Fransa’da İnkâr Yasası Kabul Edildi

Katılım
13 Hzr 2006
Mesajlar
3,979
Beğeniler
68
#1
Fransız Ulusal Meclisi, “Ermeni soykırımının inkârını cezalandıran yasa tasarısını onayladı. Sonuçta Türk-Fransız ilişkilerinde onarılması çok güç bir yara açıldı. Daha da önemlisi 1787 Fransız İhtilali’nin dünyada yaktığı “özgürlük, hak ve eşitlik “ateşi de yara aldı.

Fransa, bir avuç Ermeni oyu için 70 milyon Türk insanının nefret ve infialini kazanmıştır.

Fransa Cezayir’de yaptığı soykırımı unutmuştur!

Fransızlar 1830’ da Kuzey Afrika’yı işgalinde Cezayir’de yaptığı soykırım vahşetini ve kalanlara uyguladığı 'baskı ile eriterek yok etme süreci' ni (asimilasyon) unutmuş görünüyor. Bu; yıllarca sürdü. Halen Cezayir’de konuşulan ikinci ana dil Fransızca'dır.

Ermenilerin Azerbaycan Hocalı’da yaptıkları katliam ise çok uzak bir tarih değildir. 26 Şubat 1992’ de 3.000 kişilik Hocalı nüfusunun 613’ ünü bir gecede hunharca katlettiler. Binlerce Azerî’yi yerlerinden, yurtlarından ettiler.

Bugünden itibaren Türkiye - Fransa ilişkileri asla eskisi gibi olmayacaktır. Türk halkı Fransa’nın almış olduğu bu haksız kararı gelecek nesillere de aktaracak ve tarih boyunca unutulmamasını sağlayacaktır.

Fransa’da kabul edilen “inkâr yasası “ bireysel özgürlüklere ve düşünce özgürlüğüne bugüne kadar vurulmuş olan en ağır darbedir.

Fransız ve Ermeni halkları da Fransız Ulusal Meclisi’nde alınmış olan bu haksız, mesnetsiz ve şerefsiz kararı alınlarında bir utanç lekesi olarak taşıyacaklardır.

Türk halkı burada kazanmıştır. Tarihinde bir tek soykırım vakası olmayan Türkiye Cumhuriyeti ilelebet onurlu, gururlu ve tertemiz yaşayacaktır.

Tarih saklanamaz, tarihî gerçeklerin üstü örtülemez!

Tarih kendisinde yapılan bu tahribatı affetmeyecektir!

Bu yara sonsuza kadar kapanmayacaktır!

Türk milleti salt çıkar amaçlı alınmış olan bu kararı nefret ve şiddetle kınamaktadır!

 

Benzer konular

Top