. Enst. Mart, Haziran - Eylül, Kasım
  Diyarbakır Zir. Müc. Arşt. Enst. Mayıs, Haziran - Eylül, Ekim
  Bornova Zir. Müc. Arşt. Enst. Nisan, Haziran - Eylül Kasım
  Samsun Karadeniz Tar. Arşt. Enst. Nisan, Haziran - Eylül, Ekim
   

Sayfayı Paylaş