Futbol’un Tarihçesi

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,178
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
Çağın en büyük tutkusu: Futbol

Futbol dünyadaki en kolay oyunlardan biri. Oyun bu kadar kolay olunca köklerinin ortaya çıkarılması da zorlaşıyor. Her ne kadar modern futbolun doğum tarihi 26 Ekim 1863 olarak kabul edilse de günümüzde en popüler spor dallarından biri olan bu oyunun kökleri asırlar öncesine kadar uzanıyor.

Çin’de ayak topu

Çinlilerin M.Ö. 255-M.S. 220 yılları arasında oynadıkları ‘tsu chu’ adlı oyunda hayvan derisinden yapılan topları iki kazık arasına gerilmiş ağların arasından geçirmeye çalıştığı biliniyor. Tarihçiler antik Mısır, Roma ve Yunan medeniyetlerinde de topların taşınması ya da tekmelenmesinin esas olduğu bazı oyunlardan bahsediyor.

Orta Amerika’da M.S 600 ve 1600 yılları arasında Maya ve Azteklerin duvarla çevrilmiş dikdörtgen bir alan içinde sert lastik toplarla oynadıkları biliniyor. 1580′inin İtalyası’nda Giovanni Bardi, ‘calcio’ olarak adlandırılan ayak topu için bazı kurallar yayınladı. Tarihçilere göre 17. yüzyılda Amerikan yerlileri, ayakla top oynamak anlamına gelen ‘pasuckquakkowog’ oynuyordu. Eskimolar ve Pasifik adalarındaki yerlilerin de ayak topu oynadığına dair bulgulara rastlandı.

Ayak takımı oyunu

Ayak topunun en çok tutulduğu ülke ise İngiltere oldu. En az Romalılar döneminden beri oynanan bu oyun, kuralları olmayan sert bir ‘ayak takımı’ oyunu olarak görülüyordu. Her ne kadar İngiliz yetkililer bu oyunu yasaklamaya çalışsa da ayak topu heyecanı tüm İngiltere’yi sarmıştı.

19. yüzyıl, fulbolun evrim geçirmeye başladığı bir dönem oldu. Futbol, belirli kuralları olmasa da İngiltere’deki kamu okullarının çoğunda oynanır hale geldi. Bazıları topu sürerek oynamayı tercih ederken başta Rugby Okulu olmak üzere diğerleri de elle oynamaktan yanaydı.

Modern futbolun doğuşu

26 Ekim 1863′te önde gelen kulüp ve okulların temsilcileri herkesin kabul edebileceği bir dizi kural belirlemek üzere Londra’da bir araya geldi. Toplantı İngiliz Futbol Birliği’nin kurulmasına yol açtı, ancak ‘ayak topçuları’ ile ‘el topçuları’ hâlâ bir anlaşmaya varabilmiş değildi. Katılımcıların çoğu elle oynanmasının yasaklanmasını istiyordu, ancak taraflar uzlaşamayınca elle oynamak isteyenler kendi yollarını çizdi ve bugün rugby olarak bilinen sporun temellerini atmış oldular.

Top yuvarlaktır!

Rugby kendi yolunu çizerken futbol da evrimini sürdürdü. Önceleri domuzların idrar kesesinden yapılan topların yerine deriden yapılan toplar aldı. Ancak bu topların tümünün ağızla şişirilmesi gerekiyordu. Kauçuk ve el pompalarının ortaya çıkmasıyla birlikte futbol, tam anlamıyla yuvarlak toplara kavuştu.

Dünyanın en eski kulübü

1870 yılında İngiliz Futbol Birliği’ne üye 39 kulüp vardı. Dünyanın en eski kulübü olarak kabul edilen Sheffield FC 1857 yılında kuruldu. Ülke genelinde takımların birbirleriyle karşılaşması fikri giderek yaygınlaşınca 1871 yılında İngiliz Federasyon Kupası düzenlendi.

İlk milli maç

Futbol tarihinin ilk uluslararası maçı 30 Kasım 1872′de İskoçya ve İngiltere arasında oynandı. Glasgow’daki maçta Adalılar golsüz berabere kaldı. İlerleyen yıllarda ise futbol topuna standart getirilmesi ve maçların hakem ve iki çizgi hakemi gözetiminde yapılması gibi kritik gelişmeler yaşandı.

İngiliz ligi öncü oldu

17 Nisan 1888′de ise önde gelen İngiliz kulüpleri bir araya gelerek futbol liginin kurulmasına karar verdi. İngiltere’yi İskoçya, Galler ve İrlanda ligleri takip etti. İngiltere Futbol Ligi’ni örnek alan diğer ülkelerde de birer birer ulusal futbol ligleri kuruldu. 1904 yılında ise futbolun uluslararası şemsiye örgütü FIFA ortaya çıktı. Futbol artık milyonlarca insanı peşinden sürüklemeye hazırdı.
 

kAşİf

Düşünmek lazım..
Özel üye
Katılım
15 Eyl 2014
Mesajlar
5,552
Beğeniler
6,547
#3
tarih bu kadar eski bizde sadece bir dünya 3. var bazı şeyleri biraz daha düşünmemiz lazım
 

Benzer konular

Top