Gebelik döneminde sağlıklı beslenmenin önemi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Gebelik döneminde sağlıklı beslenmenin önemi

Hamilelik, çok normal ve doğal bir süreç olmakla beraber, anne adayının yaşamında önemli dönemlerden biridir. Bu dönemde anne adaylarının sağlıklı beslenmeleri, hem anne adayı hem de doğacak bebek için önemlidir. Diyetisyen Dilek Işık'ın bu konudaki önerilerine kulak verin...

Midenizin sesini dinleyin, ama 3 ana öğünü asla kaçırmamaya çalışın. Zaten midenizden alacağınız sinyaller ara öğünleri belirleyecektir. Ama ana öğünleri kaçırmak, mide düzenini bozacağından, ana öğünlerin yol gösterici olduğu söylenebilir. Midenizde yanma, ekşime gibi şikayetler söz konusu olduğunda ana öğünler arasına, ara öğünler ekleyin. Böylece bu şikayetler en aza inecektir. Bu ekşimelerde en önemli ve mucizevi ilaç sudur.

Genellikle kabızlık en fazla rahatsızlık veren durumlardan biridir. Yemeklerin arasında su tüketin ama özellikle yemeklerden hemen sonra tüketilecek su anne adayının yaşayacağı bağırsak sorunlarını en aza indirecektir. Su ihtiyacınızın ne seviyelerde olduğu idrar renginizin koyuluğundan anlayabileceğiniz bir durumdur. İdrarınızın rengi koyulaşmışsa içtiğiniz su miktarını artırın hemen rengi açılacaktır. Aynı zamanda halsizlik yaşıyorsanız bunun da en aza indiğini göreceksiniz.

Hamilelik dönemi bir kadın için çok özel bir dönem olmakla beraber aynı zamanda başka bir canlının hayat bulduğu inanılmaz mucizevi ve aslında çok keyifli bir bekleyiş dönemidir.

Hamilelik döneminde zayıflamak istemeyin lütfen. Kilolu veya zayıf olmanız artık önemini kaybetti. İdeal kilonuzu hamilelikte dengelemeye çalışmak, anne adayı ve bebek için pek de sağlıklı olmayan aynı zamanda hiç önerilmeyen bir durumdur. Ancak anne adayı kilolu olduğu zaman, uzman veya doktorunun desteği ile kilo alması yavaşlatılablilir, burada bile çok fazla müdahaleci olmadan çalışılmalıdır.
 
Top