Gazanfer Özcan Hayatını Kaybetti

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,721
Beğeniler
136
#1


İSTANBUL - Tiyatronun yanı sıra pek çok sinema filminde rol alan; Kuruntu Ailesi dizisindeki “Hüsnü Kuruntu” rolü ile hafızalarda yer eden, son yıllarda ise Avrupa Yakası’ndaki “Tahsin Bey” ile gönüllerde taht kuran Türk sinema ve tiyatrosunun usta ismi Gazanfer Özcan vefat etti.
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,721
Beğeniler
136
#2
Sinema ve tiyatro dünyası açısından çok büyük kayıp. Avrupa Yakasında gözlerim onu arayacak :( Gerçekten çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,721
Beğeniler
136
#3
Torunu Tarık Ündüz’ün açıklamasına göre, Cuma günü sabah saatlerinde yoğun bakıma alınan Özcan’ın beynine giden damarlarda tıkanıklık vardı ve ciğerlerinden rahatsızdı. Oyuncunun yakınları son ana kadar Özcan’dan umudu kesmemişti.

Özcan’ın 27 Ocak’tan itibaren kalp yetmezliği ve iskemik serebral vasküler hastalık tanılarıyla hastanede tedavi gördüğü ve 13 Şubat’tan bu yana yoğun bakımda takip edildiği bildirildi.

Amerikan Hastanesi Başhekimliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Gazanfer Özcan’ın saat 19.22’de vefat ettiği belirtildi.

Sanatçı dostları Gazanfer Özcan’ı anlattı

Açıklamada, 27 Ocak 2009 tarihinden itibaren Amerikan Hastanesi’nde kalp yetmezliği ve iskemik serebral vasküler hastalık tanılarıyla tedavi gören Özcan’ın, 13 Şubat’tan bu yana da yoğun bakımda takip edildiği kaydedildi.

YARIN TOPRAĞA VERİLECEK
Özcan için yarın Haldun Taner Sahnesi’nde özel bir tören planlanıyor.

Sanatçı aynı gün Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

78 YILLIK BİRİKİM
Tiyatro ve sinema sanatçısı Gazanfer Özcan, 27 Ocak 1931’de İstanbul’da doğdu. Cihangir Firuzağa İlkokulu ve Beyoğlu Ortaokulunda okuyan Özcan, Vefa Lisesinden mezun oldu.

Lisedeyken oynadığı “Hisse-i Şayia” adlı oyundaki “Bican Efendi” rolüyle tiyatroyla tanışan Özcan, Şehir Tiyatrolarının Çocuk Bölümüne katıldı.

1955’te Komedi Tiyatrosunda oynanan “Mahallenin Romanı” oyunu, Özcan’ın tiyatro yaşamının dönüm noktası oldu. Bu oyunda rahatsızlanan Reşit Gürzap’ın yerine sahneye çıkıp başarılı olunca kadroya giren Özcan, 1962’ye kadar hem çocuk tiyatrosunda, hem yetişkin oyunlarında görev aldı.

Özcan, 1962 yılında Gönül Ülkü ile evlendi ve “Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu”nu kurdu.

1950’li, 1960’lı yıllarda çok sayıda sinema filminde de rol alan Gazanfer Özcan, uzun bir süre sinemaya ara verdikten sonra 2000 yılında çevrilen “Komiser Şekspir” filmiyle sinemaya döndü.

Pek çok dizide de rol alan Özcan, “Kuruntu Ailesi” adlı dizideki “Hüsnü Kuruntu” rolüyle tanındı, pek çok yapımda ailenin babası rolünü üstlendi. “Avrupa Yakası” dizisindeki “Tahsin Bey” rolüyle de “baba” rolünü sürdürdü.

Gazanfer Özcan, 1998 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanını aldı.

Özcan’ın oynadığı filmler şunlar:

İngiliz Kemal, Lawrence’e Karşı (1952), Çeto Salak Milyoner (1953), Fındıkçı Gelin (1954), Aramızda Yaşıyamazsın (1954), Şimal Yıldızı (1954), Allı Yemeni (1958), Sevdalı Gelin (1959), Garipler Sokağı (1959), Biz İnsan Değil Miyiz (1961), İki Damla Gözyaşı (1961), Utanmaz Adam (1961), Naciyem (1961), Minnoş (1961), Yedi Günlük Aşk (1961), Külkedisi (1961), Damat Beyefendi (1962), Şaka Yapma (1962), Avare Şoför (1963), Vur Patlasın Çal Oynasın (1970), Çılgın Yenge (1971), Televizyon Çocuğu (1975), Tokmak Nuri (1975), Ah Nerede Vah Nerede (1975), Dam Üstüne Çul Serelim (1975), Burnumu Keser Misiniz (1992), Komiser Şekspir (2000), Keloğlan Kara Prens’e Karşı (2005), Beyaz Melek (2007).
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,721
Beğeniler
136
#4
Gazanfer Özcan ayrıca, Kuruntu Ailesi, Başımıza Gelenler, Baba ve Avrupa Yakası dizilerinde rol aldı.


Özcan’ın vefat ettiği haberini alan yakınları ve sanatçı dostları hastaneye geldi.

Amerikan Hastanesi’nde gazetecilere açıklama yapan Gazanfer Özcan’ın kızı Fulya Ündüz, babasının bir komedi sanatçısı olduğunu, komedi oynadığı için hasta halini kimsenin görmesini istemediğini belirterek, bu nedenle durumuyla ilgili hiçbir şekilde basına haber vermediklerini söyledi.

Babasının da rol aldığı “Avrupa Yakası” dizisi ekibinin sürekli kendileriyle olduğunu ifade eden Ündüz, “Babamın sanatçı dostları her an bizim yanımızdaydı. Bize her konuda destek verdiler. Acımız çok büyük. Söyleyecek fazla bir şey bulamıyorum” şeklinde konuştu.

Gazanfer Özcan’ın adını taşıyan 21 yaşındaki torunu Gazanfer Ündüz de 21 yıldır onunla olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Onunla birlikte dolu dolu bir hayat geçirdim” dedi.

Gazanfer Özcan’ın 2 aydır solunum yetmezliğiyle ilgili bir sorun yaşadığını ve solunum yetmezliğinden vefat ettiğini kaydeden Ündüz, “Avrupa Yakası’nın tüm oyuncularının kendilerine çok büyük destek verdiğini, bu destek ve yardımları hiçbir zaman unutmayacaklarını” ifade etti.

Gülse Birsel ve Ata Demirer’in de aralarında bulunduğu Avrupa Yakası dizisi ekibi de Özcan’ın vefat ettiği haberini alır almaz hastaneye geldi.

“O, BENİM İÇİN BİR BABAYDI’’
Ata Demirer, gazetecilere böyle bir anda ne söyleyeceğini bilemediğini ifade ederek, “Acımız çok büyük. O benim için bir babaydı. Tüm Avrupa Yakası ekibine ve Türk halkına baş sağlığı
diliyorum. O usta bir oyuncu ve büyük bir sanatçıydı. Onun yeri doldurulamaz” dedi.

Hümeyra da haberi alınca çok üzüldüğünü ve hemen hastaneye koştuğunu söyledi.

Gülse Birsel de gazetecilerin soruları üzerine, Avrupa Yakası ekibi olarak konuyla ilgili daha sonra bir basın açıklaması yapacaklarını bildirdi.

Sanatçı Yılmaz Morgül, Özcan’ın vefat ettiği haberini televizyondan öğrenerek hastaneye geldiğini belirterek, “Her zaman onlarlaydım. Acımız çok büyük. Böyle bir şeye inanamıyorum” dedi.

Behzat Uygur, bir ustalarını daha kaybettiklerini ifade ederek, “Sanat dünyası için çok önemli bir kayıp. Kendisine Allah’tan rahmet, sanat dünyası ve başta ailesi olmak üzere Türk halkına baş sağlığı diliyorum” şeklinde konuştu.

Süheyl Uygur da ne diyeceğini bilemediğini kaydederek, “O bizim için bir usta, bir öğreticiydi” dedi.
 

sessiz gemi

Forum Tutkunu
Katılım
10 Ock 2009
Mesajlar
2,015
Beğeniler
30
Şehir
Ankara
#6
bende çok üzüldüm..o trt 1 de Mert ile Gert dizisinde oynuyordu...hergün izliyorum..acba haftaya ne yaparlar??
 
Katılım
23 Ekm 2008
Mesajlar
908
Beğeniler
11
#8
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inş..ölüm beklensede şaşırmaktan alamıyo kendini insan..
 

Benzer konular

Top