Fotoğrafın Nerede Çekildiğini Bulan Bilgisayr Sistemi Geliştirildi.

sherry

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Arl 2006
Mesajlar
2,661
Beğeniler
43
#1
Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı, tek bir fotoğrafın analizini yapabilen ve fotoğrafın dünyanın neresinde çekildiğini tespit edebilen ilk komputerize yöntemi buldu. Sistem online fotoğraf koleksiyonu Flickr’da yer alan GPS-etiketli milyonlarca fotoğrafı tarama becerisine sahip. Sistemde kullanılan IM2GPS algoritması, bilgisayar biliminde master öğrencisi James Hays ve bilgisayar bilimi ve robotbilim’de yardımcı doçent olan Alexei A. Efros tarafından geliştirildi. Sistem fotoğrafın çekildiği bölgeyi bulabilmek için bir insanın yapabileceği gibi giyinme şekilleri, caddedeki levhaların dili veya spesifik bitki örtüsü gibi ip uçlarına başvurmuyor. Bunlardan ziyade sistem fotoğrafın kompozisyonunu analiz ediyor, renklerin ve dokunun dağılımını dikkate alıyor ve fotoğraftaki hatların yönünü ve sayılarını kaydediyor. Böylelikle Flickr’da yer alan benzer görünüşe sahip fotoğrafları tarayabiliyor.
Fotoğrafın lokalizasyonunun belirlenmesi fotoğraf arama tekniklerini geliştirebilir ve aramanın fotoğrafa verilen isme veya ilgili metine daha az bağımlı olması sağlanabilir. Fotoğrafların coğrafyalarını tanımlayabilen bu bilgisayar sistemi spesifik bir gezideki aile fotoğraflarınızı bulmanıza yardımcı olabileceği gibi birtakım adli uygulamalarda da kullanılabilir. Ayrıca sistem iklim, nufus yoğunluğu, bitki örtüleri, topografi… hakkında coğrafik bir datanın toplanmasına imkan verebilir.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,464
Beğeniler
8,983
Takım
GALATASARAY
#2
Fotoğrafın hangi makina ile çekildiğinin tespiti telif hakları konusunda bir çok anlaşmazlığın çözümünde hız sağlamıştı. Ama bu hakikaten dahice. Ancak başarının % 100 olamayacağını düşünüyorum.
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,859
Beğeniler
136
#3
Eğer işe yarayacaksa hakikaten patlama yaratabilir,hoş olur
 
Top