Formunuzu korumak için asansöre binmeyin

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#1
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Önder Akkaya, "Dizinizde herhangi bir problem olmadığı takdirde asansörün bozuk olduğunu farz edin ve asansör yerine merdiven kullanın. Eğer bir gökdelende oturuyor veya çalışıyorsanız, asansörden birkaç kat önce inmeyi alışkanlık haline getirin" diye tavsiyede bulundu. Fiziki açıdan faal olmanın sağlıklı hayatın anahtarı olduğunu belirten Dr. Önder Akkaya, hareketsizliğin sağlıksız beslenmeden daha tehlikeli olduğunun altını çizdi. Akkaya, "Ofis çalışanları için beden faaliyetleri, ruh ve vücut sağlığı yönünden büyük önem taşıyor. Kemiklerin sağlam kalması, kalp-dolaşım sisteminin güçlenmesi ve yaşlanmanın geciktirilmesi için bol bol hareket etmek, uyku ve yeme içme gibi şarttır.

Günün büyük bölümünü iş yerinde bilgisayar karşısında oturarak geçiren kişiler, fiziki faaliyetlere zaman ayıramadıkları için hastalıklara davetiye çıkartmaktadır. Ofis dışında harekete zaman ayıramayan kişiler, ofis içinde bir takım egzersizler yaparak formunu koruyup daha sağlıklı hale gelebilir" diye konuştu.

Asansöre binmek yerine merdiven kullanmayı tercih eden kişilerde ani ölüm riskinin yüzde 15 azaldığını belirten Dr. Önder Akkaya, "Merdivenlerden inip çıkmak baldır kaslarımızı çalıştırır, kalorilerimizi daha kolay yakmamızı sağlar. Basamakları birer birer çıkmak yerine ikişer ikişer çıkarsak yüzde 55 oranında daha fazla yağ yakmamız mümkündür" şeklinde konuştu.
 

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#3
Bende korkudan binemiyorum..Yanımda çooook güvendiğim biri olmalı..Yoksa tepe tepe çıkarım 30 kat bile hiç sorun değil ..:D
 

İLkİm*

MaviKuş ~
Özel üye
Katılım
22 Ksm 2009
Mesajlar
5,176
Beğeniler
168
#10
asansörü bilemicemde yürüyen merdivende bile yürüyen bi insanım :D buyüzden arkadaşlrımla atıştığımız bile olur o yürüyo sen nniye yürüyosun ki diyolar ama ne biliyim yürüyorum :D :D
 

Benzer konular

Top