1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Fitik Asit Hakkında Bilgiler

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.238
  Beğenileri:
  4.871
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.724 ÇTL


  Tanımı:

  Fitik asit bitkilerde fosfatın birincil deposudur,antioksidan özelliğe sahiptir.


  Kaynakları:
  Fitik asit tahıl,baklagil,çekirdek ve tohumlarda bulunur.Fitik asit açısından en zengin kaynaklar buğday kepeği ve keten tohumudur.Keten tohumu % 3 oranında fitik asit içerir.  Fitik Asitin Etkisi
  Fitik asit besin değeri olmayan bir madde olarak düşünülüyordu.Araştırmalar genellikle fitik asitin mineral,protein ve karbonhidratlara bağlanarak bu maddelerin emilimini azaltması üzerine yoğunlaşmıştı.Fakat son araştırmalar gösterdiki fitik asitin sağlığa pek çok faydası var.Fitik asit andioksidan,antikanser,hipokolesterolemik ve hipolipidemik etkiye sahip.

  Fitik Asitin Anti-Kanser Etkisi
  Hayvanlarla yapılan deneyler fitik asitin kanserojen maddelere karşı koruyucu özelliğinin olduğunu göstermiştir.Bu özelliği minerallere bağlanmasından kaynaklanabilir.

  I
  Diabet Hastalarına Faydaları


  Nişastaya bağlanıp emilimini azaltarak kandaki glukoz seviyesini düşürdüğünden diabet hastaları için faydalıdır.

  Diğer Etkileri

  Fitik asit sindirim esnasında inositol(hayvan ve bitkilerin dokularında bulunan B grubu vitaminlerinden basit karbonhidrat) salgılatır.İnositol depresyonu azaltıcı etkiye sahiptir.Çalışmalar fitik asitin iltihaplanmayı azalttığını göstermiştir.​
   

Sayfayı Paylaş