1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Galatasaray, Aslanları Buraya

Konusu 'Galatasaray' forumundadır ve Hazangülü tarafından 5 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Hazangülü

  Hazangülü Forum Onuru

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  4.480
  Banka:
  4.128 ÇTL
  Galatasaray Aslanları Buraya

  KURULUŞ

  Galatasaray Spor Kulübü, Türk Spor Tarihi’ndeki öncü olma özelliğini hiç kuşkusuz içinden doğduğu ve gene öncü bir kurum olan Galatasaray Lisesi’nden (Mektebi Sultani) almıştır. Okul ile kulüp arasındaki koparılmaz bağ, yadsınamayacak bir gerçeklik ve övünç kaynağıdır.
  Devlet adamı yetiştirmek amacıyla II. Beyazıt tarafından 1482′de kurulan mektep, adını kurulduğu bölgeden alır ve “Galata Sarayı” olarak anılmaya başlar. Okul modern konumuna 1 Eylül 1868′de Sultan Abdülaziz döneminde kavuşur. Okul’ un yeniden yapılanmasıyla birlikte, Türkiye’de de gerçek anlamıyla ilk sportif çalışmalar başlamış olur ve okulda Beden Eğitimi dersi jimnastikçi ‘Monsieur Curel’ tarafından eğitim programına konur. Bu atılımlar gerçekten bir devrim niteliği taşımaktadırlar. Curel, modern aletler eşliğinde çalıştırdığı öğrencileri sportif açıdan geliştirirken, onlar için Kağıthane’de bir idman Bayramı düzenler. Yıl 1870′tir. Bu etkinlikte başarı gösteren sporcular değişik ödül ve madalyalar kazanır ve yarışmaların sonunda öğrencilere “kuzulu pilav” verilir. Bu da, sonraki yıllarda bir başka geleneğin başlangıcını oluşturur.
  Curel’den sonra görevi devralan yabancı spor hocaları (M. Moiroux, Signor Martinetti, Stangali gibi), jimnastik ve atletizmin yanı sıra, değişik branşlara da eğilerek (yüzme, kürek, aletli jimnastik), bir ilki daha başlatmış olurlar. Bu çalışmaların ürünü çok geçmeden alınmaya başlanır ve adı Türk Spor Tarihi’ne altın harflerle yazılan Faik Üstünidman’ın yanı sıra, Binbaşı Mazhar Kazancı, Abdurrahman ve Ahmet Robenson kardeşler GSL’nde görev alıp, izcilik, tenis, hokey gibi spor dallarının öğrenciler arasında yaygınlaşmasını sağlarlar. Özellikle Üstünidman’ın ön ayak olmasıyla, öğrenciler futbolla tanışırlar. Ama oynanan futbol, bir kör dövüşünden farklı olmayan ve kural tanımayan bir koşuşturmayı andırmaktadır. Ama futbol GSL’ nin Tören Kapısı’ndan adımını atmış ve tam bir salgına dönüşmüştür.
  1901 yılında İstanbul’da yaşayan iki İngiliz, James Lafontaine ve Horace Armitage, Rum ve İngiliz oyunculardan oluşan Kadıköy Futbol Kulübü’nü kurmuşlar ama 1903′te takımdaki İngilizler bir anlaşmazlık sonucu ayrılarak Moda Kulübü’nü oluşturmuşlardır. 1904 yılında ise bu kulüpler, Imogen, Elpis, Strugglers takımlarıyla anlaşarak, İstanbul Futbol Birliği’ni hayata geçirmişler ve bugünkü Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nın yerinde bulunan “Union Club-İttihat Spor” sahasında düzenli karşılaşmalar yapmaya başlamışlardır. Görüldüğü gibi bu takımlar yabancı ya da azınlık takımlarıdır. Türk olmayan ekiplerin gerçekleştirdikleri bu ilk futbol karşılaşmaları, GSL öğrencilerini hem ilgilendirir hem de çok üzer. Artık onların amacı, kendi futbol kulüplerini kurmak, ölesiye sevdikleri bu oyunun kurallarını “hatmetmek” ve yabancılarla boy ölçüşmektir.  Türk olmayan takımları yenmek  Galatasaray Spor Kulübü’nün kurucusu Ali Sami Yen, “Ellinci Yıl” kitabında kuruluş öyküsünü şöyle anlatır:
  “1 Teşrin 1905′te mektebin beşinci sınıfında edebiyat muallimimiz merhum Mehmet Ata beyin dersi esnasında birkaç arkadaş baş başa vererek Galatasaray’da bir futbol kulübü kurmaya karar verdik. İlk müteşebbisler oyuna ve mücadeleye meyyal arkadaşlardan Asım Tevfik Sonumut, Reşat Şirvani, Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver, Kamil…gibi gençlerdi. Mektepde tahsilde bulunan Bulgar ve Sırp talebesinden çevik ve kuvvetli olanlar da bize iltihak etmişlerdi. Asım’ı muhasebeciliğe, Cevdet’i ikinci reisliğe seçmiş, kendim de Reis olmuştum. Asım her hafta arkadaşlardan birer kuruş toplamakda mahir olduğu için kendisini muhasebeci yapmıştık. Ben Reisliği topu yağlayıp şişirmekle almıştım. Topumuza evladım gibi bakardım. Zaten varımız yoğumuz da toptu. Mektebe gelirken, domuz sokağından geçer, domuz yağı alırdım. Topu onunla yağlar, şişirirdim; yamasını yeni pabucumdan kesmiştim. Bunu gören arkadaşlar, bana hepimizden fazla paye vermişlerdi. Yani o zaman Reisliğe ve diğer vazifelere payeyi, en çok çalışan kazanırdı. Cevdet de ikinci Reisliği formaları yıkadığı için almıştı.
  “Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmek.”
  Kulübün adının Gloria (Zafer) ya da Audace (Cesaret) konulması yolunda görüşler ortaya atılmışsa da, sonuçta Galatasaray olmasında anlaşmaya varılmıştır. Araştırmacı Cem Atabeyoğlu, Galatasaray adının, bu takımın yaptığı ilk maçta Rum ekibini 2-0 yenerken, seyircilerin onlardan “Galata Sarayı efendileri”diye söz etmelerinden doğduğunu yazar. Bunun üzerine kurucular da ismi benimserler ve “Adımız Galata Sarayı olsun” derler.  Kurucu Listeler


  1905′ten 1919′a kadar Galatasaray Spor Kulübü’ne Başkanlık yapan, mektebin 889 numaralı öğrencisi Ali Sami Yen, inci gibi elyazısıyla tuttuğu Galatasaray Terbiye-i Bedeniye Kulübü ıhsaiyet Defteri’nin (Sayım-İstatistik Defteri) 181 ve 182. sayfalarında kurucu 13 üyeyi şöyle sıralar: 1-Ali Sami Yen; 2-Asım Sonumut; 3-Emin Bülent Serdaroğlu; 4-Celal İbrahim; 5-B. Nikolof; 6-Milo Bakiş; 7-Pol Bakiş; 8-Bekir Sıtkı Bircan; 9-Tahsin Nahit; 10-Reşat Şirvanizade; 11-Hüseyin Hüsnü; 12-Refik Cevdet Kalpakçıoğlu; 13-Abidin Daver.
  1905′te Osmanlı İmparatorluğu’nda bir dernekler yasası bulunmadığından, Galatasaray Spor Kulübü yasal olarak tescil edilme olanağını bulamamıştır. 1912 yılında Cemiyetler Kanunu çıkarıldıktan sonra, kulüp yasal bir kimlik kazandı. Yetkili makamlara kulüplerin tüzükleriyle birlikte, kurucu üyelerin ad ve adreslerinin de bildirilmesi zorunlu tutulduğundan, istifa eden ya da eğitimlerini tamamlayarak ülkelerine dönen üyeler ilk listeden çıkarılmış ve 1 Eylül 1913′te kurucu liste yeniden düzenlenmiştir. Kurucu üyelerin yeni sıralaması şöyle gerçekleşmiştir: 1-Ali Sami Yen; 2-Asım Sonumut; 3-Emin Bülent Serdaroğlu; 4-Celal İbrahim; 5-Bekir Sıtkı Bircan; 6-Reşat Şirvanizade; 7-Refik Cevdet Kalpakçıoğlu; 8-Abidin Daver
  .
  Renklerin öyküsü
  Galatasaray Spor Kulübü’nün ilk renkleri kırmızı-beyaz’dır. Bayrağımızın renklerinden esinlenerek seçilen bu renkler, dönemin baskıcı ve paranoyak yönetimi tarafından kuşkuyla karşılanmış ve futbolcular sıkı bir takibe alınmışlardır. Bu nedenle, sarı-siyah renkler gündeme gelmiş ama bunlar da kalıcı olmamış ve Galatasaray bugünkü renklerine kavuşmuştur. Bu renklerin öyküsünü Ali Sami Yen’den dinleyelim:
  “Birçok yerleri dolaştıktan sonra, nihayet Bahçekapı’daki Şişman Yanko’nun dükkanına gidilerek orada zarif iki yünlü kumaşa tesadüf ettik. Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı. Tezgahtar, mahirane bir el hareketi ile kumaşların dalgalarını birleştirdi. Bir saka kuşunun başı ile kanadının yarattığı renk güzelliğine benzer bir parlaklık hasıl oldu. Ateşin içindeki renk oyunlarını görür gibi olmuştuk. Sarı-Kırmızı alevinin takımımız üstünde parıldamasını tasavvur ediyor ve bizi derhal galibiyetten galibiyete götüreceğini tahayyül ediyorduk. Nitekim de öyle oldu.” Buna karşılık kuruculardan Bekir Sıtkı, söz konusu renklerin Gül Baba’nın II.Beyazıt’a verdiği sarı ve kırmızı güllerden esinlendiğini ileri sürer.
  GALATASARAY Amblemi Nasıl Doğdu?  Galatasaray ‘ ın ilk amblemi, 333 Şevki Ege tarafından çizildi. Bu, ağzında futbol topu olan kanatları gerili bir kartaldı. “Kartal”, Galatasaray’lıların üzerinde durduğu bir amblem örneğiydi. Ancak, kartal adı benimsenmeyince, Şevki Ege’nin kompozisyonu bir kenara itildi. Sonraları , GS amblemi doğdu ve benimsendi.
  Suat Başar,Galatasaray ambleminin nasıl doğduğunu şöyle anlatıyor:
  Yıl 1923…
  O yıl biz “cinquieme” da, yani lise 1′ deydik. Arkadaşlarımızdan 74 Ayetullah Emin, sıra arkadaşı Şinasi (Şahingiray), ile birlikte her hafta “Kara kedi” %90 nispetinde Ayet’in inci gibi el yazısı ile yazılmıştır. Ayet, bir taraftan mecmuasının yazılarını temize çekerken, bir yandan da sahifelerini ve bilhassa kapak vazifesi gören ilk sahifesini süslerdi. Bir defasında bu kapakta hepimiz basit fakat zarif çizilmiş bir “Gayin -Sin” gördük. Kırmızı Gayin’ ın içine sarı bir “Sin” oturtulmuştu. Hendesi çizgilerle ve muayyen ölçülerle resmedilmiş olan bu şekil , kulübümüzün, yalnız kulübün değil, bütün Galatasaray ‘ lılığın remzi olacaktı. Ama, her şeyden evvel bu şekli kulübün kongresine teklif etmek lazımdı. Bu teklifi kim yapacaktı? Tasarladığımız arkadaş çekingendi ve kongre günü yaklaşıyordu. Nihayet o gün geldi. 1923 yılında, bir gün mektebin resim sınıfında kalabalık bir kongre toplandı. Ne ateşli, ne heyecanlı bir kongreydi o. Kimler yoktu ki? Belli ki Galatasaray yeni hamlelere hazırlanıyor, spor sahasında yeni inkilaplar yapacak, memlekette yeni çığırlar açacak. Teklifler ve kararlar bibirini kovalıyor. Şinasi arkadaşımız Ayet’den “Gayin-Sin” resmini almış, kongreye teklif edecek, ama o da çekingen,arka sıralarda oturmuş bekliyor. Nihayet Şinasi’nin yanında oturan Dr. Namık (Canko) merhum , söz alıp ortaya çıktı ve:
  Arkadaşlar, genç kardeşlerimizden Şinasi Reşit, kongremize bir rozet şekli getirmiş, kulübümüzün remzi ven rozetimizin şekli olarak kabul edilmesini teklif ederim, dedi. Büyük bir resim kağıdına çizilmiş ve renklerimizle boyanmış “Gayin-Sin” i ortaya çıkardı. Teklif alkışlar arasında ittifakla kabul olundu. Ayet, yalnız eski harflerle “Gayin-Sin” çizmekle kalmamış, aynı uslupla bir de “GS” yaratmıştı. Bunların asılları Ayet’in Şinasi’nin yardım ile çıkardığı haftalık el yazısı “Kara Kedi” mecmuasındadır. “Gayın-Sin” ilk defa 1925 de kurulan Galatasaray talebe sandığının hazırladığı mektup, kağıt ve zarflarına basıldı. Yine, 1925 de kabul edilen lise kasketine ve daha sonra lise ceketlerine işlendi. Bazı imkansızlıklar, rozetin yapılmasını geciktiriyordu. Nihayet bunu da sıra gelince, şekiller o zaman eski İpek sinemasının kapısındaki dükkanlardan birinde Besim Koşalay ile birlikte tuhafiye mağazası açan Nihat Bekdik’e verildi. Bir aksilik eseri bunlar kayboldu. O zamanki İdare Heyetinin bastırdığı matbualarda ve yaptırdığı rozetlerde Ayet’in eseri biraz şekil değiştirdi. GS nin yaratıcısı Ayet Emin’i 29 eylül 1931 de toprağa verdik. Dr. Namık ağabeyimiz 1933 yılında aramızdan ayrıldı. Allah Şinasi Şahingiray arkadaşımıza uzun ömürler versin. GS yi gördükçe, her üçünü hatırlar, ebediyete tevdi ettiklerimizi rahmetle yadederim.


   
 2. Hazangülü

  Hazangülü Forum Onuru

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  4.480
  Banka:
  4.128 ÇTL
  BAŞKANLAR


  1905-1914 Ali Sami Yen
  1915 Kenan
  1915-1918 Ali Sami Yen
  1919-1921 R.C. Kalpakçıoğlu
  1922-1924 Yusuf Ziya Öniş
  1925 Ali Sami Yen
  1925 Ahmet Robenson
  1926 Adnan İ.Piroğlu
  1927 Haydar Sekip
  1928 Necmettin Sadak
  1929-1930 Abidin Daver
  1931 Tahir Kevkap
  1932 Fethi İsfendiyaroğlu
  1933 Ali Haydar Barsal
  1934 R.C.Kalpakçıoğlu
  1935-1936 E.Menemencioğlu
  1937 Saim Göğen
  1937-1938 Sedat Z.Kantoğlu
  1939 Nazmi Köksal
  1939 Adnan Akiska
  1939 Sedat Z.Kantoğlu
  1941 Tevfik Ali Çınar
  1942 Osman Dardağan
  1944 Sedat Z.Kantoğlu
  1944-1946 Muslihittin Peykoğlu
  1946-1950 Suphi Batur
  1950-1952 Yusuf Ziya Öniş
  1953 Ulvi Yenal
  1954-1955 Refik Selimoğlu
  1957-1959 Sadık Giz
  1960-1961 Refik Selimoğlu
  1962-1965 Ulvi Yenal
  1965-1968 Suphi Batur
  1969-1971 Selahattin Beyazıt
  1973-1975 Mustafa Pekin
  1975-1977 Selahattin Beyazıt
  1979-1984 Ali Uras
  1986-1988 Ali Tanrıyar
  1990-1996 Alp Yalman
  1996-2001 Faruk Süren
  2001-2002 Mehmet Cansun
  2002- Özhan Canaydın
  TEKNİK DİREKTÖRLER
  SEZON ANTRENÖR
  1905-1906 Nikolof (Futbolcu)-Bulgaristan
  1907 Emin Bülent (Futbolcu)
  1908-1911 Horace Armintage (Futbolcu)
  1911-1914 Emin bülent (Futbolcu)
  1915 Sadi Bey
  1916-1917 Ali Sami Yen
  1919-1921 Necip Şahin (Futbolcu)
  1922-1923 Adil Giray (Futbolcu)
  1924-1928 Billy Hunter- İskoçya
  1929 Nihat Bekdik (Futbolcu)
  1930-1931 Lamberg- Macaristan
  1931-1932 Fred Pegnam- İngiltere
  1933-1936 S. Pedeafoot- İngiltere
  1937 Hans Baar- Avusturya
  1938 Peter Szabo- Macaristan
  1938-1939 Peter Tandler- Avusturya
  1939 Hayman- İngiltere
  1939-1940 C. Zaharczuk- Polonya
  1941-1945 Jhon Begget- İngiltere
  1945-1946 Miço Dimitriyadis
  1947 J. Szweng- Macaristan
  1947-1949 Pat Molloy- İngiltere
  1950-1952 D. Lockhead- İngiltere
  1952-1953 Gündüz Kılıç
  1953-1954 Lazlo Szekelly- Macaristan
  1954-1957 Gündüz Kılıç
  1957-1958 George Dick- İngiltere
  1959-1961 Remondini- İtalya
  1961-1963 Gündüz Kılıç- Çoşkun Özarı
  1964-1967 Gündüz Kılıç
  1967-1968 Eşfak Aykaç- Bülent Eken
  1968-1970 Kaleperoviç- Yugoslavya
  1970-1971 Coşkun Özarı
  1971-1972 Brian Birch- İngiltere
  1972-1973 Brian Birch- İngiltere
  1974-1975 Don Howe- İngiltere
  1975-1976 Mansell- İngiltere
  1976-1977 M. Allison- İngiltere
  1977-1978 Fethi Demircan
  1978-1979 Coşkun Özarı
  1979-1980 Turgay Şeren
  1980-1982 Brian Birch- İngiltere
  1982-1983 Özkan Sümer
  1983-1984 Tomislav İviç- Hırvatistan
  1984-1988 Jupp Dervall- Almanya
  1988-1990 Mustafa Denizli
  1990-1991 Siggi Held- Almanya
  1991-1992 Mustafa Denizli
  1992-1993 Karlheinz Feldkamp- Almanya
  1993-1994 Rainer Hollmann- Almanya
  1994-1995 Reinhard Safting- Almanya
  1995-1996 Graeme Souness- İskoçya
  1996-2000 Fatih Terim
  2000-2002 Mircea Lucescu-Romanya
  2002-2004 Fatih Terim
  2004-2005 Gheorghe Hagi
  2005-2006 Eric Gerets
  Şampiyon Kadro ve Yıllar
  1961-1962
  Turgay, Bülent, Candemir, K.Ahmet, B.Ahmet, Ergün, Erol, Talat, Uğur, İlhan, Ayhan, Suat, Bahri, Recep, K.Erol, Samim, Niyazi, Selçuk
  1962-1963
  Turgay, Bülent, Altay, Candemir, K.Ahmet, B.Erol, Ergün, Suat, Talat, Kadri, Mustafa, İbrahim, Tarık, Ayhan, Erdoğan, İlhan, Metin, Bahri, K.Erol, Turan, Uğur, Nuri
  1968-1969
  Nihat, Varol, Ali, Bekir, Akın, Tuncay, Talat, Muzaffer, Ergün, Mazlum, Muhlis, Atalay, Ayhan, Metin, Gökmen, Ergin, Turan, Çeloviç, Uğur, B.Mehmet
  1970-1971
  Yasin, Nihat, Ekrem, Muzaffer, Tuncay, Aydın, Samim, Tarık Ergün, Savaş Olcay, Bülent, Talat, Metin Kurt, Ayhan, Ahmet, Cengiz, Gökmen, B.Mehmet, Suphi, Uğur, Yıldırım, Turan
  1971-1972
  Yasin, Nihat, Ekrem, Samim, Muzaffer, Tarık, Tuncay, Aydın, Bülent, Savaş, Olcay, Ahmet, Ayhan, Metin, Suphi, Gökmen, B.Mehmet, Uğur, Yıldırım
  1972-1973
  Yasin, Nihat, Ekrem, Muzaffer, Tarık, Tuncay, Aydın, Bülent, Olcay, Ahmet, B.Mehmet, Metin, Korhan, Gökmen, K.Mehmet, Uğur, Arif
  1986-1987
  Simoviç, İsmail, Raşit, Erhan, Semih , Yusuf, Ahmet, Arif, Adnan, Muhammed, Cüneyt, Bülent, Uğur, Savaş, İlyas , Erkan, Mirsat, Prekazi
  1987-1988
  Simoviç, Hayrettin , İsmail, Yusuf, Cüneyt, Erhan, Semih, İhsan, Nasir, Arif, Uğur , Muhammed, Raşit, Turgay, B.Savaş, K.Savaş, Dündar, İlyas, Tanju, Mirsat, Prekazi
  1992-1993
  Hayrettin Demirbaş, Nezihi, Stumpf, Mert , Bülent , Falco Götz, Tugay, Hamza, Arif, Erdal, Hakan Sükür, Torsten Gütschow, Yusuf Altıntaş, Uğur Tütüneker, İsmail, Okan Buruk, Mustafa, Suat, Şevket, Elvir Boliç, Tayfun, Seyfettin
  1993-1994
  Hayrettin, Nezihi , Stumpf, Mert, Bülent, Falco Götz, Tugay, Hamza, Arif, Erdal, Hakan Şükür, Yusuf, Uğur, İsmail, Okan, Mustafa, Kubilay, Ahmet, Yusuf Tepekule, Roger Ljung, Suat, Cihat
  1996-1997
  Volkan, Hayrettin, Mehmet, Pierre Esser, Bekir, Vedat, Feti, Bülent, Filipescu, Evren, Suat, Hagi, Ümit, Tugay, Ergün, Hakan Ünsal, Okan, Arif, Hakan Şükür, Ilie, Mert, Ufuk, İlyas, Van Gobbel, Knup, Alp, Ceyhun, Ersan
  1997-1998
  Volkan, Mehmet, Bülent, Vedat, Ümit, Suat, Tugay, Hakan Sükür, Ergün, Fatih, Osman, Okan, Arif, Hakan Ünsal, Emre, Gheorghe Hagi, Sebastian Filipescu, Gheorghe Popescu, Adnan, Feti, Mehmet, Cengiz, Adrian İlie, Ceyhun, Ion Lutu, Ufuk, Serkan, Kerem
  1998-1999
  Taffarel, Mehmet, Alper, Arif, Burak, Bülent, Emre, Ergün, Fatih, Gheorghe Hagi, Gheorghe Popescu, Hakan Şükür, Hakan Ünsal, Hasan Şaş, Okan, Savaş, Sebastian Filipescu, Suat, Tolunay, Tugay, Ufuk, Ümit, Vedat
  1999-2000
  Taffarel, Mehmet , Kerem, Bülent, Popescu, Fatih, Emrah Eren, Hakan Ünsal, Capone, Emre, Okan, Suat, Hagi, Faruk, Ahmet, Alper, Hasan Şaş Ümit, Ergun, Sergen , Arif, Hakan Şükür, Burak, Marcio Dos Santos
  2001-2002
  Farry Ali Mondragon, Kerem İnan, Mehmet Bölükbaşı, Bülent Korkmaz, Vedat İnceefe, Capone De Oliveira, Victoria, Perez, Hakan Ünsal, Alper Tezcan, Emrah Eren, Emre Aşık, Fleurquin, Bülent Akın, Ayhan Akman, Suat Kaya, Sergen Yalçın, Ergün Pembe, Rasim Vardar, Batista, Serkan Aykut, Ümit Karan, Hasan Şaş, Berkant, Murat Sözkesen, Arif Erdem

   
 3. Hazangülü

  Hazangülü Forum Onuru

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  4.480
  Banka:
  4.128 ÇTL
  Kuruluşu

  1905 Sonbaharı

  Kurucuları


  Ali Sami Yen, Asım Tevfik Sonumut, Emin Bülend Serdaroğlu, Celal İbrahim, Bekir Sıtkı Bircan, Reşat Şirvanizade, Refik Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver

  Kurulduğu Yer

  Galatasaray Lisesi 5. sınıfı

  İlk Renkler

  Kırmızı-Beyaz (Sonradan Sarı-Siyah ve Sarı -Kırmızı)

  İlk Lokal

  Galatasaray`da Bulgar Sütçü`nün Dükkanı

  İlk Amblem

  Tobler Çikolatasındaki Kartal

  İlk Başkan

  Ali Sami Yen

  İlk Maç

  Galatasaray- Kadıköy Faure Mektebi (2-0)

  İlk Spor Dalı

  Futbol

  İlk Şampiyonluk

  İstanbul Pazar Ligi Şampiyonluğu

  Kuruluş Hedefi

  “İngilizler gibi toplu halde oynamak, bir renge ve isme sahip olmak. Türk olmayan takımları yenmek.” Ali Sami Yen
   
 4. Hazangülü

  Hazangülü Forum Onuru

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  4.480
  Banka:
  4.128 ÇTL
  Galatasaray Lisesi talebelerinden Ayet Emin’in çizdiği Galatasaray amblemi, eski Türkçe şekli ile
   
 5. Hazangülü

  Hazangülü Forum Onuru

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  4.480
  Banka:
  4.128 ÇTL
  Galatasaray Destanı

  Galatasaray aslandır,Fenerbahçe ise sarı kanarya
  Fener cumhuriyet ise,bu cumhuriyeti bizler kurduk
  Galatasaray bir gerçektir,bahçelerde açan çiçektir
  ’Galatasaray İmparatorluğu’ efsane değil gerçektir
  Galatasaray üç kıtaların hakimi Osmanlı mirası
  Galatasarayla tanındık Galatasaray ile anıldık
  Ali Sami yen baş kanımız,Galatasaray ise canımız
  ’Galatasaray İmparatorluğu’ efsane değil gerçektir
  Avrupa tarihine yazıldı,bu ’Galatasaray Destanı’
  Süper Kupa’ya süper maçlar ile uzandık
  Sarayda yaşarız,taraftar ile dünyalara taşarız
  ’Galatasaray İmparatorluğu’ efsane değil gerçektir
  Biz aslan olur kükreriz,en büyük kupaları müzeye çekeriz
  Maziye yenilgisiz aldığımız kupaları da ekleriz
  Avrupa Şampiyonu,Milli Takım ile Uzakdoğu aslanı
  ’Galatasaray İmparatorluğu’ efsane değil gerçektir
  Fenerbahçe’ye Alternatif; Galatasaray Sloganları:
  *Galatasaray İmparatorluğu
  *Galatasaray Gerçeği
  *Galatasaray Destanı


  Galatasaray Gerçeği

  Galatasaray aslandır,Fenerbahçe ise sarı kanarya
  Fener cumhuriyet ise,bu cumhuriyeti bizler kurduk
  Galatasaray bir gerçektir,bahçelerde açan çiçektir
  ’Galatasaray İmparatorluğu’ efsane değil gerçektir
  Galatasaray üç kıtaların hakimi Osmanlı mirası
  Galatasarayla tanındık Galatasaray ile anıldık
  Ali Sami yen baş kanımız,Galatasaray ise canımız
  ’Galatasaray İmparatorluğu’ efsane değil gerçektir
  Avrupa tarihine yazıldı,bu ’Galatasaray Destanı’
  Süper Kupa’ya süper maçlar ile uzandık
  Sarayda yaşarız,taraftar ile dünyalara taşarız
  ’Galatasaray İmparatorluğu’ efsane değil gerçektir
  Biz aslan olur kükreriz,en büyük kupaları müzeye çekeriz
  Maziye yenilgisiz aldığımız kupaları da ekleriz
  Avrupa Şampiyonu,Milli Takım ile Uzakdoğu aslanı
  ’Galatasaray İmparatorluğu’ efsane değil gerçektir
  Fenerbahçe’ye Alternatif; Galatasaray Sloganları:
  *Galatasaray İmparatorluğu
  *Galatasaray Gerçeği
  *Galatasaray Destanı


  Galatasaray Sarayı

  Saraydan saraylı coşuyor coştukça aslan Galatasaray
  Akın akınla geliyor bak Metin Oktay fileleri deliyor
  Galatasaray feneri yakıyor peşinden gollerini yazıyor
  Galatasaray bir aslandır sarıdır yeleleri sarsacak fileleri
  Selam olsun bol olsun gollerin büyük olsun zaferin
  Vurduğun gol yol olsun sular gibi aksın aslan taraftar
  Sen örneksin süreceksin nesilden armağan her toruna
  Galatasaray bir aslandır sarıdır yeleleri sarsacak fileleri
  Önce bakacaksın pasları adrese atacaksın topları fileye
  Panter olup uçacaksın gol olup yağacaksın yakacaksın
  Filelere selamı sert çakacaksın filelere goller atacaksın
  Galatasaray bir aslandır sarıdır yeleleri sarsacak fileleri
  Pas pres pas yine pres yine pres rakip fileler sana adres
  Topları sağlam keserek rüzgarlı es eserek şaşsın herkes
  Taraftar aksın feneri yaksın kutlasın gollerin ile zaferi
  Galatasaray bir aslandır sarıdır yeleleri sarsacak fileleri
   
 6. Hazangülü

  Hazangülü Forum Onuru

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  4.480
  Banka:
  4.128 ÇTL
  Galatasaray

  Geçmişinle övün,
  Geleceğini sev,
  Bu günü yaşa,
  Canım Galatasaray.
  Mutlu ol,
  Sevgili ol,
  Avrupalı ol,
  Canım Galatasaray


  Galatasaray Aşkı

  Bugün pazar Galatasaray gene tarih yazar
  Futbol hatalar oyunu kaleye gönder topunu
  Bu forma sarı kırmızı haydi göster kupa kızı
  Galatasaray gol ata ata sert vur gelen topa
  Haydi yavru aslan hedef kale yapalım bale
  Golleri saydır bu forma kutsaldır yine saldır
  Aslan geliyor aslan taraftarlarım bile aslan
  Galatasaray gol ata ata sert vur gelen topa
  Akıyor rakip kaleye tüm toplar gider fileye
  Yeşil sahada aslan göklerin hakimi kartal
  Beyaz kartal idik ilk başta sonra bir aslan
  Galatasaray gol ata ata sert vur gelen topa
  Galatasaray Galatasaray şanlı Galatasaray
  Asya ile Avrupa Galatasaraya hayran bakar
  Galatasaray Müzesi kupalara mekan olmuş
  Galatasaray gol ata ata sert vur gelen topa
  Toplar gümbür gümbür gidiyot rakip kaleye
  Pas pres pas yavru aslan bale yapıyor bale
  Gol ata ata yazıyor golleri yıkılıyor karşı kale
  Galatasaray gol ata ata sert vur gelen topa


  Galatasaray

  Kırmızı beyazlı bir bayrak açtık savaş yıllarında
  Beyaz kartal idik bu takımın kuruluş sayfasında
  Ali Sami Yen,bu kuruluşta ki kurucu ilk liderimiz
  İlk futbol takımı olarak tarihe yazıldık Galatasaray
  İngilizlerle biz onbir onbir maçı yaptık sahalarda
  Beyaz kartaldık,sarı kırmızı aslan oldu sahalarda
  Rakip olarak sarı ve lacivert feneri bizler kurduk
  İlk futbol takımı olarak tarihe yazıldık Galatasaray
  Gol atat ata adımız söylendi,olduk golcü bir Golata
  Golata ismi değişti,anlı şanlı bir takım olduk Galata
  Saraydan saraylı olduk,unvanımız oldu Galatasaray
  İlk futbol takımı olarak tarihe yazıldık Galatasaray
  Beşikte taş ilk futbol takım değildir dostumuz Beşiktaş
  Bahçede kanaryalı fenerin diğer avcısıdır dost Beşiktaş
  Fener dünyaları yener,bizlere gelince bir mum gibi söner
  İlk futbol takımı olarak tarihe yazıldık süper Galatasaray
  UEFA Kupasını yenilgisiz alan unvanlı olduk tek Avrupalı
  Süper Kupa aldık,rakip süpertakım Real Madrid Avrupalı
  Galatasaray Adası,bitmeyecek modasışarkı Galatasaray
  İlk futbol takımı olarak tarihe yazıldık süper Galatasaray  Aslanım Kükremiş Geliyor

  Cim Bom yine tarih yazıyor
  Zaferden zafere koşuyor
  Önüne geleni eziyor
  Her kimsen, ya çekil ya diz çök
  Bak Galatasaray geliyor
  Aslanım kükremiş geliyor.
  İster yerli ister yabancı
  Fark etmez ki, Aslan bu avcı
  Başarıda Cim Bom’dur hancı
  Her kimsen, ya çekil ya diz çök
  Bak Galatasaray geliyor
  Aslanım kükremiş geliyor.
  Bak gör yer gök sarı kırmızı
  Durma gel sen de al bu hazı
  Yoksa kaderine ol razı
  Her kimsen, ya çekil ya diz çök
  Bak Galatasaray geliyor
  Aslanım kükremiş geliyor.
  Zaferin tadını biliyor
  Ülkesne gurur veriyor
  Taraftarı coşup duruyor
  Her kimsen, ya çekil ya diz çök
  Bak Galatasaray geliyor
  Aslanım kükremiş geliyor.
  Avrupa Fatihi deniyor
  Bayrağı göklerden inmiyor
  Sevgisi yürekten dinmiyor
  Her kimsen, ya çekil ya diz çök
  Bak Galatasaray geliyor
  Aslanım kükremiş geliyor.

   
 7. alemdar

  alemdar Öyle bir geçer zaman ki! V.I.P

  Katılım:
  27 Haziran 2010
  Mesajlar:
  3.152
  Beğenileri:
  3.221
  Ödül Puanları:
  9.080
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  ATAMIZIN ŞEHRİNDEN
  Banka:
  6.636 ÇTL
  Emeğine sağlık. Nereden nereye... İnsan yeter ki istesin, azim gösterince neler oluyor. Tüm kurucuları ve emeği geçen herkesi şükranla anıyoruz.
   
 8. Hazangülü

  Hazangülü Forum Onuru

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  4.480
  Banka:
  4.128 ÇTL
  Herzaman Her yerde Galatasaray

  Onlara sorduk Siz hiç Uefayla Süper Kupasını Türkiye Getirdinizim

  Hayır dediler

  Siz Hic Real Madridin Eliden Kupa aldınızmı

  Yine Hayır dediller

  Biz size yıllardır gururlanacak bitakım sunuyoruz dedik

  Onlarsa biz biliyoruz hem sizin kadronuz iyi hemde Türkiyenin ve hatta Avrupanın tek hakimisiniz dediller
   
 9. Hazangülü

  Hazangülü Forum Onuru

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  4.480
  Banka:
  4.128 ÇTL

  Rica ederim Bir GALATASARAYLI olarak yensekte yenilsekte Gururduyuyorum cünkü herzaman GalatasaRayliyiz

  yenilince tuttugumuz gönül verdigimiz takimi birakmayiz :))))
   
 10. Hazangülü

  Hazangülü Forum Onuru

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  4.480
  Banka:
  4.128 ÇTL
  Sanpiyon kim ???? En Büyük kim ??? ASKIMIZ KIM ???? TABIKI CIM BOM BOM GALATASARAY
   
Benzer Konular
 1. merakettim
  Mesaj:
  20
  Görüntüleme:
  2.095
 2. Ömer-157
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.228
 3. zevzek
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.116
 4. aslann
  Mesaj:
  36
  Görüntüleme:
  9.201
 5. LâL

  Potanın ASLANLARI

  LâL, 15 Nisan 2014, Paylaşıldığı Yer: Basketbol
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  720
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş