1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Gazanya Çiçeği (Koyun Gözü)

Konusu 'Bitkiler' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 10 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.240
  Beğenileri:
  4.873
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.736 ÇTL
  Gazanya bileşikgiller familyasından, papatyaya benzer büyük renk renk çiçekleri olan çok yıllık açıkhava süs bitkisidir. İstanbul’da bazı açık park alanlarında kış aylarında bile çiçekli olan gazania türlerini görmüşümdür. Genelde ilkbahardan sonbahar sonuna kadar çiçeklenebilirler. Çiçekleri solar solmaz gereksiz dal uzantılarıyla beraber keserseniz daha kısa aralıklarla tekrar tekrar çiçek açar. Tohum almak için sağlıklı bir çiçeğini tohum için ayırabilirsiniz. Rüzgârda uçan bol bol tohumlar verir.

  [​IMG]

  Çiçekleri sabah açılır, akşam kapanır. Kuraklığa ve gıdasızlığa dayanıklıdır. Bahçelerde hızla çevreye yayılır. Bazı yerlerde “koyun gözü” ismiyle bilinir.

  Çoğaltılması

  1- Akdeniz iklimi olan bölgelerde, İstanbul ve Karadeniz bölgesi kıyı illeri gibi ılıman iklimli yerlerde tohumlar sonbaharda ekilir. Yıllarca yaşayabildiği için ılıman bölgelerde çelikle ve kökten ayırma ile de çoğaltılabilir.
  Çelikle çoğaltılması yaz sonunda yapılır.
  Kökten ayırmayla üretilmesi ilkbaharda veya sonbaharda yapılabilir.

  2- Kışları sert geçen yerlerde ise kışın öleceğinden dolayı sadece tohumla çoğaltılır. Tohumları ilkbahar başlangıcında ekilir. Daha geç ekerseniz büyük bir ihtimalle sonraki yıl çiçek açacak şekilde gelişir. Soğukta donmaktan koruyabilirseniz gelecek baharda erkenden çiçek açmaya başlar.

  * Tohumlarının çimlenmesi ve büyümesi çok çabuktur, hızlıdır. Bu yüzden tohumla üretmek kolaydır.

  [​IMG]

  İhtiyaçları

  Kumlu veya suyu tutmayan geçirgen toprak ister dense de her toprakta yetişebilir. Bol güneşi sever fakat öğleden sonra aşırı güneşten korunan, öğleden sonra yarı gölgeli olan yerler daha iyidir. Fazla sulanmasına gerek yok; toprağı kurudukça sulanmalı. İlkbahar başında ve yaz ortasına doğru olmak üzere toprağını yılda iki defa gübrelemek daha iyi sonuç verir.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş