1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Gardırop mu, Gardrop mu, Gardolap mı?

Konusu 'Dilimizi Doğru Kullanalım' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 5 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.361
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.872 ÇTL
    Bu konu oldukça karmaşık. Günlük hayatta her üç şekilde de kullanıma rastlamak mümkün. Peki doğrusu gardrop mu, gardırop mu yoksa gardolap mı? Hiç merak ettiniz mi?

Bu kelime Fransızca "garde robe" dan geliyor. Fransızcadan Türkçeye geçerken kelimenin yazılışı Türkçeye uygun bir hale getirilmiş fakat okunuşu aynı bırakılmıştır. Bu nedenle bu kelimenin doğru hali "GARDIROP" şeklinde olmalıdır.

Bu konuda en doğru bilgi için referans TDK olmalı. TDK da bu sözcüklerden sadece gardırop şeklinde söylemin karşılığı var. Bu durumda bu üç söylemden doğru olan gardıroptur.

TDK da gardırop şu şekilde tanımlanıyor.

1. isim Giysi dolabı
    "Gardırop kapıları açık ve her tarafa elbise ve çamaşırlar serpili." - N. F. Kısakürek
    2. Bir kişinin sahip olduğu bütün giysileri, giysi takımları

Not: Buna rağmen Google'da gardırop araması yaptığınızda size ısrarla gardrop mu demek istediniz ifadesi göstiriliyor...

Hecem ve Çağlayağmur bunu beğendi.
  2. Hecem

Hecem Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    1.080
    Banka:
    944 ÇTL
    Hiç dikkatimi çekmemişti arkadaşlara sorayım kaç kişi doğrusunu biliyor merak ettim. :D Yazarken bu bölüme imla kurallarına çok dikkat etmeye çalıştım. ;;T

3. kAşİf
    Cesur

kAşİf Düşünmek lazım.. Moderatör

Beğenileri:
    6.751
    Ödül Puanları:
    9.080
    Meslek:
    kaşif
    Banka:
    2.465 ÇTL
    ben bunu her türlüsünden söylüyordum..:)

Sayfayı Paylaş