Geçici istisna uygulaması

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,528
Beğeniler
6,244
Takım
GALATASARAY
#1
Geçici istisna uygulaması

GVK’nın geçici 46’ncı maddesinde yer alan hüküm gereği 31.12.2008 tarihine kadar uygulanmak üzere iktisap şekli ne olursa olsun, 4 yıldan fazla elde tutulan konutlar ile köy kıymet beyan defterine kayıt edilmesi gereken tüm gayrimenkullerin elden çıkarılmasından doğan kazançlar gelir vergisinden istisna kılınmış bulunmaktadır.
31.12.2008 tarihine kadar gerçekleştirilen elden çıkarmalar için söz konusu olan geçici istisna hükmü köy kıymet beyan defterine kayıt edilmesi gereken gayrimenkullerin tümü için söz konusu edilmiş iken diğer halde sadece konutların elden çıkarılması halinde uygulanmaktadır.
Köy kıymet beyan defterine kaydedilmesi gereken gayrimenkuller Emlak Vergisi Kanununun 25’nci maddesinde belirtilmiştir. Buna göre köylerde bulunan bina ve araziler köy kıymet beyan defterine kaydedilebilir. Ancak belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan bina ve arazi köyde bulunsa dahi köy kıymet beyan defterine yazılmazlar. Beyanname verilmek suretiyle beyan edilirler. Dolayısıyla köylerde bulunan ve köy kıymet beyan defterine kaydedilebilen bina ve arazilerin elden çıkarılmasından doğan kazançlar gelir vergisi istisnasından yararlanabilir. Diğer yerlerde bulunan gayrimenkullerden sadece konutların elden çıkarılmasından sağlanan kazançlar vergiden istisnadır.
Veraset yoluyla iktisap edilen gayrimenkuller için 4 yıllık elde bulundurma şartı söz konusu değildir.
 

Benzer konular

Top