Gazoz Kapakları

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
Gazoz kapaklarıyla oynanan oyunlar:

Oyun mevzusuna girmeden gazoz kapakların değerliklerini yazalım (bu değerlilikler il il değişebilir hatta sokak sokak.)

ZAFER 1
EFE 3
TUBORG 1
COCOCOLA 100
SENSUN 100
FRUKO 100
KIZILAY 50
SIRMA 25
GÖKOVA 100
PEPSİ 4
TAMEK 5


1-BAŞ Oyuncular eşit değerlikte gazoz kapaklarını bir doğru oluşturacak şekilde sırAlarlar.Bu doğruya belli mesafe uzaklıkta çizgi çekilir.Kapakların bulunduğu yerden çizgiye taşlar fırlatılır çizgiye en yakın atan oyuna başlama şerefi ile onurlandırılır diğerleriyse çizgiye olan yakınlılıklarıyla sıraya girerler.

Birinci olan BAŞ belirler (gazoz kapağı dizizisinin sağı ya da solu) burada sağ sol diye söylenmez mesala sağda araba solda ise duvar olan sokak olsun , Sağ yerine araba,sol yerine duvar.

Birinci ılan taşı fırlatır baş tarafta olan gazoz kapağı vurursa hepsini alır veya herhangi bir yerden vurusa baş olan tarafının zıt yönünde ki kapakları alır.Bu şekilde oyuncular atışlarını yaparlar.Eğer gazoz kapakları bu ilk atışlarla bitmemişse gazoz kapaklarının diğer tarafından taşı en uzaktan olan kişi atacak şekilde atışlar yapılır ve oyun bu şekilde Gazoz kapakları tek elde birleşinceye kadar devam eder.
Samimi arkadaşlarsa borç gazoz kapağı istenir.Ütünce vermek şartıyla Ütülürse yarına kalır.

2- ÇIKARTMAÇA Burada yere gazoz kapağı miktarıyla orantılı daire çizilir ve kapaklar dairenin içine konulur İlk atış ve diğerleri birinci oyundaki gibidir.İlk oyuncular sırayla taşları atarak kapakları dairenin dışını çıkararak ütmeye çalışırlar

3-FIRFIR Bu bireysel bi zevk oyunudur.,Gazoz kapağı taşla düzleştirerek 2 tane delik açılır buralardan ip geçirilerek fırıfr hazır duruma gelir .Çıkardığı sese doyum olmazdı.


[alinti]
 
Katılım
16 Ksm 2008
Mesajlar
4,491
Beğeniler
38
Şehir
B!L€C€G!M
#2
Gazoz kapağını oynadım ama bizim mahallede kapağa göre sayı yoktu hepsi birdi. En gıcığıda kapakları taşla düzeltirken kimi zaman yanlış bir vuruşla kapağı eymekti :)
 

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,873
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#3
çocukken çok oynardık gazoz kapakları birde resimli kipritler olurdu onların dısı ilede çok oynardık :D aynı resimi atan alır :D
 

Benzer konular

Top