1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

fon kaynakları

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve -araz- tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. -araz-

  -araz- EYVALLAH... V.I.P

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  5.465
  Beğenileri:
  1.548
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  3.939 ÇTL
  1 - Faaliyetlerden Sağlanan Kaynaklar: Bu başlıkta işletmenin olağan faaliyetlerinden sağlanan net kaynak tutarı gösterilir.  Bu kalemin hesaplanmasında, gelir tablosundaki olağan kar bir fon kaynağı olarak dikkate alınır. Bu tutara, karın oluşumuna etki eden ancak, gerçek anlamda bir fon hare*keti sağlamayan giderler eklenir, fon hareketi sağlamayan gelirler ise indirilir.  Fon çıkışı gerektirmediği için eklenmesi, gereken giderler; amortismanlar, karşılıklar ve gelecek aylara ait giderlerin döneme ilişkin paylarıdır. Olağan karı olumlu etkilemekle birlikte fon girişi saylamayan gelecek aylara ait gelirlerin bu döneme ilişkin payları ve konusu kalmayan karşılıklar bu kardan indirilir.  2 - Olağandışı Faaliyetlerden Sağlanan Kaynaklar: Bu grupta, işletmenin süreklilik göstermeyen olağandışı işlemlerinden dolayı sağladığı net fon tutarı gösterilir.  Olağandışı gelir ve karlar ile olağandışı gider ve zararlar arasındaki pozitif farkı gösteren olağandışı kara, fon çıkışı gerektirmeyen kalemler eklenir ve fon girişi sağlamayan kalemler bu kardan indirilir.  Duran varlık satışlarından sağlanan kaynağın satış tutarı üzerinden fon akım tablo*sunda yer alması gerektiğinden, olağandışı gelir ve karlara kaydedilen duran varlık satış karı veya zararının gerekli düzeltmeyi yapmak üzere, olağandışı kara; duran varlık satış zararı eklenir ve duran varlık satış karı ise indirilir.  3 - Dönen Varlıklar Tutarındaki Azalışlar:
  Dönen varlıkların brüt tutarında orta*ya çıkan azalışları ifade eder.  4 - Duran Varlıklar Tutarındaki Azalışlar: Duran varlıkların tutarındaki azalışlar da bir fon kaynağıdır. Duran varlık satışından sağlanan kaynaklar satış tutarı üzerinden tabloda gösterilir.  5 - Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklardekl Artışlar: Bilançolardaki borç ve gider karşılıkları dışında, kısa vadeli yabancı kaynak kalemlerindeki artışları gösterir.  6 - Uzun Vadeli Yabancı Kaynaklardaki Artışlar: İşletmenin bilançoda yer alan borç ve gider karşılıkları dışında, uzun vadeli yabancı kaynak artışlarını ifade eder.  7 - Sermaye Artırımı: İşletmenin sermayesinde dış kaynaklardan sağlanan artış tutarlarını ifade eder.  8 - Hisse Senetleri İhraç Primleri:
  Cari dönemle ilgili ihraç primi tutarları da bir fon kaynağıdır.


  NOT:fon kaynağında ise;
  aktifler azalıp
  pasifler çoğalıyorsa

  bu bir fon kaynağıdır.
  yine diğerlerini akılda tutmaya gerek yok.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  3.209
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  8.388
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  3.807
 4. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  637
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  5.520
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş