Gebelikte sigarayı bırakmanın yolları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,252
Takım
GALATASARAY
#1
Gebelikte sigarayı bırakmanın yolları

Sigara içen bir anne adayı iseniz gebelik dönemi sigara bırakmak açısından en uygun ve sizin için motivasyonu en yüksek dönemdir...

Sigara tiryakisi kadınların anne olmaya karar verme aşamasında hedeflerindeki ilk şey sigaradan kurtulmak olmalıdır.

Gebelik dönemi bir anne adayı için sigaradan kurtulma çabasını en istikrarlı gösterip bu konudaki motivasyonunun en yüksek olabileceği zamandır.

Ancak buna rağmen bir çok kadın sigarayı bu dönemde dahi bırakmada başarısızlık gösterir... Burada kontrol için başvurduğunuz hekiminize fazlasıyla görev düşüyor.

Hekiminizden sigaranın kendinize ve daha sonra gebelik süresince bebeğinize verdiği tehlikeyi anlatmasını rica edin. Eğer bu konuda zorlanacağınızı düşünüyor iseniz bir psikiyatrı ya da psikolog ile de görüşmeyi deneyin.

Çoğu kadının gebelikte günde 5 sigaranın bir zararı olmadığını savunduğunu ve doktorlarının da bu doğrultuda onay verdiğini duymuşsunuzdur. Bu tamamen yanlış ve sakıncalı bir durumdur.

Sizin içtiğiniz sigara karnınızdaki bebeğinizin tüm damarlarında dolaşacak ve onun gelişimini ve fizyolojik yapısını tamamı ile etkileyecektir. Doğar doğmaz bir sürü risk ile küçücük bedenini karşı karşıya bırakmış olursunuz...

Bu dönemde sigara tüketimini bırakmak için yapabileceğiniz en kolay şey düşünce gücüdür. Sigara kullanmayarak ekonomik kazancınızın ne olacağını hesaplayabilirsiniz. Sizi sigara kullanmanıza sebep olan çevresel nedenlerden uzak kalarak kendinizi olumlu yönde motive etmelisiniz.

Her şeyin beyninizde bittiğini unutmayın. Zekanız ve iradeniz ile yapamayacağınız hiç bir şey yok. Bunun için doktorunuzdan ve ailenizde tam destek isteyin.

Sizin ve bebeğinizin geleceği için bu illetten bir an önce kurtulun ve sonrasındaki suçluluk duygusunu yaşamayın...
 

Benzer konular

Top