1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Gebelikte beslenme

Konusu 'Anne - Çocuk Sağlığı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 10 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Gebelikte beslenme

  Gebelik insan hayatında beslenmenin en önemli olduğu dönemlerden biridir.

  Bu süreçteki beslenme annenin de çocuğun da hem o süreçteki hem de ilerleyen yıllardaki sağlık durumuna etki edecektir. İşte bu çok önemli süreçte anne adaylarının nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda bizleri Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'nden Uzman Diyetisyen Binnur Okan aydınlattı.

  Bu süreçte annede en sık görülen problemler; demir eksikliği anemisi, kalsiyum yetersizliğine bağlı kemik yumuşaması ve diş problemleri, aşırı ve dengesiz beslenmelerde toksemi, yetersiz proteine bağlı ödem, aşırı ağırlık artışına bağlı kas-iskelet sistemi bozuklukları, düzensiz beslenmeye bağlı sindirim sistemi problemleridir.

  Bu dönemde besin gereksinimi annenin yaşı, fiziksel aktivite durumu, gebelik öncesi beslenme düzenleri ve gebeliğe başlangıç ağırlıklarına göre belirlenir.

  Gebelikte yetersiz ağırlık kazanımı düşük doğum ağırlıklı bebek doğurmaya neden olurken, fazla ağırlık kazanımı da doğum tarihinin gecikmesi, bebekte akciğer problemleri gibi riskli durumlara sebep olabilir.

  Günlük Enerji ve Protein Alımı
  Gebenin alması gereken enerjinin % 15'i proteinler, %25-30'u yağlar, %55-50'ı da karbonhidratlardan sağlanmalı. Karbonhidrat türü olarak basit şekerden kaçınılmalıdır.
  Diyette karbonhidrat kısıtlaması olduğunda yeterli enerji alınsa bile bebekte beyin gelişiminde olumsuz etki görüldüğü saptanmıştır.
  Proteinler bebeğin büyüme ve gelişmesi için gereklidirler. Günlük gereksinimleri anneye özel farklılıklar gösterse de gebelikte ortalama 10g protein eki gereklidir. Bu miktar vejeteryan annelerde 20g dır.
   

Sayfayı Paylaş