1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Fizikte Madde nedir? Maddenin halleri

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve Suskun tarafından 18 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Fizikte Madde nedir?

  Şöyle bir etrafınıza bakın. Çevrede gördüğünüz her şey maddedir. Sizde bir maddesiniz. Kütleye sahip olan ve yer işgal eden her şey bir maddedir. Kütle bir cismin bulundurduğu maddenin miktarıdır. Kütle ölçülebilir.
  Madde olmayan herhangi bir şey düşünebilir misiniz? Düşünceler ve fikirler madde midirler? Isı madde midir? Hava madde midir? İki madde parçası aynı zamanda aynı yeri işgal edemezler. Bu özellik, tüm maddelerin bir özelliğidir. Banyo küvetine girdiğimizde, vücudumuz suyu itecektir. Küvetteki su seviyesi yükselecektir. Bir çivi tahtaya çakıldığı zaman, çivi tahtada bir delik açacaktır


  Maddenin halleri

  Tüm madde dört halden birinde bulunabilir. Bunlar katı, sıvı, gaz ve plazmadır. Maddenin her bir hali özel bir takım özelliklere sahiptir. Bir katının belli bir şekli ve hacmi vardır. Buz bir katıdır. Tuz, alüminyum ve karbon diğer katı madde örnekleridir.

  Bir sıvı belli bir şekle sahip değildir. Bir cam bardağa su doldurduğumuzu düşünelim. Su içinde bulunduğu kabın şeklini alır. Su, cıva ve benzin sıvı örnekleridir. Sıvıların belli bir hacmi vardır.

  Bir gazın belli bir şekli ve hacmi yoktur. Bir balona hava dolduralım. Sıkıştırmak suretiyle balonun şeklini değiştirebiliriz. Uygulanan kuvveti artırmak suretiyle balon, çeşitli yönlere doğru şekil alabilir. Hava yeni bir şekli kaplar. Bir balondan havanın kaçmasına imkan verirseniz, havanın hacmi artış gösterir. Daha küçük bir hacme gazı pompalamak suretiyle sıkıştırmak mümkündür.

  Maddenin dördüncü hali olan plazma sadece yüksek sıcaklıklarda meydana gelir. Güneşin yüzeyi plazma halindedir. Plazma, bir gazın sahip olduğu özelliklerin bazılarına sahiptir. Ancak, bir gazdan farklı olarak plazma elektrik yüklüdür. Bilim adamları maddenin bu hali üzerinde hala çalışmaktadırlar. Sadece plazma halinde bulunan nükleer reaksiyonlar vardır.
  Bu reaksiyonlar önemli bir enerji kaynağı olabilir. Bu enerji elektrik enerjisine dönüştürülebilir.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  30.629
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  32.762
 3. Suskun
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  2.841
 4. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  741
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  927
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş