Fronting

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,077
Şehir
TÜRKİYE
#1
Fronting, bir sigorta şirketinin, faaliyet izni olmayan bir ülkede teminat verebilmek için, müşterisine o ülkede faaliyet izni bulunan bir sigorta şirketi aracılığıyla poliçe düzenletmesi.

Fronting ilişkisinde üç taraf vardır: Sigortalı, sigorta şirketi ve frontier şirket. Frontier şirket, hukuken gerekli formaliteyi yerine getirmek için poliçe düzenler. Ancak riskin büyük bölümünü veya tümünü reasürans yoluyla asıl sigorta şirketine devreder, kendi üzerinde hiç risk tutmaz veya çok az tutar. Buna karşılık, sigorta şirketinden bir komisyon alır. Bu komisyon, frontier şirketin işlem masraflarını karşılar ve bir kâr marjı da içerir.

Gerçekleşen hasarlar, sigorta şirketi tarafından, üstlendiği risk oranında karşılanır. Frontingin klasik reasürans işlemlerinden bir farkı, sigortalının aslında reasürör konumundaki sigorta şirketinin müşterisi olması, frontier şirketin sadece bir formalite nedeniyle devreye girmesidir. Buna karşılık, hasar durumunda hukuken müşteriye karşı frontier şirket doğrudan sorumludur. Reasürör konumdaki sigorta şirketinin yükümlülüklerini yerine getirmemesi, frontierin sigortalıya karşı yükümlülüklerini etkilemez.
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
KıRMıZı Türkçe Sözlük 0

Benzer konular

Top