1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Filler Tabanlarıyla Görüyor

Konusu 'Hayvanlar' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 19 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Güney Asya tsunami afetinde hayvanların; paranormal algılamalarıyla felaketi önceden sezip sezmedikleri BBC Radyo-4 tarafından "Nature" adlı programda ele alındı.
  BBC Radyo-4' ün daha önceki programlarında bir doğa araştırmacısının felaketten kaçan maymun sürüsünü izleyerek yaşamını kurtardığını dinleyiciler işitmişti. Aynı radyoda programın sunucusu Lionel Kelleway'ın belirttiğine göre "Tsunami olayından sonra; gelen raporlarda dev dalgalar kıyıya vurmadan önce bazı hayvanlar sürüler halinde hızla kıyıdan uzaklaşıyordu." Bu hayvanlar arasında Patanangala Plajı'nda üç filin hareketleri görgü tanıklarını özellikle etkilemişti. Bu üç fil de dalgalar kıyıya vurmadan önce oradan uzaklaşmaya çalışıyordu hem de aceleyle…
  "Her nasılsa fillerin bir tür farkındalığı vardı ki bu sayede hayvanlar kıyıdan yüksek kesimlere doğru hızla ilerliyorlardı. Hayvanların bu şekilde kaçışlarıyla telefatları insanlara oranla hemen hemen "hiç" denecek kadar az oldu. Zaten çok eski zamanlardan beri yaygın olan bir inanca göre; hayvanların büyük doğal afetleri önceden algılama yetenekleri bulunmaktadır."
  Konuyla ilgili olmak üzere California'daki Stanfort Üniversitesinden Caitlin O'Connel Rodwell fillerin kendi aralarındaki komünikasyonu yıllardan beri incelemektedir. Caitlin' in belirttiğine göre "Gözlemlere dayalı raporlara bakılırsa deprem zamanı filler her zamankinden farklı davranışlar içine girmektedir." Sri Lanka'lı gözlemcilerin de programa katılımını sağlayan sunucu Kelleway fillerin tabanlarının sismik sinyallere duyarlı olduğunu ve fil vokalizasyonları üzerine etütler yapılmakta olduğunu da sözlerine eklemiştir. Sismik titreşimlere karşı fillerin tabanlarının mı duyarlı olduğu yoksa bu hayvanların tabanlarından aldıkları titreşimleri kemikleri aracılığıyla orta kulağa mı aktardıkları henüz bilinmiyor. Bunların her ikisini içeren olasılık da geçerli olabilir.
  Belki bazı insanlar; fillerin bizden daha duyarlı algılamaları olamayacak kadar kaba saba hayvanlar olduğunu düşünebilir. Ama araştırmacı Caitlin'in de kuşkulandığı gibi; filler eğer gerçekten düşük frekanslı volalizasyonları sismik dalgalar şeklinde tabanlarından (toprak aracılığıyla) yayıyorlarsa yine tabanları aracılığıyla bu dalgaları neden alıyor olamasınlar? Yine Caitlin' in araştırmaları çerçevesinde olmak üzere Oakland Hayvanat Bahçesi'ndeki Dona adlı fil üzerinde yapılan testler sayesinde fillerin ayaklarıyla söz konusu titreşimleri algıladıkları anlaşılmıştır.
   
Benzer Konular
 1. MeRciMeK
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  520
 2. aslann
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  562
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  620
 4. Çağlayağmur
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  597
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  996
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş